Určite vás to už niekedy napadlo. Na dovolenke ste videli zaujímavé exotické rastliny a zaumienili ste si, že to bude skvelý suvenír a pamiatka na vašu cestu. Rastliny a rastlinné výrobky patria medzi obľúbené suveníry, zobrať si ich so sebou domov sa však neoplatí. Okrem mastnej pokuty riskujete aj to, že si spolu s nimi domov donesiete rastlinných škodcov, ktorí môžu výrazne narušiť biodiverzitu celej krajiny. Možno ste to nevedeli, ale zákaz dovozu sa vzťahuje aj na kaktusy, orchidey a cykasy, ako aj na avokádo či zemiaky.
Niektoré exotické rastliny majú výnimku zo zákazu
Mnoho ľudí si neuvedomuje, že prevážaním rastlín v batožine porušuje zákon. „Európska únia v roku 2019 vydala nariadenie o zdraví rastlín, ktoré chráni pred zavlečením nepôvodných druhov škodcov a chorôb rastlín do EÚ. Podľa nariadenia EÚ nie je povolené doviezť na územie EÚ žiadnu rastlinu alebo rastlinný materiál, pokiaľ nie sú sprevádzané rastlinolekárskym osvedčením, tzv. fytocertifikátom, ktorý vydáva národná organizácia ochrany rastlín – fytoinšpekcia – v danej krajine pôvodu,” hovorí Ing. Juraj Pénzeš, riaditeľ odboru rastlinnej výroby Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR).
- Výnimku majú iba banány, kokosy, ananásy, duriany a datle.
- Všetky ostatné rastliny, rastlinné produkty, korene, osivá, zelenina či ovocie potrebujú pri dovoze z tretích krajín rastlinolekárske osvedčenie.
- Pozor si ale treba dávať aj pri nákupe a prevoze rôznych výrobkov z dreva či trstiny, ktoré tiež môžu byť napadnuté škodcami.
Za nelegálny dovoz hrozí mastná pokuta
Čo sa stane, keď vám pri kontrole batožiny nájdu zakázané rastliny? Príslušník finančnej správy počas výkonu colnej kontroly rastliny alebo rastlinné produkty bez rastlinolekárskeho osvedčenia v batožine zhabe a tento tovar je následne zničený, bez nároku náhrady škody. Ak však navyše ide o chránený druh, nielen že nedostanete odškodnenie, ale ešte aj zaplatíte mastnú pokutu. Tá sa môže vyšplhať až do výšky 3 319 eur. Slováci si zo zahraničia najčastejšie pokúšajú doviezť semená, cibuľky, odrezky rôznych druhov kvetín, zeleniny a ovocia z krajín ako Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké, Ukrajina.
Na zozname zakázaných rastlín sú avokádo aj zemiaky
Niektoré druhy rastlín si domov neprinesiete ani s rastlinolekárskym osvedčením. Ich dovoz na územie EÚ je totiž dočasne zakázaný. Tieto takzvané vysokorizikové rastliny boli relevantnými úradmi identifikované ako potenciálne nebezpečné pre zdravie rastlín v EÚ z dôvodu ich náchylnosti na škodcov a choroby či pôvodu v oblasti s prítomnosťou škodcov a chorôb, ktoré sa zatiaľ na území EÚ nevyskytujú.
„Zoznam týchto rastlín je rozsiahly a pravidelne upravovaný. Európska komisia nepretržite vyhodnocuje riziká, ktoré tieto rastliny predstavujú pre krajiny EÚ, a vydáva nariadenia, ktorými sa dovoz z určitých krajín povoľuje po splnení legislatívou stanovených podmienok. Zákaz sa vo väčšine prípadov vzťahuje na rastliny na ďalšie pestovanie, čiže rastliny určené na výsadbu alebo pestovanie, nie na priamu spotrebu alebo spracovanie. Na zoznam patria exotickejšie rastliny, ale aj také, ktoré pestujeme aj u nás. Aktuálne to sú napríklad avokádo, hurmikaki, čerimoja, rastliny viniča okrem plodov či sadivo zemiakov,” vysvetľuje Ing. Juraj Pénzeš.
Avokádo je aktuálne zakázané dovážať zo všetkých tretích krajín okrem Izraela, hurmikaki a čerimoja sa nesmú dovážať zo žiadnej tretej krajiny a na rastliny viniča a sadivo zemiakov platí zákaz dovozu zo všetkých tretích krajín okrem Švajčiarska.
Dobrá rada na záver – exotické rastliny si na pamiatku len vyfoťte
Dôležitosť ochrany zdravia rastlín pripomína práve prebiehajúca osvetová kampaň Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) a Európskej komisie. „Nové invazívne druhy škodcov v našich podmienkach väčšinou nemajú prirodzených nepriateľov a zvyknú byť odolné proti prípravkom na ochranu rastlín, preto je okrem včasnej detekcie extrémne dôležitá aj prevencia. Kľúčovú rolu v tomto procese okrem odborníkov hrá aj verejnosť, na čo upozorňujeme v rámci kampane na podporu zdravia rastlín #PlantHealth4Life. Cestovateľom odporúčame – radšej si rastlinu na pamiatku odfoťte, ale neberte si ju domov,” uzatvára Ing. Katarína Fašiangová, PhD., poverená vykonávaním funkcie riaditeľky Odboru bezpečnosti potravín a výživy MPRV SR, na ktorom sídli národný Kontaktný bod EFSA v SR.
Zdieľať na