Symbol lásky a krásy, ktorý sa využíval v zdravotníctve: Nežné VIOLKY sú často pre svoj vzhľad voľbou číslo jeden v záhradách

Prekrásny vzhľad violiek je zvyčajne dôvodom, prečo skončí u mnohých v záhrade. (Zdroj: Gettyimages.com)

Čoraz teplejšie počasie priam nabáda k tomu, aby sme išli do záhrady. Ak uvažujete, akú novú rastlinu si tento rok posadiť, do pozornosti dávame violky. Sú nežné a krásne, a starostlivosť o ne zvládne aj začiatočník.

Pôvod rastliny

Prirodzenou domovinou violiek je Európa, Ázia a Severná Amerika. Historicky boli objavené už v starovekom Grécku a Ríme. Už v minulosti boli považované za symbol krásy a lásky a využívali sa v parfumérii aj v zdravotníctve. Známe je, že sa používala na liečbu kašľa, zápalov dýchacích ciest a podporu imunity. Často sa z nej pripravovali čaje a sirupy. V latinčine ich nájdeme pod názvom Viola.

(Zdroj: unsplash.com/Kristina Kutleša)

Opis vzhľadu

V prírode rastú voľne na lúkach, v lesoch aj v horských oblastiach. Darí sa im v polotieni a vlhkej pôde. V závislosti od druhu môžu dorastať od 5 do 30 cm, pričom nižšie druhy sú vhodné ako pôdopokryvné rastliny a vyššie sa využívajú v záhonoch či kvetinových kompozíciách.

Tip gazdinej: Vedeli ste, že kvety sú jedlé a dnes sa používajú v gastronómii na dekoráciu dezertov, šalátov či nápojov?

Kvety violiek sú drobné až stredne veľké, majú päť okvetných lístkov a ich farba môže byť fialová, modrá, žltá, biela alebo viacfarebná. Niektoré odrody majú na lupienkoch kontrastné žilkovanie alebo tmavšie „oko“ v strede kvetu. Niektoré druhy sú známe aj svojou jemnou, sladkou vôňou. Listy violiek sú väčšinou srdcovitého alebo zaobleného tvaru, s mierne zubatými okrajmi a sýtozelenou farbou.

Jednoduchá starostlivosť

Violky sú nenáročné na pestovanie a môžu rásť takmer kdekoľvek. Dariť sa im bude na južnom aj severnom Slovensku. Stačí, ak im vyberiete miesto, kde dostanú dostatok svetla, ale nebudú vystavené priamemu popoludňajšiemu slnku, ktoré by ich mohlo spáliť.

Uprednostňujú ľahkú, priepustnú pôdu bohatú na humus. Ak ich pestujete v kvetináčoch, použite kvalitný záhradnícky substrát a zabezpečte drenážnu vrstvu, aby korene neostávali v premokrenej pôde. Violky obľubujú pravidelnú, ale miernu zálievku. Pôda by mala byť vždy mierne vlhká, no nie premokrená. Ak chcete dosiahnuť bohaté kvitnutie, odporúčame hnojiť raz za 2 – 3 týždne tekutým hnojivom pre kvitnúce rastliny.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Znížte si hladinu STRESU týmito rastlinami: Pomôžu vám nielen k žitiu harmonického života
(Zdroj: unsplash.com/8kka ame)

Množstvo odrôd

Violky sú mimoriadne rozmanité rastliny, ktoré sa vyskytujú v množstve odrôd a variácií. Ak si neviete vybrať, zvážte tieto odrody:

  • Violka voňavá – zvaná aj Viola odorata. Je to tradičná, voňavá odroda violky, ktorá má malé, tmavofialové alebo biele kvety s jemnou sladkou vôňou.
  • Sirôtka záhradná – nájdete ju ako Viola x wittrockiana. Je to violka vyšľachtená pre veľké kvety a dlhé kvitnutie. Kvety sú výrazne veľké, často s „tváričkou“ v strede a v pestrých kombináciách farieb. U nás ich poznáme ich aj ako sirôtky či macošky.
  • Violka labradorská – je nízko rastúca odroda s atraktívnymi fialovými listami, ideálna ako pôdopokryvná rastlina. Vytvára husté vankúšovité porasty, ktoré sú skvelé na pokrytie pôdy v tienistých záhonoch.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame