Medzi stálice v okrasných kvetoch počas letnej sezóny jednoznačne patrí begónia. Vašu náklonnosť si okamžite získa vďaka svojmu utešenému a elegantnému vzhľadu. Okrem toho, že jej kvety majú sýte farby, presvedčí vás k výsadbe aj tým, že kvitne pomerne dlho. A na náročnú starostlivosť si vonkoncom nepotrpí.
Latino diva medzi letničkami
Begónia nepochádza zo Slovenska a jej korene dokonca nezasahujú ani do Európy. Za kolísku tejto sympatickej rastlinky sa považujú tropické a subtropické oblasti Južnej Ameriky. Na našom území sa begónia začala objavovať po tom, čo sa v 17. storočí dostala do európskych krajín. Vďaka tomu ju dnes nájdeme v našich okrasných záhradách aj v kvetináčoch.

Rozmanitosť begónií nepozná hraníc
Prvopočiatky begónie by sme hľadali v tropických pralesoch. Krížením sa však vyšľachtilo už viac ako tisíc jedinečných odrôd. Najrozšírenejšie sú hľuzovité, ktoré spoznáme podľa toho, že ich koreň pripomína malý zemiak. Vyšľachtené kultivary sa však ešte ďalej delia na veľkokveté, plnokveté a drobnokveté. Rozlišujeme tiež vzpriamené a previsnuté begónie. Prinášame vám stručnú charakteristiku jednotlivých odrôd, ktoré sa vysádzajú najčastejšie:
- previsnutá begónia – predstavuje skvelú možnosť v prípade výsadby na balkón, pokiaľ obľubujete závesné kvetináče. Stonky s drobnými kvetmi môžu pri správnej starostlivosti dosahovať dĺžku až 50 centimetrov.
- krovité begónie – pestujú sa vo väčších kvetináčoch. Je potrebné ich pravidelne zastrihávať a počas chladných mesiacov prezimovať napríklad v garáži.
- listové odrody – izbové rastliny, ktoré vynikajú sfarbenými lístkami

Starostlivosť zvládne aj začiatočník
Najobľúbenejšou odrodou je rozhodne begónia s hľuznatým koreňom. Ide o trvalku, ktorá vám vydrží roky. Aby prosperovala, je potrebné dodržiavať niekoľko zásad. Tou prvou je vhodná teplota – najlepšie sa jej darí, ak ručička teplomera stúpne nad 20 °C. Begónie môžete vysadiť aj priamo do zeme. Pôda by mala byť bohatá na živiny a vyžaduje tiež rašelinový základ.
Ideálnym mesiacom na výsadbu okrasnej letničky do exteriéru je máj až jún. Aby begónie prežili aj zimné mesiace, je potrebné zabezpečiť im ochrannú vrstvu v podobe mulčovania. Majú rady svetlo, ale nie priame – ostré lúče by ich mohli spáliť.

Veľkým pomocníkom pri pestovaní vám bude samozavlažovací kvetináč. Begónie totiž potrebujú vlhko, ale substrát nemôže byť premočený. Nezabudnite tiež, že vo vegetatívnom období je vhodné pridať do zálievky tekuté hnojivo. Ideálne raz za 2 – 3 týždne. Aby begónia vynikala v plnej kráse, pravidelne odstraňujte odumreté časti.
Zdieľať na