Ako pripraviť štvornohého miláčika na silvestrovskú noc? Máme pre vás zopár tipov

Pes

pexels.com

Pre väčšinu z nás je to deň spojený so zábavou, dobrým jedlom a oslavou nového i starého roka. Pre našich štvornohých miláčikov ide naopak o deň, počas ktorého zažijú najviac stresu. Môže za to zábavná pyrotechnika, respektíve jej zvuk a výbuchy. Ako v tomto prípade psom a mačkám pomôcť, aby posledný deň roka prežili bez väčších problémov? Základ je ich nenechávať osamote.

Kým ľudia rozumejú, že výbuchy zábavnej pyrotechniky sú súčasťou osláv, psy si to s radosťou nespájajú.Preto pociťujú strach. Existujú výnimky, špeciálne zvieratá, ktoré si na hlasné zvuky zvykli v mladosti a Silvester pre ne nepredstavuje väčší problém. Ak sa však psík už raz delobuchov bojí, bude sa ich báť celý život.

Najlepšie mimo mesta

Ľudia, ktorí bývajú mimo väčších miest to majú na Silvestra o niečo jednoduchšie. Intenzita ohňostrojov nie je tak výrazná. Nie všetci však máme taký luxus. Preto je vhodné premyslieť si, či sa neoplatí Silvestra osláviť niekde mimo mesta, napríklad na chate v prírode. Pre zviera to prostredie nie je tak stresujúce. A tým pádom odpadne dosť problémov aj ich majiteľom.


Mohlo by vás zaujímať: Zvieracie Vianoce: Ochráňte svojho miláčika pred týmito nástrahami


Príprava začína pred Silvestrom

V meste začína príprava na Silvestra ešte niekoľko hodín pred ním. Posledný deň roka, ešte pred večernými výbuchmi osláv, sa oplatí psa zobrať na dlhšiu prechádzku. Treba totiž myslieť na to, že medzi 22. a 2. hodinou ráno psa na vzduch brať nebudeme.

Nezabúdajte, že aj keď je váš štvornohý priateľ zvyknutý chodiť bez vôdzky, na Silvestra urobte výnimku. Môže sa stať, že pri náhodnom výbuchu začne pes utekať a nastanú tak problémy. V najhoršom prípade to môže skončiť až situáciou, že psa zrazí auto.

Tresty bokom

Najlepšie je, ak si pes sám vyberie v domácnosti miesto, na ktorom sa cíti bezpečne. Pravdepodobne to bude vo vašej blízkosti. Aj keď ide o gauč či posteľ, na ktorú mu normálne zakazujete vchádzať, na Silvestra urobte výnimku. Ak zostane zviera samé, bude pociťovať strach ešte intenzívnejšie. Zároveň to na ňom môže zanechať aj psychické následky, keďže to bude považovať za zradu od svojho pána.

Ak váš pes počas tohto večera niečo vyvedie, netrestajte ho. Stres a nadmerný hluk občas spôsobia, že stratí kontrolu napríklad aj nad vylučovaním. Je to síce nepríjemne, mali by ste to však tolerovať.


Mohlo by vás zaujímať: Ohňostroj a váš domáci miláčik: Ochráňte jeho zdravie čo najviac


Sedatíva ako posledná možnosť

Psy vnímajú hluk 20 až 30-násobne intenzívnejšie od ľudí. Ďalším opatrením tak môže byť vata v ušiach. Pokiaľ vieme, že náš zvierací priateľ patrí k tým citlivejším, napríklad na základe skúseností z minulých rokov, oplatí sa s veterinárom konzultovať výber liekov.

Veterinári v tomto prípade odporúčajú lieky proti úzkosti. Tie zviera neotupia, ale pomáhajú mu prekonať strach. S dávkovaním by sme však mali začať už niekoľko dní pred samotným Silvestrom. Ako posledná možnosť sú brané sedatíva, ide však len o najhoršie prípady.

Príznaky silvestrovského strachu:

  • zvýšená teplota, zrýchlené dýchanie
  • nechuť k jedlu
  • triaška, nepokoj
  • vyhľadávanie tesnej blízkosti majiteľa
  • sklopené uši, spustený chvost
  • strata kontroly nad vylučovaním
  • snaha o útek

Ako pripravujete svojho psíka na silvestrovskú noc vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: pexels.com, pexels.com, Filip
Odporúčame