Rastlina mesiaca: Farebná fuksia skrášli každý balkón – a prinesie závan exotiky

Rastlina mesiaca - fuksia

Fuksia sa za náročnejšiu starostlivosť bohato odmení nádielkou pestrofarebných kvetov (Zdroj: GettyImages)

Uvažujete nad tým, čím si počas letných mesiacov skrášlite terasu alebo balkón? Stavte na fuksiu. Tá je známa svojimi výraznými visiacimi kvetmi a elegantným vzhľadom. Častokrát pôsobí ako skutočný klenot a ozdoba každej záhrady či oddychovej zóny v exteriéri. Táto očarujúca rastlina dokáže premeniť priestor na farebný raj. Aký je jej pôvod a ako sa o ňu správne starať?

Samotný vzhľad napovedá o exotickom pôvode

Zrejme nikoho neprekvapí, že fuksia nie je tradičnou slovenskou alebo európskou rastlinou. Jej pôvod siaha až do slnečného a exotického Mexika. V mimoriadne hojnom počte sa dá nájsť v Strednej Amerike a prekvapivo aj na úpätí hôr.

Fuksia sa vyskytuje v rôznych farebných prevedeniach (Zdroj: unsplash.com/Jet Stouten)

Zaujímavé je, že fuksia má pomerne bohatú históriu. Objavená bola okolo roku 1530. Našiel a opísal ju profesor medicíny, ktorý zároveň pôsobil ako botanik, Leonhart Fuchsa. Ako už zrejme správne tušíte, rastlina nesie pomenovanie po svojom objaviteľovi.

Vzpriamená či previsnutá – ktorá sa vám páči viac?

Fuksia existuje klasická vzpriamená alebo ťahavá, čiže ovisnutá. Každá je pritom krásna niečím iným. Vzpriamené sú charakteristické najmä vyšším počtom listov. Ovisnuté sú na Slovensku rozšírené oveľa viac a sú ideálne na balkóny a terasy, kde vynikajú v závesných kvetináčoch.

Kvety fuksie sú elegantné a neprehliadnuteľné (Zdroj: unsplash.com/Achim Ruhnau)

Ovisnutá, ktorej sa v tomto článku budeme viac venovať, je charakteristická množstvom kvetov. Ich tvar záleží od kultivarov. Farebne sa najčastejšie môžeme stretnúť s fialovými, červenými, ružovými, ale aj bielymi. Z kvetov sa môžeme tešiť od konca jari až do prvých jesenných či zimných mrazov. Na to, aby nám takto dlho vydržala, je však potrebná svedomitá starostlivosť.

Vyberte jej správne miesto

Fuksia je pomerne náročná na pestovanie. Odporúča sa vysádzať ju do dvojitého kvetináča. Dôvod je jednoduchý – takto najlepšie zabránite  prehriatiu. Medzeru medzi kvetináčmi vyplňte izolačnou vrstvou. Rastlinu zasaďte do zeminy, ktorá je určená na balkónové rastliny.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Inšpiratívne citáty o kvetoch: Ako ich vnímajú slávni ľudia?

Aj keď je fuksia letnou rastlinou, paradoxne si viac užíva tienisté miesta. Rozhodne by sa nemala vyhrievať na južnej strane, kde na rastlinu bude páliť silné slnko. Vedeli ste, že ak by ste do rozohriateho substrátu okolo rastliny naliali vodu, tak by ste jej korene doslova uvarili?

Zálievka by mala byť primeraná. Substrát môže zostať vlhký, a preto je vhodné rastlinu počas leta zalievať každý deň. Dávajte si však pozor, aby ste rastlinu nepreliali. Ak ste začiatočník, radšej buďte opatrnejší – fuksia je určená najmä pre skúsenejších záhradkárov.

Ak idete na dovolenku, nezabudnite poprosiť niekoho o pomoc so starostlivosťou o rastliny. V opačnom prípade môže fuksia bez vody uvädnúť.  Ocení tiež dobré hnojivo, ktoré by malo by byť vyvážené. V zložení by sa teda mal vyskytovať približne rovnaký podiel dusíka, fosforu aj draslíka.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame