Vyhorenie, strach či neistota: Terapeut dokáže poradiť pri rôznych problémoch, čo čakať od prvej návštevy?

žena u terapeuta

Návštevy terapeuta prinesú úľavu (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Pomoc terapeuta vám môže uľaviť od rôznych problémov, ktoré v sebe dusíte a potrebujete radu od nezúčastneného človeka. Pred prvou terapiou by ste si najskôr mali premyslieť, čo od nej očakávate. Napísať si tiež môžete zoznam tém a otázok, ktoré chcete prebrať. Odporúča to terapeutka Michaela Jombíková Janáková s tým, že z prvej terapie netreba mať obavy.

Urobte všetko preto, aby ste cítili dobre

„Základom je sa na terapii cítiť pohodlne a príjemne. A to doslova. Vyberte si na vašu prvú terapiu oblečenie, v ktorom sa cítite dobre a pohodlne,“ radí. Najdôležitejšie je však, aby si človek utriedil myšlienky a premyslel si, čo ho na terapiu privádza.

„Nápomocná v tom môže byť predstava, ako by to vyzeralo, keby bola terapia účinná. Čo konkrétne by sa vo vašom živote zmenilo,“ uviedla. Na terapiu zároveň odporúča pripraviť si pohár vody, servítky či pero a papier, aby ste si prípadne mohli spísať myšlienky či poznámky.

Pri prvom stretnutí si pacient s terapeutom vymieňa základné a najdôležitejšie informácie. „Vysvetlíte mu, čo vás privádza na terapiu, čo vás trápi, alebo čo by ste radi zmenili. Terapeut vám zas vysvetlí, akým spôsobom bude s vami pracovať, ako často terapie budete potrebovať a hlavne spoločne zistíte, čo bude cieľom terapií,“ ozrejmila odborníčka. Okrem toho je podľa nej prvé sedenie dôležité na zistenie, či je pre konkrétnu situáciu a osobu terapeut vhodný.

Terapeut vám musí sadnúť

Podľa Jombíkovej Janákove sú obavy, že si človek s terapeutom na prvej terapii nesadne, celkom prirodzené. „Dokonca je úplne normálne na svojej prvej terapii nestretnúť terapeuta, ktorý by vám vyhovoval. Niekedy je to otázka sympatií, inokedy zas štýlu práce,“ vysvetlila s tým, že je treba zostať úprimný.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pravdivý príbeh: Roky som čakala na jednu jedinú otázku, skončila som pre ňu na psychiatrii

„Terapeut sa nebude hnevať aj keď ho odmietnete, prešiel mnohými hodinami vzdelávania a rozumie, aké je dôležité, aby ste sa pri terapii cítili pohodlne a bezpečne,“ dodala odborníčka. V prípade, že pacientovi terapeut nesadne, odporúča nenechať sa od terapie odradiť. „Vždy si pripomeňte, prečo ste sa rozhodli terapiu vyhľadať, čo ňou chcete dosiahnuť a po akej zmene túžite,“ radí.

Úľava prichádza až po niekoľkých sedeniach

Ľudia môžu prvú terapiu opustiť s rôznymi pocitmi. „Prvá terapia vie byť veľmi vyčerpávajúca a môže umocniť pocit, že situácia človeka je zložitá a cesta k spokojnosti bude dlhá a náročná,“ uviedla Jombíková Janáková.

Na druhej strane, má však podľa nej väčšina ľudí po prvej terapii dobrý pocit, že v sebe našli silu urobiť tento krok. „Celková úľava však prichádza až po niekoľkých terapiách. Vážnejšie problémy si vyžadujú väčšie množstvo terapií, jednorazová terapia zvyčajne pomáha pri riešení krízových situácií,“ doplnila.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: TASR
Odporúčame