Šatník ženy po štyridsiatke: Zvýraznite svoje silné stránky

Žena

thinkstockphotos.com

Mnoho dám, ktoré prekročili štyridsiatku, podvedome automaticky mení svoj šatník na tmavé miesto plné šedých a nevýrazných kúskov oblečenia. Myslia si totiž, že pre ne nastal čas zbaviť sa krátkych sukieň, väčších výstrihov či farebných alebo vzorovaných šiat. Omyl, milé dámy!

Máte 40, nie 90! Skutočnosť je taká, že ortopedické sandále nevábneho dizajnu, šedé farby, či o dve čísla väčšia blúzka môžu v konečnom dôsledku navodiť práve dojem vyššieho veku. Žena po štridsiatke sa však nemá za čo hanbiť. Práve naopak, nastal čas zvýrazniť to najkrajšie z vás a zakryť to, čo zakryť chcete. Stačí nasledovať niekoľko jednoduchých pravidiel.

Pochmúrnym farbám povedzte nie

Zabudnite na čiernu farbu. Nedržte smútok. Samozrejme, nemusíte zo skrine vyhodiť všetky čierne kúsky, obliekajte si ich však len vtedy, ak je to naozaj nutné. Šedé odtiene si doprajte v prípade, že si príležitosť vyžaduje decentné oblečenie. Pozor, ak už bojujete so šedinami, zvoľte vhodný doplnok, ktorý upúta pozornosť (výrazný červený rúž pomáha tiež). S farbami sa pokojne pohrajte, nájdite si čas a zistite, ktorá farba vám svedčí najviac. Blúzka výraznej koralovej, či tyrkysovej farby môže s vaším outfitom narobiť divy! Zvoľte si však vždy len jeden výrazný odtieň, nechcete predsa pôsobiť ako dúha.


Mohlo by vás zaujať: Dámsky šatník po päťdesiatke: Čomu sa vyhnúť a čo v ňom nesmie chýbať?


Výstrih – áno, či nie?

Už nie ste celkom spokojná s pevnosťou vášho poprsia, ale na druhej strane nie ste fanúšičkou „rolákov“? Ani to nie je žiadny problém. Zrelým dámam sa síce neodporúča výraznejší výstrih, ktorý nevkusne odhaľuje viac, ako zahaľuje, avšak výstrihom pre vás ešte stále neodzvonilo. Dobre zvolenou hĺbkou výstrihu môžete naopak zvýrazniť vaše kľúčne kosti, čo pôsobí nesmierne žensky.

Tie správne vzory

Samozrejme, áno. Moletky by si však mali dávať pozor na oblečenie s množstvom menších vzorov. Voľte radšej presný opak. Pokiaľ ste veľkou fanúšičkou pruhovaných odevov, pamätajte, že zvislé pruhy opticky rozširujú a deformujú nedokonalosti. V duchu hesla menej znamená viac úplne zabudnite na trblietky, vybíjané oblečenie či nezmyselné nápisy na tričkách.


Mohlo by vás zaujať: Krásna a štýlová po päťdesiatke: Ako sa obliekať v tomto veku?


Vyberajte strih, ktorý vám pristane

Otázka strihu nie je problémom veku. Existuje niekoľko typov postáv, rozdelené sú podľa známeho obľúbeného ovocia. Ide o tvar hrušky, jablka, jahody a banánu, posledným typom je tvar presýpacích hodín. Ak budete dodržiavať nasledovné rady, vyhnete sa odstávajúcemu oblečeniu, či vytŕčajúcim bokom.

  • Hruška – máte širšie boky, zadoček a stehná

V tomto prípade sa odporúča nosiť topy v jasných, prípadne vzorovaných farbách. Spodnú časť odevu voľte v tmavších farbách. Vyskúšajte aj bielizeň, ktorá opticky formuje postavu.

  • Jablko – ste oblejšia v oblasti bruška a v páse

Vašou úlohou je opticky zúžiť pás a boky. Jednou z možností je upriamiť pozornosť na prsia, napríklad výstrihom v tvare písmena V. Vyberajte si nohavice s vyšším pásom.

  • Jahoda – boky a panvu máte užšie než ramená

Typ jahoda je opačný prípad, ako typ jablko. Zvoľte svetlejšiu spodnú časť oblečenia a zvršky tmavej farby. Vynikajúco sa vám budú hodiť aj sukne a šaty v tvare písmena A.

  • Banán – máte štíhlu atletickú postavu

Ste šťastná žena, hodí sa vám totiž takmer úplne všetko. Farebnosť, strih či vzory vám nerobia starosti, pokojne si môžete dopriať aj svetlejšie farby a voľnejšie oblečenie, ktoré vo vašom prípade bude pripomínať ležérny štýl.

  • Presýpacie hodiny – vaše boky a prsia sú rovnako široké, driek je užší

Tento typ postavy sa obvykle vyznačuje kratšími nohami, čo jednoducho zmiernite nohavicami či sukňami s vyšším pásom. Voľte oblečenie, ktoré zvýraznia váš útly driek, napríklad šaty so širokým opaskom, či tričká s výstrihom v tvare písmena V.


Mohlo by vás zaujať: Omladnite vďaka správnemu oblečeniu: Kreácie, ktoré vám uberú celé roky


Čo by vo vašom šatníku nemalo chýbať?

Ak chcete vyzerať dobre a zároveň držať krok so svetom módy, mali by ste sa stať majiteľkou niekoľkých kúskov, ktoré z vás jednoznačne spravia moderne a vkusne oblečenú dámu, ktorej sa na vek nikto pýtať nebude. Elegantné sako, výrazná blúzka, vhodne zvolené doplnky kvalitná bižutéria, slnečné okuliare či šatky. Nechcete sa predsa stať sivou myškou a ak správne zvolíte kombináciu a množstvo doplnkov, očaríte nielen svoje okolie.


Akými pravidlami sa pri výbere oblečenia riadite vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame