Rýchla pomoc pre opuchnuté nohy: Uľavíte si sprchou aj ľahkými cvikmi

Nohy

gettyimages

Problémy s opuchnutými nohami sa objavujú najmä počas letných mesiacov, kedy vysoké teploty zaťažujú žilový systém. Krvný obeh nie je dostatočne stimulovaný a krv prúdi pomalšie.

Sú typické pri dlhšom cestovaní vlakom či autom, ale určite sú známe aj ľuďom, ktorí majú sedavé zamestnanie. Krv z nôh prúdi smerom k srdcu pomalšie, hromadí sa v dolných končatinách a spôsobuje pocit ťažoby. Ako takémuto stavu predchádzať a ako si rýchlo pomôcť, ak už nohy opuchli? Poradíme vám, čo funguje.

Povzbudivá studená sprcha

Vplyvom vonkajších vyšších teplôt sa žily rozširujú a hromadí sa v nich väčšie množstvo krvi. Možno sa vám opuchy objavujú aj po teplých kúpeľoch a saunovaní. V takom prípade je prvým záchranným krokom sprchovanie nôh striedavo vlažnou a studenou vodou. Vydržte niekoľko opakovaní. Na chvíľu si ľahnite a nohy vyložte aspoň na 20 minút do vyvýšenej polohy.

Masáž od chodidiel nahor

V druhom kroku pristúpte k masáži. Môžete používať drevené masážne valčeky, no určite si vystačíte aj so svojimi rukami. Základom je dodržať správny smer masírovania – zospodu smerom nahor, čiže od chodidiel smerom ku kolenám. Podporíte prúdenie krvi smerom k srdcu a aktivujete lymfatický obeh, ktorý zabezpečí odplavenie škodlivín. Na ťažké a unavené nohy sú ako stvorené prírodné balzamy a masti, ktoré obsahujú pagaštan konský a nechtík lekársky.

Mohlo by vás zaujímať: Vysoké teploty prinášajú opuchnuté nohy: Takto sa im zaručene vyhnete

Dostatok pohybu

Nohy potrebujú pohyb – pravidelný, primeraný a najmä dostatočný. Snažte sa ich udržať aktívne a čo najviac chodiť, bicyklovať alebo plávať. Dokonca, aj keď sedíte alebo ležíte, môžete pre svoje nohy vykonávať celý rad užitočných pohybov. Začnite prstami. Opakovane ich vystierajte a krčte, snažte sa napodobniť hru na klavíri. Krúžte chodidlami v smere aj v protismere hodinových ručičiek. Vypnite ich do špičiek a prejdite plynulo váhou svojho tela na päty. Takéto pohojdávanie zlepšuje prietok krvi, zbaví vás aj bolesti chodidiel a posilní klenby nôh.

Čaje na odvodnenie

Niektoré rastliny a bylinky podporujú prirodzené odvodnenie organizmu a spolu s tým aj zmiernenie opuchov. V bylinkárstve sú často využívané a právom patria do mnohých čajových zmesí. Veľmi dobre zaberá petržlenový čaj. Stačí, ak 2 polievkové lyžice nakrájanej vňate zalejete pol litrom horúcej vody a počas dňa priebežne pijete. Podobné diuretické účinky má aj púpava, žihľava a breza. Vo všeobecnosti sa v takýchto stavoch odporúča dodržiavať dostatočný pitný režim. Iba tak nie je krv hustá a prúdi rovnomerne.

Mohlo by vás zaujímať: Krásne a zdravé nohy aj napriek letným horúčavám: Môžete ich mať aj vy!

3 tipy znižujúce riziko opuchu

Pre ženy sú typické v období hormonálnych výkyvov, nevyhnú sa im ani tehotné a niektoré z nás ich mávajú pravidelne – vždy pred menštruáciou. Príčinou bývajú aj lieky, napríklad na vysoký krvný tlak, liečbu cukrovky alebo depresie. To však neznamená, že ich môžete svojvoľne vysadiť. Nikdy tak nerobte bez konzultácie s lekárom. Na čo však máte dosah?

  • Neseďte s prekríženými nohami a dávajte si čo najviac prestávok, pri ktorých máte možnosť nohy rozhýbať. Stačí krátka striedavá chôdza po špičkách a pätách, aby ste krvný obeh rozhýbali.
  • Nenoste úzke nohavice a pozor aj na tesnú obuv a vysoké opätky. Obmedzujú prúdenie krvi a vedú k výrazných opuchom.
  • Majte pod kontrolou množstvo soli, ktorú za deň skonzumujete. Zvyšuje zadržiavanie vody tele a zvýrazňuje opuchy.

Čo v boji s opúchajúcimi nohami najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame