Ako udržať psíky a mačičky v pokoji počas silvestrovských osláv? Vieme, čo pomáha

psík a mačička počas silvestrovských osláv

Naša oslavná nálada je pre domáce zvieratká nepochopiteľná (Zdroj: Pixabay/StockSnap)

Počas silvestrovských osláv sa len výnimočne dokážeme vyhnúť ohňostrojom a obrovskému hluku, ktorý nezmyselnú súčasť osláv vítania Nového roka sprevádza. Niektoré mestá však už upustili od tohto zvyku a ušetrené financie dokážu investovať oveľa rozumnejšie.

Tak ako je koniec roka chvíľou na oslavu a radosť, pre domáce zvieratká, ale aj tie voľne žijúce, je to obrovský a nepochopiteľný stres. Ideálne by bolo hlučné oslavy eliminovať čo najviac, ale pokiaľ to nejde, treba na to zvieratko pripraviť. Ak máte domáceho miláčika, istotne sa vám zíde niekoľko rád a tipov, aby aj váš Nový rok začal bezpečne a šťastne.

Riziká silvestrovských osláv

Ohňostroje si spájame s oslavou, ale málokto sa zamýšľa nad tým, že vypúšťajú do ovzdušia bohatú zmes toxických látok, ktoré sa šíria a prenikajú až do vody alebo pôdy. Sprevádzajú ich tiež svetelné a zvukové efekty, ktoré sú problémom najmä pre zvieratá. Nie každé zviera reaguje rovnako a stresovým situáciám sa nedá úplne vyhnúť. Dôležité je preto svojho miláčika pripraviť vopred a systematicky, aby sa predišlo alebo zmiernilo stresové napätie.

Čo sa týka legislatívy, jasne stanovuje podmienky používania: „Čas používania ostatnej zábavnej pyrotechniky je 31. decembra od 18.00 do 24.00 h a 1. januára od polnoci do 2.00 h. Používať sa môže na miestach, ktoré sú minimálne 250 metrov od nemocníc, liečební, hospicov, domovov ošetrovateľskej starostlivosti, zariadení sociálnych služieb, karanténnych staníc, útulkov a záchranných centier pre zvieratá, veterinárnych kliník s časťou na hospitalizáciu zvierat či zoologických záhrad alebo zariadení na záchranu chránených živočíchov.“

5 tipov ako so zvieratkami zvládnuť ohňostrojové šialenstvo

1. Vytvoríme bezpečný kryt,

ktorý poskytne potrebné ticho a možnosť utiahnuť sa ďalej od hluku. Niektoré zvieratá majú citlivejší sluch a prekáža im aj hlasná hudba či krik oslavujúcich ľudí. Pomôže tiež tlmená hudba a obľúbená hračka, ktoré zabavia a odvedú pozornosť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Tajomstvá štefanskej zábavy: Kde sa vzala tradícia sviatočnej dedinskej veselice?

2. Udržíme zvieratko vnútri,

aby sme zabránili stresovému úteku a strateniu sa. Náhle a hlučné zvyku spôsobujú paniku, strach a ich následkom býva hľadanie úkrytu alebo útek do neznáma. Uistite sa, že okná a dvere sú dobre zavreté.

3. Vyhnime sa rizikám na oslave,

ktoré tiež predstavujú nebezpečenstvo. Alkohol, niektoré potraviny ako čokoláda, hrozno, cibuľa a cesnak sú pre zvieratá toxické, ale sú častou prísadou v ľudských pokrmoch a treba ich držať na nedostupnom mieste. Rovnako tak aj konfety, trblietky alebo iné malé ozdoby a dekorácie, ktoré by mohli prehltnúť.

4. Zjemnime efekt ohňostrojov,

keď je zvieratko v miestnosti a blíži sa čas ohňostrojov, zatemníme okná a zmiernime svetelné efekty. S hlukom pomôže jemná hudba v pozadí alebo televízor. Extrémnou možnosťou je podávanie sedatív alebo liekov proti úzkosti, po dohode s veterinárom.

5. Nemeníme dennú rutinu,

domáci miláčikovia sú zvyknutí dodržiavať svoje zvyky a aj silvestrovský deň by mal prebiehať čo najnormálnejšie. Kŕmime ich vo zvyčajnom čase a vezmeme ich na pravidelné prechádzky, zabezpečíme im čas na hru a maznanie, všetko tak, aby sa cítili ako v bežný deň.


Pripravujete domácich miláčikov, aby zvládali silvestrovské oslavy?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Aaha.org, TASR
Odporúčame