Rozvod môže znamenať aj nový začiatok: Naučte sa ho vnímať z lepšej stránky

Muž

gettyimages

V súčasnosti na Slovensku nevydrží takmer každé tretie manželstvo. Príčin býva viacero, medzi tie najčastejšie patrí nevera, vzájomne odcudzenie či strata dôvery.

Aj keď je rozvod neraz to najlepšie riešenie, má výrazný emocionálny, existenčný či finančný dopad nielen na partnerov, ale rovnako na ich deti. Každá skúsenosť vás však môže posunúť dopredu. Paradoxne aj rozvod dokáže mať svoje pozitívne stránky, o ktorých ste doposiaľ ani len netušili. Viete, ktoré to sú?

Budete šťastnejší

Aj keď o tom budete spočiatku možno pochybovať a spomínať na staré dobré časy, skúste si uvedomiť, že ste do vzťahu dali maximum úsilia. Ak ste boli osobou, ktorá sa snažila vzťah zachrániť, netreba rozvod ľutovať. Keď pominie bolesť, postupne pocítite, že sa vám dýcha oveľa ľahšie. Zistíte, že ste zrazu vyrovnanejší a šťastnejší, a to je predsa to hlavné.

Získate čas pre seba

Pretože už vedľa vás nebude človek, na ktorého musíte brať ohľad a častokrát sa prispôsobovať jeho rozhodnutiam. Môžete ísť kam chcete a s kým chcete, len na vás záleží, čím si vyplníte voľný čas. Robte to, čo vás robí šťastnými, po náročnom období na to máte plné právo. Možno vás už dlho lákalo nejaké nezvyčajné hobby, cestovanie alebo šport. Kvôli negatívnemu postoju vášho bývalého partnera či partnerky ste sa do toho skôr neodvážili pustiť. Teraz je ten najlepší čas.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Tomáš Klus 2019 – Klusymfonie

Stanete sa lepším rodičom

Mnohé páry ostávajú spolu len kvôli deťom, a to napriek tomu, že tie veľmi výrazne vnímajú nefunkčné manželstvo. Neraz si kladú za vinu, že rodičia sú spolu iba kvôli nim. Po rozvode si však okrem vás vydýchnu aj deti. Môžete sa im venovať oveľa hodnotnejším spôsobom, vaša myseľ už viac nebude  zamestnaná manželskou krízou. Ak budete mať striedavú starostlivosť, vyčlenený čas si budete môcť užiť naozaj naplno, pretože si budete navzájom vzácnejší.

Spoznáte novú lásku

Ak vám nevyšiel tento vzťah, nemusí to automaticky znamenať, že vám stroskotajú aj tie ďalšie. Práve naopak, vďaka negatívnym skúsenostiam už budete presne vedieť, čo chcete a čo nie. Na základe toho už nikdy nebudete vnímať harmonický partnerský vzťah ako bežnú vec. Pamätajte na to, že do nového vzťahu by ste nemali vstupovať ihneď po rozvode. Nechajte si aspoň pár mesiacov na vyliečenie a uzavretie dôležitej životnej kapitoly. Ak počas nej spoznáte zaujímavého človeka, určite tomu bude rozumieť.

Mohlo by vás zaujímať: Aj pre toto sa ľudia rozvádzajú: Dôvody, nad ktorými budete krútiť hlavou

Zistíte, kto je skutočným priateľom

Rozvod sa dotýka všetkých, nielen samotných manželov a výrazne ovplyvňuje aj ich okolie. Poriadne preverí charakter vašich blízkych a priateľov. Zistíte tak, kto je ochotný byť vašou bútľavou vŕbou, vypočuť vaše trápenie a pomôcť vám prekonať náročné obdobie. Takto zistíte, kto pri vás naozaj stojí v dobrom aj v zlom.

Nájdete stratenú sebadôveru

Počas manželskej krízy, ktorá spela až k rozvodu, si partneri v návale zlosti a hnevu vedia vykričať všakovaké veci. Ich cieľ je jediný: Čo najviac ponížiť druhého človeka. S veľkou pravdepodobnosťou ste sa aj vy stretli s tvrdými slovami so strany vášho exmanžela či vašej exmanželky. A tie dokážu poriadne zamávať aj tým najsilnejším sebavedomím.

Po rozvode to však môže byť inak. Aj keď to nebude práve najľahšia cesta, stratenú sebadôveru si môžete nanovo vybudovať. Pokúste sa zamerať viac na seba, doprajte si odpočinok, zdokonaľujte sa v tom, čo vás baví. Rozvod býva ťažkou skúškou pre každého človeka. Ak sa však naučíte zobrať z neho len to najlepšie, stane sa z vás silnejšia osobnosť, ktorú zlomí len máločo.

Aké skúsenosti s rozvodom máte vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Michaela Galambošová, gettyimages
Odporúčame