Prečo rajčiny pri raste praskajú? S našimi tipmi sa tak nestane a úroda bude bohatšia

Praskanie rajčín

Praskanie rajčín (Zdroj: GettyImages)

Sadenie zeleniny je momentálne v plnom prúde a každý z nás sa určite príkladne o úrodu stará tak, aby vo výsledku bola čo najzdravšia a najpestrejšia. Čo však robiť, ak paradajky pri raste a dozrievaní praskajú? Poškodená šupka okolo konca stonky je často výsledkom prasknutia nazývaného aj bočné štiepenie.

Paradajky prasknú väčšinou počas horúceho a vlhkého počasia. Rozštiepená šupka otvára dvere pre mikróby, ktoré spôsobujú hnitie. Na prvý pohľad to môže vyzerať ako nejaká choroba, ale v skutočnosti ide o jeden z najčastejších problémov, s ktorými sa pri pestovaní stretnete. Ak šupka praskne, keď sú paradajky zelené, zrejme zhnijú skôr, ako dozrejú.

Ak rajčiny dozrievajú a praskajú, zozbierajte ich a zachráňte, čo sa dá. Gretchen Voyle z Michigan State University, hovorí: „Všetko, čo treba urobiť, je orezať poškodené oblasti a paradajky následne spracovať.“ Akonáhle budete sledovať to, že sa paradajky delia, vedzte, že poškodenie sa nedá vrátiť späť. Prinášame však niekoľko tipov, ktoré môžete použiť, aby ste sa vyhli trhlinám na vašej úrode rajčín.

Dôsledne ich polievajte

Paradajky najlepšie rastú, keď majú dostatok vlahy. Zalievajte rastliny podľa potreby. Ak máte zavlažovací systém v skleníku, dbajte na to, aby neboli rastliny premokrené. Zalievajte ich však pri koreňoch odspodu – udržíte tak listy suché a pomôže vám to predchádzať niekoľkým bežným listovým chorobám.

Mulčovanie udrží vlhkosť

Rozprestrite okolo sadeníc vrstvu mulča – organického materiálu, ktorý pomôže zachovať vlhkosť pôdy, spomaľuje odparovanie a pomáha predchádzať veľkým výkyvom pôdnej vlhkosti, čím predchádza aj prasklinám na plodoch. Použite napríklad rozložený kompost, slamu alebo pokosenú trávu. Na konci sezóny všetok zostávajúci mulč buď zapracujte do pôdy, poslúži vám ako hnojivo.

Pestujte paradajky odolné voči štiepeniu

Niektoré odrody paradajok lepšie znášajú kolísavé množstvo vlhka, iné zas nie. Paradajky, ktoré odolávajú štiepeniu a praskaniu na trhu existujú dlhodobo. Skúste sa pri kúpe sadeníc poradiť so záhradníkom, prípadne pri nákupe paradajok skontrolujte štítky rastlín, kde nájdete informácie o odolnosti voči praskaniu či iným chorobám.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame