Samosprávy neprispievajú občanom na sociálne služby: Niektoré tvrdia, že to nie je v ich záujme

Peniaze

Samosprávy neprispievajú obyvateľom tak ako by mali (Zdroj: Freepik/freepik)

Len 8,8 percenta samospráv prispieva odkázaným obyvateľom na sociálne služby od neverejných poskytovateľov. Ukázal to prieskum medzi obcami a neverejnými poskytovateľmi sociálnych služieb, ktorý uskutočnilo SocioFórum. Podľa fóra je to alarmujúce zistenie a v mnohých prípadoch sa obce správajú v rozpore so zákonom. Právo na prístup k verejným peniazom majú totiž aj neverejní poskytovatelia.

Za prekvapujúce zistenie považuje fórum aj údaj, že 79 % obcí finančný príspevok na prevádzky neverejných sociálnych služieb neposkytlo, pretože ich o to nikto nepožiadal. Neverejní poskytovatelia sociálnych služieb zase uviedli ako najčastejší dôvod, pre ktorý o príspevok nežiadali, negatívne skúsenosti, napríklad, že im obec v minulosti žiadny príspevok neposkytla alebo ho dostali v neadekvátnej výške.

Dôvody obcí sú rôzne

Medzi dôvodmi, pre ktoré obce neposkytli príspevok, sa nachádzala napríklad aj argumentácia, že občanovi už služba bola poskytovaná a zabezpečil si ju sám, alebo že občan či jeho príbuzní majú dostatok finančných prostriedkov. „Ani naše zariadenie nepýta od iných miest a obcí finančné prostriedky na dofinancovanie sociálnej služby,“ tak znel ďalší argument. Tieto dôvody považuje fórum za absurdné až protiprávne.

„Dôvody, ktoré uvádzali obce pre neposkytnutie príspevku, dávajú jasný signál o tom, ako vnímajú obce svoju zákonom stanovenú povinnosť a preukazujú, že mnohé obce postupujú v rozpore s platnou legislatívou. Jedným z dôvodov neposkytnutia príspevku zo strany obcí bol aj nedostatok finančných prostriedkov,“ dodalo fórum s tým, že to uviedlo 12 % obcí. Ďalších 13 % to odôvodnilo nevyčlenením prostriedkov na tento účel a jedno percento tvrdí, že to nie je ich prioritou.
S výsledkami prieskumov chce SocioFórum oboznámiť aj ministerstvo práce.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame