Rakúsky Stuhleck: Skvelá lyžovačka na skok za hranicami

stuhleck

stuhleck.st

Už 150 kilometrov od Bratislavy môžete nájsť hneď dve rakúske lyžiarske strediská, ktoré vás potešia svojou kvalitou. Či už hľadáte nové zjazdovky na jednodenné lyžovanie, alebo by ste chceli na horách stráviť niekoľko dní, tieto strediská vás nesklamú – ani kvalitou, ani cenami.

Oblasť Semmeringu síce nie je ľadovec, napriek tomu však zväčša snehu máva dostatok.  Prvé stredisko v tejto oblasti je Hirschenkogel. Je o pár kilometrov bližšie k Slovensku ako Stuhleck, v tomto prípade sa však oplatí tých niekoľko minút navyše obetovať a ísť do väčšieho Stuhlecku, ktorý ponúka viac zjazdoviek. Na druhej strane Hirschenkogel ponúka o trochu strmejšie a ťažšie svahy. 

Stuhleck ponúka štyri lanovky

Momentálne Stuhleck ponúka štyri sedačkové lanovky, ktorých dĺžka sa pohybuje od 1 800 do 2 700 metrov. Tá najvyššie idúca, Steinbachalmbahn, vás odvezie takmer na vrchol 1783-metrového Stuhlecku. Nevýhodou tejto trate však je to, že na najvyššom úseku (asi prvej štvrtine svahu) býva často veľmi nepríjemné počasie, ktoré robí zo zábavy utrpenie. Keď je však slnečno, je to priam ideálny svah na opaľovanie.


Mohlo by vás zaujať: Výpredaje lyží sa začali: Vyberte si tie pravé!


Ceny v norme

Parkovať môžete priamo pri jednej z lanoviek, na rozdiel od niektorých slovenských stredísk, zadarmo. Prirodzene sa neplatí ani za toalety, ktoré bývajú v dobrom stave. Celodenná permanentka vás výjde na 36,50 eura. Pre porovnanie, denná permanentka napríklad na Chopku stojí 31 eur.

A čo občerstvenie?

Na všetkých tratiach, ktoré Stuhleck ponúka je aj bufet. Ceny občerstvenia sú o niečo vyššie ako na Slovensku. Preto si niektorí Slováci nosia jedlo z domu, ruksak odložia pri niektorom z bufetov a keď na nich príde hlad, jednoducho zjedia obloženú žemľu. V kvalite jedál, ponuke i cenách sa jednotlivé bufety líšia. Pomerne veľké menu ponúka zariadenie pri konečnej stanici hlavnej sedačky, ktorá vás vyvezie z dediny, Stuhleckbahn. Hranolčeky s kečupom tu stoja do troch eur, za nápoj zaplatíte okolo dvoch. Podľa našich skúseností sa treba vyhnúť bufetu pri začiatku lanovky Promibahn – je drahý a kvalitou zaostáva za ostatnými.


Mohlo by vás zaujať: Dobrá lyžovačka za rozumnú cenu: Tieto strediská vás nesklamú!


Milovníci tuhých nápojov, pozor!

Ak si radi na zjazdovke vypijete, nezabudnite, že ak sa zapletiete do nehody, vina padá automaticky na vás – a poistenie vás zväčša nekryje. Náklady na liečbu sa v Rakúsku môžu vyšplhať na enormné sumy, preto si požívanie alkoholu a následné lyžovanie radšej rozmyslite. Ak je pre vás lyžovačka bez vareného vína nepredstaviteľná, uprednostnite bufet pri lanovke, ktorá vás bezpečne odviezie dolu na parkovisko v dedine.

Na koľko vás vyjde lyžovačka?

Lístok (1 deň) – 36,5 eura

Občerstvenie – 10 eur

Parkovanie – 0

Nocľah – od 30 eur vyššie

Cesta – benzín z Bratislavy do Stuhlecku asi 24 eur

Zdroj: stuhleck.st, stuhleck.at, Maroš
Odporúčame