Krásna pleť bez vrások aj v zrelom veku? Poznáme zaručené tipy, s ktorými omladnete!

Žena

Posilnite svoju krásu aj zdravie (Zdroj: gettyimages)

Starnutie je prirodzené a neodvrátiteľné. Kým niektorí z nás statočne bojujú so zubom času a aj v zrelom veku by ste im tipovali o 10 – 15 rokov menej, je tu aj tá časť ľudí, ktorá sa s vráskami a šedivými vlasmi trápi už po prekročení tridsiatky.

Myseľ človeka nestarne tak rýchlo, ako telo. V hlave máte ešte kopec odvážnych nezrealizovaných snov, no pri pohľade do zrkadla sa netešíte tomu, čo vidíte. Paradoxom je, že v čase, kedy otázku starnutia začnete riešiť, je už zvyčajne neskoro. Životný štýl, pravidelné prehrešky či všetko to, čím ste si za život prešli, vidíte na svojej pokožke, vlasoch, držaní tela. Prinavrátiť kúsok sviežosti a cítiť sa spokojnejšie môžete aj s nasledujúcimi tipmi.

Používajte opaľovací krém

Dermatológovia uvádzajú že až 90% všetkých tmavých škvŕn a skorých vrások má svoj pôvod v nedostatočnej ochrane pred slnečným žiarením. Je nevyhnutné pre to, aby sa v našej pokožke tvoril dôležitý vitamín D. Nevýhodou však je, že UV žiarenie preniká hlbšie do vrstiev pokožky a vytvára nezvratné poškodenia.

Kolagénové vlákna pokožky degenerujú a už viac nie sú schopné udržať pružnosť pokožky. Pri nadmernom slnení a spálení veľký pozor – hrozí riziko nebezpečnej rakoviny kože .

Isto ste si už všimli, že ako prvá starne pokožka na najviac odhalených častiach tela, a to tvár, krk, ruky a u žien aj dekolt. Zamerajte sa na dôkladnú hydratáciu a pravidelné natieranie krémom s ochranným faktorom, dokonca aj počas jarných a jesenných mesiacov, nielen cez horúce letné dni.

Mocný retinol

V zložení mnohých kozmetických anti-age prípravkov nájdete retinol, ako jeden z hlavných ťahúňov, ktorý ma ustrážiť vašu krásu a zakonzervovať vek.

Retinol je v skutočnosti iný názov pre vitamín A. Pri nanesení na pokožku podporuje regeneráciu kožných buniek, stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu a prispieva k vyblednutiu hyperpigmentovaných škvŕn od slnka.

Ak vsadíte na kvalitný krém s obsahom retinolu, už po pár týždňoch môžete spozorovať vyhladenie jemných vrások a zjemnenie tých hlbokých. Pozor však, ak máte citlivú pokožku, hľadajte nižšiu koncentráciu retinolu, inak pokožka zareaguje podráždením a začervenaním.

3 dôvody, pre ktoré sa oplatí v zrelom veku cvičiť

Pravidelný pohyb je v každom veku viac ako prospešný, dokonca aj pre vašu krásu a vzhľad.

  1. Cvičenie je skvelým spôsobom, ako vybudovať aktívne svalstvo a udržať sa pri sile. Ak ste ešte vo veku 45 rokov odhaľovali pekne tvarované paže v tielkach a topoch, bez cvičenia sa paže po päťdesiatke zmenia na ochabnuté, s uvoľnenou kožou.
  2. Vďaka pohybu sa bunkám dostáva viac prekrvenia a spolu s ním aj živín a okysličenia. Bunky sa potom dokážu lepšie popasovať s negatívnymi vplyvmi. Lepšia cirkulácia krvi sa postará aj o odnesenie škodlivín.
    Ženy trpiace celulitídou tento stav veľmi dobre poznajú. V oblasti stehien sa hromadia špecifické tukové bunky, v ktorých uviazli toxíny, a v podkoží potom vytvárajú hrbolčeky. Cvičením so zameraním na stehná a zadok dokážete zlepšiť tok krvi a lymfatický obeh, čím sa prejavy celulitídy aspoň čiastočne zmiernia.
  3. Ľudia po štyridsiatke sa musia vysporiadať aj s postupným úbytkom kostnej hmoty, ktoré môže vyústiť do osteoporózy. Na kvalite kostí sa negatívne odráža sedavý spôsob života.
    Preto sa chráňte vhodným pohybom – kosti ocenia primeranú fyzickú záťaž v podobe rýchlej chôdze a cvičení, ktoré trénujú koordináciu a rovnováhu. Nezanedbajte ani chrbticu – vzpriamený postoj a rovné ramená uberajú na veku. Škodlivé hrbenie preťažuje svalstvo okolo hrudníka a vôbec nepridáva na príťažlivosti.

Mohlo by vás zaujímať: Kyselina hyalurónová od A po Z: Spomaľuje starnutie a odstraňuje voľné radikály


Doprajte si spánok

Krátky nočný spánok počas dlhšie trvajúceho obdobia má za následok vyššiu náchylnosť kože na poškodenie od UV žiarenia. Hodnota spánku by nemala byť prehliadaná za cenu ďalšej šálky kávy, ktorá vás udrží v bdelosti. Nedostatok spánku postrehnete na tvári už po niekoľkých nociach. Ak ste spali menej ako 6 hodín prejaví sa to povädnutou mdlou pokožkou so sivastým nádychom. Počas dostatočne dlhého spánku sa totiž aktivuje hormón, ktorý podporuje tvorbu kolagénu a elastínu.  Tie sú pre mladistvo vyzerajúcu pleť so správnou pružnosťou nevyhnutné.

Voda je život

Jednoduchá fráza, v ktorej je obrovská pravda. Čím sme starší, tým menej pociťujeme smäd, no práve voda je nevyhnutná pre správne fungovanie ľudského tela. Dostatočná hydratácia sa stará nielen o správnu aktivitu buniek a orgánov, metabolických procesov, ale aj o krásu pokožky, vlasov a nechtov. Bez poctivého pitného režimu, je pokožka suchá a šupinatá. Okrem toho voda urýchľuje vyplavovanie škodlivín tela, a tak sa aj poškodené bunky a tkanivá rýchlejšie zahoja.

Osvojte si optimistický pohľad na život

Má zmysel trápiť sa, že ste každým rokom starší? Moderné kozmetické zákroky síce dokážu čas na malú chvíľu zastaviť, no základom je vaše vnútorné rozpoloženie. Iba ak budete spokojní sami so sebou, dokážete žiariť aj navonok a robiť veci, ktoré vám prospievajú. Určite aj vy poznáte vo svojom okolí človeka, ktorý i napriek životným skúškam a vyššiemu veku doslova žiari. Nevnímate jeho vrásky, vidíte zrelosť a spokojnosť s aktuálnym bytím. Starnúť do krásy totiž znamená nadobudnúť radosť zo života, aj sebadôveru založenú na životných skúsenostiach.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame