Schudnúť môže každý: Zistite, ako sa to podarí aj vám!

Žena

thinkstockphotos.com

Chudnúť a schudnúť sú dve rôzne veci. Ak chudnete často, ale schudnúť sa vám podarí len málokedy, zrejme by ste mali niečo robiť inak. Odborník vám poradí, ktorých zásad sa držať, a ktoré zvyky naopak pustiť k vode.

Kto chce schudnúť a dosiahnutú váhu si dlhodobo udržať, mal by si podľa výživového špecialistu Petra Havlíčka predovšetkým uvedomiť, či to chce sám, alebo ho k tomu niekto núti. Mal by si tiež rozobrať, prečo kilá navyše má. Treba totiž riešiť príčiny, nie len následok, povedal Havlíček, ktorý je garantom projektu Viem, čo jem. Väčšina ľudí podľa Havlíčka začne s nejakým druhom diéty. To však nestačí, treba pridať aj pohyb a strážiť si aj správny odpočinok a dostatok spánku.

Bez motivácie to nepôjde

Najdôležitejšia je motivácia. Vždy je neúspešné, ak povie partnerka, že si praje štíhlejšieho partnera, alebo povie lekár, že musím schudnúť, pretože ma to ohrozuje na zdraví. Pretože všetky veci, ktoré robím s tým, že musím, vlastne robiť nechcem,vysvetlil.


Tiež by vás mohlo zaujať: Citróny a grapefruity vám v chudnutí pomôžu: Za päť dní dva kilogramy dole


Prečo ste „pri sebe“?

Na naštartovanie zdravého životného štýlu by si človek mal urobiť analýzu, prečo kilá navyše má. ,,Či je to otázka zlého stravovania, nepohybu, stresu, neodpočívánia alebo genetiky, spresnil odborník. Len tak môže človek súčasne s chudnutím pracovať aj na odstránení príčin nadváhy.

Kto sa zameria len na diétu a navyše verí, že schudne, keď pri nej veľa trpí, dlho podľa Havlíčka nevydrží. Úspech má nanajvýš päť desať percent ľudí, ostatní sa vrátia k pôvodnej strave a kilá zase naberú. Opakované diéty vedú k jojo efektu a k priberaniu.

Pomaly a isto za svojím cieľom

Príčiny nadváhy možno podľa Havlíčka hľadať s mozgovým či výživovým koučomPri chudnutí tiež podľa neho pomáha stanoviť si konkrétne a splniteľné ciele. Nestačí povedať si, chcem schudnúť, ale chcem schudnúť o päť kíl a vojsť sa do obľúbenej sukne. K úspechu nevedie ani to, keď si človek povie, že každý deň zabehne päť kilometrov. Lepšie je stanoviť si napríklad svižnú prechádzku tri dni v týždni. Za plnenie plánu by si človek mal dopriať malú odmenu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Schudnite z brucha aj iných partií: Stačí dodržať niekoľko jednoduchých zásad


Ako meniť jedálniček?

Podľa Havlíčka sa ľudia najčastejšie dopúšťajú chyby pri zostavovaní jedálnička. V strave majú málo bielkovín, zeleniny a príliš ovocia, ktoré dodáva telu sacharidy. Vyraďujú zo stravy tuky, tie ale nevyhnutné pre vstrebávanie niektorých vitamínov a mali by tvoriť 30 percent energetického príjmu, prevažovať by mali tuky rastlinné. Ľudia tiež jedia málo rýb a pijú veľa sladených nápojov.

Občasné pošmyknutie je dovolené

Občasné porušenie diéty Havlíček povoľuje, pošmyknutie je podľa neho dokonca žiadúce. ,,Ak si človek režim príliš zostriktní a nikdy si nič nepovolí, tak to logicky nie je úplne optimálne nielen pre metabolizmus , ale predovšetkým nie pre jeho psychiku. Mal by vedieť, že môže všetko, okrem vecí, ktoré naozaj nepotrebuje, ako sladké limonády. Zároveň by však mal vedieť, že jeden pohárik koly za 14 dní ho nezabije, pretože 80 90 percent jeho stravovania a pohybu je správnych,zhrnul.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trojhodinová diéta: Schudnite presným časovaním jedál aj bez hladovania!


Desatoro Viem, čo jem

1. Jedzte pestrú a vyváženú stravu.
2. Jedzte viac zeleniny a ovocia. Snažte sa zaradiť najmä zeleninu a ovocie ku každému jedlu počas dňa.
3. Vyberajte celozrnné produkty chlieb, pečivo, cestoviny. Uprednostňujte ryžu natural.
4. Voľte rastlinné tuky.
5. Zaraďte do jedálnička fazuľu, hrach a šošovicu.
6. Vyberajte mäso, mäsové výrobky a mliečne výrobky s nižším obsahom tuku.
7. Obmedzte soľ. Pre zlepšenie chuti pokrmov používajte bylinky a koreniny.
8. Pite prednostne vodu, nesladený čaj a nízkoenergetické nápoje.
9. Udržujte si správnu telesnú hmotnosť.
10. Pravidelne sa aktívne hýbte aspoň 30 minút každý deň.


Pokúšali ste sa už schudnúť? Ako sa vám to podarilo? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame