Rozprávate sa v hlave sami so sebou? Je to viac než dobré, zistite, čo získavate!

Usmiata žena

Rozprávať sa sám so sebou je viac než dobré (Zdroj: GettyImages)

V jednom bonmote sa hovorí, že rozprávať sa sám so sebou je jediná záruka inteligentnej debaty. Pravdou je, že vnútornú debatu vedieme v myšlienkach takmer ustavične. Kladieme si rôzne otázky, ktoré súvisia s minulosťou, prítomnosťou, ale aj budúcnosťou. Kedy však vzniká potreba začať hovoriť sám so sebou nahlas? Ide o zlozvyk, náznak ochorenia alebo sa netreba vôbec obávať?

Zacielenie na detaily

Cestujete v rannej špičke a sami pre seba nahlas komentujete ostatných šoférov. Nahlas si pripravujete monológ, ktorým šéfovi vysvetlíte, čo sa stalo minulý týždeň. Chystáte sa k doktorovi a hovoríte si, čo všetko máte v taške nachystané a čo vám ešte chýba. Hovoriť sám so sebou môžete začať kedykoľvek. Nemusíte byť v psychickom vypätí, dokonca ani trpieť osamelosťou.

Odborníci sa zhodujú na tom, že ide o normálne ľudské správanie. Podľa klinickej psychologičky Carly Manlyovej, keď nahlas vyjadríme svoje myšlienky a pocity, lepšie si uvedomíme, čo sa v našej mysli deje. Procesy spojené s hlasným rozprávaním spôsobia, že myslenie trochu spomalíme a aj vďaka tomu dokážeme zamerať pozornosť a sústrediť sa na to dôležité.

Pre lepšiu predstavu

Koľkokrát ste sa museli domov vrátiť, aby ste skontrolovali, či ste skutočne vypli sporák alebo žehličku? Je častým javom, že rutinné veci si v prúde rýchlo plynúcich myšlienok nenájdu priestor na vytvorenie pamäťovej stopy. Práve tu však môžete využiť šikovnú fintu. Pred odchodom z domu si pri kontrole domácnosti nahlas povedzte všetky kľúčové vety.

Zaujímavé je v tomto prípade prepojenie samomluvy s vytvorením vizualizácie, ktorú potvrdil aj výskum z roku 2012. Vyskúšať si to môžete pri najbližšej návšteve obchodu. Ak vyslovíte nahlas názov potraviny, ktorú hľadáte, váš mozog bude viac zameraný na jej hľadanie, ako keby ste si nechali nevyslovenú myšlienku v hlave. Vytvorí sa prepojenie medzi jazykovými a vizuálnymi cieľmi.


Mohlo by vás zaujať: Ste neustále v strese a pod tlakom? Naučte sa zvoľniť tempo!


Forma účinnej podpory

To, čo sami sebe hovoríme, má obrovský vplyv na našu sebaúctu a presvedčenie o vlastnej hodnote. Ak máte vo zvyku často sa spochybňovať a nadmieru kritizovať, vaše sebavedomie dostáva na frak. Máte pritom v rukách mocný nástroj – pozitívny rozhovor so sebou samým. Môžete sa stať svojím vlastným motivátorom. Možno si v myšlienkach hovoríte, že všetko dobre dopadne, ak to poviete niekoľkokrát nahlas, vyslovené slová povzbudenia nadobudnú väčšiu váhu.

Výskum z roku 2014 pod taktovkou odborníkov z univerzít v Kalifornii a Michigane však naznačuje jednu zásadnú vec. Pre úspech sebamotivácie je dôležité voči sebe hovoriť v druhej osobe akoby k vám prehováral iný človek, ktorý to s vami myslí dobre.

Príklad:

Namiesto: „Dokážem to, ide mi to dobre!” si radšej povedzte: „Dokážeš to, ide ti to dobre!”

Ventil pre emócie

Sami k sebe hovoríme, keď sme nahnevaní, smutní, ale aj šťastní. Je to účinný prostriedok, ako dostať zo seba von emócie, keď už nemáme po ruke človeka, ktorému by sa dalo zdôveriť. Môžete sa tak skôr vyrovnať s emóciami, zbaviť hnevu aj smútku a nájsť pevnú pôdu pod nohami. Okrem toho, že hovoríte, sa nezabudnite aj počúvať. V najlepšom prípade sa dostanete k vyriešeniu situácie a upokojeniu rozbúrených emócií.

Rozprávať sa sám so sebou je prospešné pre duševné zdravie, no aj tu sú isté limity. Predovšetkým, ak sa dostanete do bludného kruku, kedy si pri každom pochybení opakujete jednu vetu. Zvyčajne má hanlivý obsah a spôsobuje emočné napätie. Napríklad: „Si fakt neschopná/ý, ak nevieš ani toto!”

Pokúste sa prevziať kontrolu nad vyslovenými myšlienkami a nedávať im ešte väčšiu silu, ako keď znejú vo vašej hlave!


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame