Recepty na dobrú noc: Zaspávajte bez problémov!

spanok

photl.com

Aj vy v noci miesto snívania počítate ovečky? A kým vyskúšate v posteli všetky polohy a konečne od vyčerpania zaspíte, je ráno? Nebojte sa, aj vy môžete späť ako bábätko. Poradíme vám, ktoré potraviny vám k tomu pomôžu.

Premárnená noc môže mať na svedomí nielen kruhy pod očami, ale aj podráždenosť a nesústredenosť v práci. Veď ani stroj napojený na prúd nemožno nechať zapnutý neobmedzene. Tiež si potrebuje oddýchnuť. Ako si však privolať sladké sníčky bez liekov, na ktoré by si naše telo mohlo rýchlo privyknúť? Odborníci radia, že stačí celkom málo: úprava večere. Správna kombinácia potravín dokáže podľa nich uvoľniť svaly a upokojiť myseľ.

 

Ovsená kaša s banánom

Ak ste si na večeru zvykli dopriať mäso, skúste ho na pár dní nahradiť ovsenou kašou. Vločky totiž obsahujú melatonín, jeho vylučovanie znižuje stres a napätie. Možno ich teda považovať za zhmotnenú cestu k „sladkým snom“. Účinok zvýšite, ak si ku kaši nakrájate banán. Ten okrem melatonínu obsahuje horčík a na vytúžený spánok by ste tak nemali extra dlho čakať. Po takejto zdravej večeri vás navyše ráno bude čakať ešte jedno príjemné „prekvapenie“ – rýchla návšteva toalety.

 

Mlieko s medom

Teplé mlieko je zdrojom aminokyseliny tryptofán, ktorá má uspávací účinok. Spolu s vápnikom (v mlieku je ho tiež dosť) donútia mozog preladiť na úsporný režim. Psychológovia dokonca tvrdia, že pohár teplého mlieka v našej mysli dokáže vyvolať príjemné zážitky z detstva. Ak neviete prísť samotnému mlieku na chuť, pridajte si doň lyžičku medu. Na rozdiel od kakaa či cukru v kombinácii s mliekom upokojuje a nepovzbudzuje.

 

Pohárik vína

Už naše staré mamy poznali upokojujúce účinky vínka. Zrejme preto poháriku červeného prischol názov „šláftrunk“. Babský recept potvrdili vedecké štúdie. Podľa nich jeden pohár spomalí krvný obeh, zníži tlak, tepovú frekvenciu a tým naše telo dokonale pripraví na odpočinok. Pozor si však treba dať na ďalšie poháriky, lebo od druhého sa účinok mení na povzbudzujúci.

 

Zdravšie chrumkanie

Aj vy radi pri televízii niečo chrumkáte? Vyskúšajte miesto čipsov pukance, mandle alebo sezamové semienka. Pôsobia upokojujúco a na rozdiel od iných „televíznych príloh“ sa nelepia na zadok ani na bruško. Navyše, ak si ich pripravíte bez tuku, preladíte nimi trávenie na úsporný režim. Potom vám už určite nebude mať čo stáť v ceste za spokojným spánkom.

Zdroj: photl.com, Pippa
Odporúčame