Nová štúdia o kardiovaskulárnych chorobách: Ak chcete mať zdravé srdce, tomuto zlozvyku sa vyhnite

ochorenie srdca starší muž

Neskoré zaspávanie môže spôsobiť choroby srdca (Zdroj: Freepik/photoroyalty)

Srdcovocievne choroby trápia čoraz viac ľudí. Štúdia britských vedcov priniesla zaujímavé výsledky z oblasti skúmania ochorení srdcovo cievneho systému. Výskum zverejnený vo vedeckom časopise European Heat Journal poukázal na to, že všetci ľudia, ktorí chodia spať medzi 22.00 h a 23.00 hodinou, majú menšie riziko toho, že sa u nich vyskytne nejaká z chorôb srdcovocievneho charakteru.

Výskumníci zozbierali údaje od vyše osemdesiattisíc dobrovoľníkov, ktorých sedem dní monitorovali špeciálnym zariadením na ich zápästí. Spomínané zariadene zaznamenávalo rôzne dáta o ich spánku. Po dobu nasledovných šiestich rokov skúmali týchto ľudí ešte podrobnejšie, najmä z hľadiska celkového zdravotného stavu. Vedci sa zamerali podrobnejšie práve na ich obehový systém.

Pozor na neskoré zaspávanie

Po dobu šiestich rokov sa u 3000 účastníkov vyvinula srdcovocievna choroba. Väčšina z týchto ľudí, ktorí sa podrobili výskumu, chodila denne spávať mimo časového rozpätia od 22.00 do 23.00 hod. Autor štúdie, vedec David Plans, k jej výsledkom zaujal taký postoj, že z nej síce nemožno vyvodiť kauzalitu, no rozhodne potvrdzuje to, že príliš skoré, resp. príliš neskoré zaspávanie môže zapríčiniť rozrušenie telesného rytmu, na ktorý sa nabaľuje veľké množstvo dôsledkov nepriaznivých pre zdravie človeka. Podľa doktora Plansa je okrem iného najrizikovejší čas na zaspávanie práve po polnoci.

Základom prevencie je zdravá životospráva a cvičenie

Dostatočný spánok je nesmierne dôležitý pre normálne fungovanie organizmu, ako aj ako aj zdravie srdca a krvného obehu. Dospelý človek by sa mal snažiť denne spať aspoň sedem až deväť hodín, no okrem toho musí človek hľadieť aj na celkovú životosprávu. „Je tiež dôležité pozrieť sa na svoj životný štýl, byť si vedomý svojho krvného tlaku a hladiny cholesterolu, udržiavať si zdravú váhu, pravidelne cvičiť a obmedziť príjem soli a alkoholu. Vyvážená strava môže tiež pomôcť udržať si zdravé srdce,“ podotkla zdravotná sestra na oddelení kardiológie Regina Giblinová.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame