Ryby potešia nielen na tanieri: Môžu byť aj skvelým hobby

Rybár

thinkstockphotos.com

Ryby sú chutnou a zdravou potravinou a ich chytanie prináša radosť mnohým rybárom. Od roku 1985 sa oslavuje Svetový deň rybárstva, ktorého cieľom je upozorniť na dôležitosť zachovania svetového rybolovu. Rybári nielen v našich končinách si tento deň pripomenú už v sobotu 27. júna.

Svetový deň rybárstva je dôležitý aj preto, aby sa zvýšilo povedomie o rizikách ako je strata dôležitých rybích biotopov, znečistenie vôd a globálne otepľovanie, ktoré ohrozujú výskyt rýb.Okrem toho ryby tvoria dôležitú súčasť stravy ľudí na celom svete.

Zdravie na tanieri

Podľa odborníkov majú nenasýtené mastné kyseliny a B vitamíny obsiahnuté v rybách pozitívny vplyv na duševné zdravie, rast a vývoj mozgu a nervovej sústavy človeka. Tučné rybie mäso sa odporúča jesť približne jeden až dvakrát za týždeň. Medzi tučné mastné ryby patrí úhor, losos či tuniak. Medzi stredne tučné ryby zaraďujeme väčšinu druhov rýb žijúcich v našich vodách, napríklad pstruhy.

Vyšší príjem omega-3 mastných kyselín z morských rýb navyše znižuje riziko z zlyhania srdca až o 33%. U detí sú tieto kyseliny dôležité na rozvoj duševných schopností, pamäť a sústredenie. Podľa niektorých štúdií majú deti mamičiek s vysokým príjmom omega-3 mastných kyselín o niečo vyššiu pôrodnú hmotnosť. U matiek sa zase znižuje riziko popôrodnej depresie. Okrem toho ryby obsahujú vysoký podiel minerálnych látok, jódu, fosforu, zinku, vápnika a železa, a to najmä morské druhy. Sú aj významným zdrojom vitamínov A a D.


Mohlo by vás zaujať: Túžite po pokojnom oddychu v prírode? Poďte na ryby!


Škodlivé látky nájdete aj v rybách

Ryby môžu vo zvýšenej miere hromadiť škodlivé látky z vôd, v ktorých žijú. Ide najmä o polychlorovanébifenyly a ťažké kovy, ktoré môžu vo vyšších dávkach poškodiť zdravie. Ich koncentrácia býva vyššia u morských rýb, väčšie množstvo škodlivých látok je tiež vo veľkých a dlhšie žijúcich rybách. Obsah škodlivín je odlišný podľa jednotlivých druhov rýb a tiež závisí od miery znečistenia vody, v ktorej ryba žila.

Ako sa vyhnúť rizikám?

Ak sa chcete vyhnúť nadmernému príjmu škodlivých látok, mali by ste obmedziť príjem druhov s ich vysokým obsahom (mečúň, žralok a makrela kráľovská). Na bežnú konzumáciu sú vhodné sladkovodné ryby (pstruh, kapor, šťuka, sumec či zubáč) a z morských rýb tie druhy, ktoré majú nízky obsah škodlivých látok: treska, losos, sardinky, pstruh morský, platesa, ančovičky, makrely (okrem makrely kráľovskej), ako aj krevety a mušle. Zaťaženiu organizmu cudzorodými látkami možno predísť aj striedaním rôznych druhov rýb.


Mohlo by vás zaujať: Chovanie včiel či rýb na jedlo v paneláku: Nový trend v zdravej výžive?


Oddych v prírode

Ak sa váš manžel, otec či starý otec venuje rekreačnému rybolovu, pravdepodobne vám často hovorí, že je to záľuba spojená s oddychom. Nadýcha sa čerstvého vzduchu, prečistí si hlavu, zabudne na problémy každodenného života, porozpráva sa so starými známymi. Keď k tomu chytí chutnú rybu na obed či večeru, je to len príjemný bonus.

Nielen hobby, ale hotová alchýmia

Ak sa však venuje športovému rybolovu, svoj koníček berie veľmi vážne. Bodaj by nie. Potrebuje vybavenie najvyššej kvality, udice, navijaky, podberáky, vlasce a návnady, v krajnom prípade dokonca čln, aby mohli rybárčiť na vode, nie z brehu. To nehovoríme o vybavení rybárskeho preukazu, sledovaní jednotlivých sezón, v ktorých sa môžu loviť konkrétne druhy rýb či znalosť zákona v tom, koľko rýb a akej veľkosti si môže rybár odniesť domov.

Športové rybárstvo je športová disciplína ako každá iná. Tiež podlieha prísnym pravidlám, napríklad koľko akého typu krmiva môže mať súťažiaci k dispozícii alebo v akom druhu nádoby má skladovať živé návnady.

Napriek tomu je rybárčenie aj v dobe plnej moderných technológií čoraz obľúbenejším športom. Svedčí o tom aj fakt, že Slovenský rybársky zväz pre deti a mládež vytvoril samostatnú súťažnú kategóriu i preteky.


Chodíte na ryby? Pochváľte sa ostatným čitateľom v diskusii pod článkom svojim najlepším úlovkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame