Rátate v posteli ovečky? Po týchto potravinách zaspíte jedna radosť!

Žena

thinkstockphotos.com

Ťažkosti so zaspávaním alebo nočným prebúdzaním sa patria medzi tie najnepríjemnejšie, akým musíme čeliť. Našťastie, existujú potraviny, ktoré vám pomôžu navodiť prirodzený spánok, takže už viac nebudete ponocovať.

Ryba

Väčšina rýb, predovšetkým však losos, halibut a tuniak obsahujú vitamín B6. Ten naše telo potrebuje, aby vytváralo melatonín, teda hormón, ktorý vyvoláva spánok a do krvného obehu sa vyplavuje, keď sme v tme. Tento potrebný vitamín nájdete aj v surovom cesnaku či pistáciách.

Vlašské orechy

Sú dobrým zdrojom tryptofánu, aminokyseliny, ktorá zlepšuje kvalitu spánku a pomáha tvoriť serotonín a melatonín, hormóny, ktoré určujú váš spánkový cyklus. Naviac, vedci z Univerzity v Texase zistili, že vlašské orechy obsahujú vlastný zdroj melatonínu, čo vám pomôže rýchlejšie zaspať.

Šalát

Ak si dáte k večeri ako prílohu hlávkový šalát, vyhnete sa pred spaním rátaniu ovečiek. Šalát totiž obsahuje lactucarium, látku, ktorá má sedatívne účinky a na mozog pôsobí podobne ako ópium. Môžete tiež skúsiť tento recept – poduste tri alebo štyri veľké šalátové listy v hrnčeku vody asi 15 minút. Odstavte, pridajte dve vetvičky mäty a popíjajte pred spaním.


Mohlo by vás zaujať: Dary prírody pre lepší spánok: Prehazdovanie sa na posteli s nimi nehrozí!


Ryža

Najmä jazmínová ryža prináša rýchlejší spánok – výskum uverejnený v Americal Journal of ClinicalNutrition ukázal, že ľudia, ktorí na večeru zjedli pokrm s jazmínovou ryžou, zaspali skôr, ako tí, ktorí konzumovali iné jedlá.

Čerešne

Pohár čerešňovej šťavy by vás mal uspať – aspoň podľa výsledkov vedcov z Univerzity v Pensylvánii a Rochestri. Čerešne, najmä tie kyslé, zvyšujú hladinu melatonínu. V danej štúdii dokázali, že ľuďom, ktorý pili čerešňový džús dvakrát denne, sa dokonca zlepšila chronická nespavosť oproti ľuďom, ktorí pili iné nápoje.

Mliečne výrobky

Jogurt, syr, či mlieko – zdravé potraviny plné vápnika. Nedostatok tohto minerálu v tele totiž spôsobuje problémy so zaspávaním. Vápnik pomáha ľudskému mozgu spracovať tryptofán z mliečnych výrobkov a premeniť ho na melatonín.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak menom med: Pre lepší spánok, mladistvý vzhľad pleti aj proti kašľu


Celozrnné produkty

Obsahujú horčík, ktoré pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu a vďaka tomu zaspíte raz-dva. Vysoký obsah uhľohydrátov v celozrnných cereáliách v kombinácii s mliekom je výhra pre váš skorý spánok. Najlepšie pred spaním zaúčinkujú jačmeň, pohánka alebo quinoa.

Kel

Možno by ste nepovedali, že nielen mlieko, ale aj kel je plný vápnika. Okrem kelu môžete staviť aj na ďalšiu zelenú zeleninu – brokolicu a špenát, vápnik ale nájdete aj v mandliach.

Banány

Superovocie akurát do ruky. Banány sú bohaté na horčík a draslík, ktoré uvoľňujú svaly, udržiavajú zdravý kardiovaskulárny systém a kognitívne funkcie. Tiež sú bohaté na uhľohydráty a tak pomôžu vášmu telu zaspať. Okrem banánov sú na prírodný draslík štedré aj sladké zemiaky.


Mohlo by vás zaujať: Menu pre dobrý spánok: Čo si dopriať, keď vás večer trápi hlad?


Kamilkový čaj

Na liečbu nespavosti sa používa už stáročia a je skutočne účinný. Pitie kamilkového čaju zvyšuje hladinu glycínu, látky, ktorá uvoľňuje nervový systém a svalstvo a pôsobí ako mierne sedatívum. Rovnakú službu vám spraví aj čaj z kvetov mučenky alebo valeriány.

Cícer

Pokojne si pred tým, než si ľahnete do postele, doprajte misku hummusu, alebo iného jedla pripraveného z tejto mimoriadne zdravej potraviny. Za jeho pomoc pri navodení spánku opäť môže vitamín B6 a tryptofán, látky ktoré pomáhajú uvoľňovať melatonín.

Ktorým jedlám sa vyhnúť?

Samozrejme takým, ktoré nabudzujú nervový systém, pretože obsahujú kofeín – káva, čaj, sladené nápoje a tmavá čokoláda. Pomalé a mučivé zaspávanie si privodíte i korenenými jedlami, či tučnými jedlami ako je slanina. Po alkohole možno zaspíte rýchlejšie, no neskoršie bolesti hlavy vám za to určite nestoja. 


Ktoré zo spomínaných potravín pri zaspávaní najviac pomáhajú vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame