Samota verzus osamelosť: Čo nám prospieva a čo už škodí?

Osamelosť

Viete, kde je hranica medzi samotou a osamelosťou? (Zdroj: GettyImages)

Samota má svoje miesto a význam v živote každého z nás. Mať ju za stáleho spoločníka sa však nevypláca. Viete, aký je rozdiel medzi samotou a osamelosťou a čo nám v tomto smere prospieva a čo už škodí?

Byť sám a byť osamelý nie je to isté

Samota znamená byť sám so sebou, čiže je to objektívny a celkom prirodzený stav. Človek sa uťahuje do samoty z rôznych dôvodov:

  • Dobrovoľne: za účelom načerpania nových síl a ničím nerušeného premýšľania,
  • Pod tlakom vonkajších síl, ale z vlastného rozhodnutia: v dôsledku obáv,
  • Nedobrovoľne pod tlakom vonkajších okolností: napríklad kvôli konaniu iných osôb či nehode.

So samotou sa často zamieňa osamelosť. Ide však o subjektívny emočný stav človeka, ktorý, často v reakcii na samotu, zažíva silnú túžbu po kontakte s inou osobou či inými ľuďmi. Osamelosť sú negatívne pocity, ktoré môžete, ale aj nemusíte v samote zažívať. Cítiť sa osamelo a opustene sa môžete aj v spoločnosti, medzi ľuďmi. A naopak, môžete sa cítiť príjemne, ak ste na prechádzke sami.

Prečo je samota potrebná

Odborníci tvrdia, že ticho a samota sú veľmi dôležité, dokonca liečivé. Je to najmä preto, že:

  1. Vytvárajú priestor na premýšľanie: pomáhajú vyslobodiť sa spod veľkého tlaku okolia, ktoré nám nedovolí robiť správne rozhodnutia. Dávajú nám možnosť utriediť si myšlienky a premyslieť si ďalšie kroky. Môže sa zamyslieť nad svojím životom, viac doceniť to, čo máme, a tak mať viac radosti zo života.
  2. Poskytujú možnosť skutočného oddychu: v takýchto podmienkach načerpáme energiu vo väčšom množstve než pri iných činnostiach.
  3. Umožňujú spoznávať samých seba: vďaka nim sa učíme nachádzať k sebe vzťah, vážiť si samých seba, spoliehať sa na seba. Pomáhajú nám porozumieť si, čím sa nám lepšie darí spoznávať aj ľudí okolo seba.

Mohlo by vás zaujať: Osamelosť negatívne vplýva na zdravie: Zmeňte svoj život a objavte nové možnosti


Osamelosť býva nebezpečná

Samota je teda prirodzená a potrebná pre náš život, ale iba do určitej miery. Človek je predsa len tvor spoločenský. Ak sa cíti vynechaný či vylúčený zo skupiny, jeho telo vysiela signál ohrozenia a bolesti. Chronická osamelosť tak môže mať nepriaznivé následky na zdravie človeka.

Osamelí ľudia majú výrazne vyššiu citlivosť voči stresovým situáciám. Pociťujú strach, obavy a nepokoj, ťažko zvládajú konflikty. Oveľa častejšie trpia chronickými ochoreniami srdca, metabolickými a nervovými poruchami. Majú plytký spánok a často sa v noci prebúdzajú. Chronická osamelosť môže viesť k depresiám a silným úzkostiam. Podľa amerických odborníkov je u osamelého človeka o 50 percent vyššie riziko predčasnej smrti.

Osamelosť
Trávte čas s rodinou a s tými, s ktorými sa cítite dobre (Zdroj: Freepik)

Tipy, ako zvládať osamelosť

  1. Zmeňte postoj sami k sebe: človek, ktorý je sám so sebou rád, netvorí vzťahy s niekým, kto mu nevyhovuje len preto, aby nebol sám. Snažte sa na sebe pracovať, vnímať svoje vnútro a porozumieť svojim pocitom. Učte sa sebaláske a nevkladajte nereálne očakávania do potencionálnych partnerov či priateľov. Premýšľajte nad tým, čo môžete zmeniť či zlepšiť na svojom správaní.
  2. Robte, čo vás baví: venujte sa svojim záľubám, čítajte knihy, ktoré vás donútia premýšľať, choďte si zacvičiť, poprechádzať sa do prírody alebo si nájdite nové aktivity, na ktoré sa budete tešiť. Samota je užitočná škola, ktorá vám poskytuje priestor na dosahovanie osobných úspechov a spokojnosti.
  3. Trávte čas s tými, s ktorými sa cítite dobre: či už je to rodina, priatelia alebo starí známi, urobte prvý krok. Pozvite ich na návštevu alebo podniknite spoločný výlet. Možno časom objavíte nový okruh známych, s ktorými zdieľate spoločné záujmy. Zvážte domáce zvieratko – niekedy môže byť lepším spoločníkom ako človek.
  4. Odpočívajte: meditácia alebo dobrá joga dokážu upokojiť telo i myseľ a zbaviť vás negatívnych myšlienok. Dôležité je odpútať sa od vlastnej osamelosti, byť vďační za to, čo máte a sústrediť myseľ na to, čo vám robí radosť.

Ak vám žiadne z týchto podporných odporúčaní nepomôže k tomu, aby ste sa cítili lepšie, je potrebné vyhľadať odborníka – terapeuta, psychológa či psychiatra. Pomôže vám identifikovať vaše vzorce správania. Ľahšie tak porozumiete sebe samémuj a nadobudnete plnohodnotný život, z ktorého sa začnete tešiť a naplno si ho užívať.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame