Stačí pár rituálov a razom omladnete: Robte to ako Japonky a vrásky budú minulosť!

Zrelá žena pred zrkadlom

Aj vo vyššom veku sa stále môžeme pýšiť perfektnou pleťou (Zdroj: GettyImages)

Za mladistvým vzhľadom Japoniek sa ukrýva genetika, zloženie stravy aj šetrná starostlivosť o pleť. Ako to robia, že aj vo vyššom veku je na ich tvári iba minimum vrások? Odhaľte spolu s nami ich tajomstvá krásy.

Základ krásy a zdravia je v strave

Japonci patria k národom s najdlhšou priemernou dĺžkou života na svete. Na rozdiel od Američanov a Európanov ich populáciu netrápi obezita, ani vysoké percento vážnych civilizačných ochorení. Veľkú zásluhu na tom má práve strava. Veria totiž, že to, čo vložíme do našich tiel, priamo ovplyvňuje aj náš vzhľad a celkovú rovnováhu. Čo si doprajú?

– Ryby s obsahom omega-3 mastných kyselín, ktoré zmierňujú zápalové stavy pokožky a jej predčasné starnutie.
– Morské riasy, ktoré nájdete takmer v každom japonskom jedle, sú zase bohaté na jód a keratín. Vďaka nim sú nechty aj vlasy krásne lesklé a pružné.
– V japonskej strave sa tiež kladie dôraz na maximálne uchovanie živín. Zelenina sa krája na tenké rezance, aby sa čas tepelnej prípravy čo najviac skrátil. Pokrm si tak uchová svoju vysokú výživovú hodnotu a na tanieri hrá všetkými farbami.
– Vyprážanie a zdĺhavé pečenie by ste v japonskej kuchyni hľadali len márne. Prevláda šetrné varenie v pare a rýchle restovanie v hlbokých panviciach.


Mohlo by vás zaujať: Zelený čaj poteší srdce aj mozog: Spoznajte jeho silu a naučte sa správnu prípravu


Záchranca menom zelený čaj

Má výnimočné antioxidačné, antibakteriálne a protizápalové vlastnosti pri užívaní zvnútra aj aplikácii zvonka. V krajine vychádzajúceho Slnka je súčasťou krémov, pleťových toník aj vlasových masiek. Dokonca si suché lístky zeleného čaju melú k soli do kúpeľa.

Kvalitný japonský mletý zelený čaj Matcha je známy pre vysokú koncentráciu katechínových polyfenolov. Pomáha napnúť pokožku, vyrovnať jej tón, zjemniť štruktúru a odvrátiť škody napáchané UV lúčmi. Stačí, ak zmiešate 1 kávovú lyžičku Matcha s 1-2 lyžičkami medu. Aplikujte na očistenú pleť, nechajte zaschnúť a opatrne zmyte vlažnou vodou.

Fazuľa adzuki

Tradičnú strukovinu ázijskej kuchyne v krásne červenej farbe už nájdete aj u nás, v špecializovaných obchodoch alebo na internete. Okrem toho, že je bohatá na vápnik, železo, horčík aj zinok, patrí k ľahšie stráviteľným strukovinách. Japonky ju okrem konzumácie používajú aj pre skrášlenie pleti.

Sušenú fazuľu rozomelú na jemný prášok, zmiešajú s pár kvapkami vody a masírujú mokrú pokožku podobne ako pri pílingu. Adzuki obsahuje vysoké množstvo antioxidantov aj prírodných saponínov. Ide o látky, ktoré prečistia póry, okamžite ostraňujú nečistoty a odumreté kožné bunky. A aj vďaka stimulácii krvného obehu pri masírovaní bude pokožka krásne rozjasnená.


Mohlo by vás zaujať: Recept na dlhovekosť: Takto udržujú svoj mozog aktívny obyvatelia Hongkongu


Dlhý teplý kúpeľ

Kým v západnej kultúre sme sa dopracovali ku krátkym sprchám, v Japonsku nedajú dopustiť na rituály spojené s dlhým kúpaním v teplej vode. Po celej krajine je množstvo kúpeľných “domov” aj miest s horúcimi prírodnými prameňmi. Do vane s horúcou vodou patria podľa Japoniek blahodarné prírodné oleje aj soli.

Už 15-minútový večerný kúpeľ sa potom postará o upokojenie mysle aj uvoľnenie svalstva. Môžete tak predchádzať bolestiam chrbta a kĺbov, ktoré by vás zbytočne vyrušovali z pokojného spánku. Navyše, póry na pokožke sa v teplej vode otvoria a krásne prečistia.

Mienai Oshare, alebo aj neviditeľná krása

V Japonsku veria, že krása človeka pochádza zvnútra. Nie je to teda len fyzická krása a rysy, ktoré nám dali do vienka naši rodičia. Dôležitý je spôsob, ako sa správame a čo okolo seba šírime, keď sa cítime šťastne a spokojne. Pravá krása zahŕňa postoj, sebadôveru, úsmev a vyžarovanie. Na toto už nie je žiadna kozmetická procedúra. Nezabúdajte na seba, svoje potreby a túžby a vypestujte si pozitívny prístup k svojej mysli aj telu.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame