ROZHOVOR Andy je autorom jedinečnej kuchárskej knihy: Takáto na Slovensku doposiaľ nebola, recepty z nej budete chcieť vyskúšať!

Andy Drgon sa môže pochváliť neuveriteľnými zážitkami (Zdroj: súkromný archív A.D.)

Andy Drgoň je spolu aj s manželkou vášnivým cestovateľom. Na konte majú medzi navštívenými krajinami aj také, o ktorých sa mnohým Slovákom môže iba snívať. Jedna z nich mu však, najmä kvôli gastronómii, učarovala predsa o čosi viac.

Kedy ste po prvýkrát navštívili Thajsko a prečo ste si vybrali práve túto krajinu?

Bolo to v roku 2017. Túto krajinu som plánoval navštíviť už dávno predtým. Keďže s Thajcami som bol v dennom kontakte už od roku 2006, návšteva Thajska bola na mojom wishliste už dlhodobo. Pracoval som v thajskej reštaurácii v zahraničí, zhodou okolností, nie práve v Thajsku. Táto kuchyňa mi učarovala natoľko, že som sa rozhodol moje skúsenosti preniesť do cestopisnej kuchárskej knihy. Samozrejme to nešlo bez návštevy Thajska. Krajina je známa aj svojím gastroturizmom a úžasnými školami varenia. Bez týchto skúseností som nechcel knihu začať písať.

Splnila vaše očakávania? Odporučili by ste zažiť Thajsko na vlastnej koži aj ostatným Slovákom?

Thajsko dnes vôbec nie je nedostupné, ako si veľa Slovákov myslí. Práve naopak, čím ďalej, tým viac je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou. Aj vďaka thajskej kuchyni. Väčšina Slovákov (hlavne mladých) vyhľadáva Thajsko kvôli rušnému nočnému životu v oblastiach ako Phuket alebo Pattaya.

Ja som sa sem tešil hlavne na svetoznámy streetfood a s ním bola spojená aj návšteva Bangkoku. Práve tu som absolvoval spomínanú školu varenia. Nie som typ, ktorý obľubuje divoké nočné párty, masy ľudí a preplnené pláže. Preto mojím cieľom bolo spoznať thajskú kultúru, históriu (odporúčam navštíviť starobylé mesto Ayutthaya) a ísť na odľahlejšie miesta, menej známe a nepoznačené turizmom.

Jednoznačne odporúčam oblasť Trat vo východnej časti krajiny, pri hraniciach s Kambodžou. Ostrovy ako Koh Kood, Koh Mak a Ko Kham majú nedotknutú panenskú prírodu. Prekrásne, nezaplnené pláže, po ktorých sa v podstate prechádzate sami a vôbec nie je problém si odskočiť pár metrov do kokosového hája a dopriať si čerstvú kokosovú vodu. Kto ešte váha s návštevou Thajska, jednoznačne odporúčam.

Išli ste tam s nejakými predsudkami, čo sa týka gastronómie?

Išiel som sem práve kvôli gastronómii. Prekonala moje očakávania. Samozrejme, predsudky boli, avšak zmizli po prvej večeri v rámci street food. Je neuveriteľné, ako babka, ktorá pripravuje jedlo na prenosnom vozíku, dokáže vykúzliť tak chuťou vyvážené jedlo za pár minút. V podstate tu platí pravidlo: Jedzte tam, kde jedia domáci. Tak máte záruku skvelého a bezpečného jedla.

Mnoho ľudí si stále myslí, že thajská kuchyňa sú pečené potkany, škorpióny a podobne.

Tak ako každá krajina, aj Thajsko má svoje domáce špeciality. Áno, aj ja som zachytil videá na internete, ako pripravujú potkany a rôzne príšery. Osobne som sa s tým ako bežný turista nestretol. Alebo som to skôr nevyhľadával. Nemohol som však odolať turistickému lákadlu v podobe škorpiónov, cvrčkov a červíkov na svetoznámej ulici Khao San Road. Kde inde to vyskúšať, ak nie práve tu.

Človek by bol prekvapený ako chutia tieto dobroty, pripravené práve pre turistov, či už pre skúsenosť, alebo samotnú fotografiu, za ktorú musíte, samozrejme, zaplatiť. Sú to len predsudky a akýsi vnútorný pocit, že idem jesť práve hmyz. Chrumkavé ako chipsy a chuť akú si vyberiete. Čili, karamel, slané, sladké…

Andy Drgon sa môže pochváliť neuveriteľnými zážitkami (Zdroj: súkromný archív A.D.)

Čím vám ich kuchyňa tak veľmi učarovala? Ktoré thajské jedlo je pre vás TOP a naopak, čo na nej až tak nemusíte?

Rozmanitosťou, exotickou chuťou a vôňou. Už som si tak zvykol na chute thajskej kuchyne, že sa mi ťažko vyberie práve jedno jedlo. Ale ak už sa musím rozhodnúť, je to Massaman karí. Práve toto jedlo sa radí medzi TOP jedlá sveta a stále sa umiestňuje v prvej pätici rebríčkov na svete. Jeho chuť je taká špecifická – iná ako známe zelené alebo červené karí.

Massaman karí býva najčastejšie podávané s hovädzím mäsom alebo krevetami. Zacítite v ňom badián či škoricu. Často v kombinácii s citrónovou trávu, kaffírovými listami či thajskou bazalkou, ktorá chutí práve po aníze. Podliate kokosovým mliekom, ktoré dokonalo spojí všetky chute v jeden kulinársky zážitok. Samozrejme, nesmú chýbať opečené búrske oriešky.

Dlho som si však zvykal na chuť čerstvého koriandru, ako veľa Slovákov. Dnes si ho s obľubou pridávam. Ani neviem napísať, ktoré jedlo by som považoval za menej obľúbené a menej chutné, či vedel o ňom povedať, že ho nemusím.

Viete nám zhrnúť, čo je najtypickejšie pre tento druh kuchyne?

Myslím si, že je to práve zmes korenín, ktoré robia túto kuchyňu výnimočnou. Tak isto používanie ustricovej a rybacej omáčky, ku ktorej máme predsudky už len kvôli jej názvu. Kto ju však raz ochutná v jedle, mení názor. Citrónová tráva, listy kaffírovej limety, galangal, tamarind, thajská bazalka, koriander, čili – toto všetko tvorí nezameniteľnú chuť thajskej kuchyne.

Aký je najvýraznejší rozdiel medzi thajskou kuchyňou a tou čínskou, japonskou či inými ázijskými?

Vo všeobecnosti by som povedal, že každá krajina v Ázii, čo sa týka kuchyne, je charakteristická veľkou rozmanitosťou. Ale práve napríklad Japonsko, Vietnam, Čína alebo Thajsko majú svoje typické koreniny. Osobne vidím najväčší rozdiel v používaní množstva čerstvej zeleniny a byliniek. Thajská kuchyňa má dokonalo dochutené jedlá, typická je pre ne vyváženosť medzi sladkým, slaným, kyslím a štipľavým.

Práve čili a štipľavé jedlé sú hlavným znakom ich jedál, no nie je to samozrejme podmienkou, ak niekomu čili nevyhovuje. Pre Thajsko je typická jazmínová ryža, miesto basmati alebo sushi ryže, ktoré sú charakteristické pre Indiu, Japonsko, no u nás často zaužívané. Ľudia si zaškatuľkovali ázijskú kuchyňu. Je to pre nich jednoducho „čína“, či už ostrokyslá, Pad Thai, karí, sushi alebo kung pao.

Presne toto sa snažím zmeniť mojim pohľadom, mojimi receptami, blogom alebo informáciami, ktoré ponúkam či už na Facebooku, Instagrame, či len nedávno založenom food blogu thainechsapaci.sk.

Vydali ste aj kuchársku knihu s názvom Thai nech sa páči. Ide o recepty, ktoré ste sám odskúšali a upravili alebo ste si ich doniesli z Thajska?

Vznikla tak, že som si všetky poznatky a recepty nechcel nechať len pre seba. Prvý nápad názvu pre knihu mal byť doslovný preklad Thai nech sa páči, ale v thajskom jazyku. Práve názov mi evokuje predstavenie thajskej kuchyne a privítanie do tohto kulinárskeho sveta. Nakoniec som sa rozhodol pre čisto slovenský názov.

V knihe sa nachádzajú recepty s menšími úpravami v porovnaní s originálnymi verziami, aby boli ľahko dostupné aj bežnému Slovákovi, ktorý si zakúpi ingrediencie v podstate už v každom supermarkete. Pár rokov späť tomu tak nebolo. Niektoré recepty sú v pôvodnom znení také, ako som si ich priniesol zo spomínanej reštaurácie v zahraničí, kde som pracoval. Ďalšie sú privezené z Thajska a nájdu sa aj recepty, ktoré som sám vytvoril na základe mojich skúseností s konkrétnymi ingredienciami, prípadne ich pripravil pre mňa zaujímavejším spôsobom.

Samozrejme sa tu nájdu najznámejšie jedlá ako Tom Yum, Pad Thai, Mango Sticky Rice, Tom Kha Gai alebo aj spomínané Massaman či žlté, zelené alebo červené karí. Recepty sú prehľadne rozdelené do kapitol od predjedál, polievok, hlavných jedál, karí až po šaláty, dezerty, ale i nápoje.

Nesmiem zabudnúť spomenúť, že sa jedná o cestopisnú kuchársku knihu, kde sa človek dočíta, ako to chodí v škole varenia v Thajsku, ako sme cestovali a ochutnávali krajinu na vlastnej koži, ale aj to, ako som sa k celkovému konceptu vôbec dostal.

Aj takéto dobroty sa dajú nájsť v Thai nech sa páči (Zdroj: súkromný archív A.D.)

Aké ohlasy na knihu ste zaznamenali? Plánujete aj jej ďalšie pokračovanie?

Beriem za úspech už len to, keď dostanem spätnú väzbu v podobe komentára alebo fotografie výtvorov, uvarených jedál od fanúšikov cez sociálne siete. Ak si niekto pýta radu, veľmi rád odpoviem. Toto je pre mňa najväčšia satisfakcia, že thajská kuchyňa sa dostáva medzi nás, medzi bežných konzumentov. Už to nie je iba akási „čína“.

Ak beriem úspech ako znak, alebo pomyselnú hranicu toho, medzi koľkých ľudí sa kniha dostala, tak je to obrovské číslo, aké som nečakal. Kniha má na svete už tretiu tlač. Pre mňa neuveriteľné, koľko ľudí doposiaľ malo alebo má záujem spoznať práve túto exotickú kuchyňu z ďalekej Ázie. Stále prinášam fanúšikom, či už klasické, nové alebo pozmenené recepty a práve to ma priviedlo k rozhodnutiu vydať pokračovanie knihy. Thai nech sa páči 2 si však na svoje svetlo sveta ešte musí počkať, aj kvôli situácii vo svete.

Spolu s manželkou ste vášnivými cestovateľmi. Ktorá zahraničná kuchyňa vám chutí najviac, teda hneď po tej thajskej?

Možno ma s manželkou viacerí ukameňujú ak poviem, že je to „jednoduchá“ americká kuchyňa. Tie klasické hranolky, burgery, ktoré majú na výšku aj 20 centimetrov, s rôznymi omáčkami, prílohami alebo palacinky s javorovým sirupom. Miestne fastfoodové siete, ktoré skôr pripomínajú bežné slovenské reštaurácie ako rýchlo občerstvenie. Na raňajky toastový chlieb so syrom s jahodovou príchuťou.

Ľadové kávy, o akých sa nám doma ani nesnívalo, pokiaľ sme si nezaobstarali špeciálne príchute. Zaujímavé je, že práve doma túto kuchyňu nevyhľadávame. Najviac si ju vieme vychutnať počas cestovania po USA. Táto krajina sa nám stala osudnou, mali sme tu aj svadbu.

Počas nášho cestovania sa v rôznych krajinách vždy snažím ochutnať práve thajskú kuchyňu. Massaman karí a Pad Thai. Je zaujímavé pozorovať, ako sa rovnaký názov receptu dokáže s krajinou meniť. Ako si daná krajina prispôsobí daný recept svojim požiadavkám a predstavám. Najlepšie Massaman karí som jedol na prekvapenie nie v Thajsku, ale na Santorini. Tam sa skvele trafili do vyváženej chute a hovädzie mäso v karí sa až neuveriteľne rozpúšťalo na jazyku. Jedna báseň. Naopak, manželke najviac chutilo Pad Thai na Islande, kde na naše prekvapenie pôsobí dosť veľká thajská komunita. Neuveriteľné, že thajská reštaurácia sa našla aj v ďalekom Laponsku.

O tom by som už vedel písať iné články, ako nám práve tam chutilo karí alebo Pad Thai podávané s 2 veľkými lyžicami kryštálového cukru na boku taniera. Nehovorím o akejsi bublanine, ktorú sme dostali ako dezert. Na naše počudovanie sme sa stretli s thajským karí aj v Afrike, v Tanzánii.

Samozrejme, nekonečnou krajinou možností je USA. Tam sa to doslova hemží thajskými reštauráciami. Či už si dáte Stir-fry v bočnej uličke na Hollywood Boulevarde alebo karí či Tom Kha v špičkovej reštaurácii v Palm Springs. Vždy sú tie poznania úžasné. Vždy je to thajské jedlo na milión spôsobov a pritom má rovnaký základ. V tomto je thajská kuchyňa výnimočná, skvelá a zároveň jednoduchá.



Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame