Šedý zákal: Rozoznajte prvé príznaky a konajte

Očná prehliadka

thinkstockphotos.com

Šedý zákal alebo katarakta je očné ochorenie, pri ktorom dochádza k zakaleniu očnej šošovky. Príčiny zákalu môžu byť rôzne, ale väčšinou sa objavuje v súvislosti so starnutím. Ochorenie sa neobjaví zo dňa na deň a v počiatkoch si ani nemusíte všimnúť, že trpíte začínajúcim šedým zákalom. Viete, ako rozpoznať nástup tohto ochorenia a ako sa s ním dá bojovať?

Prečo vzniká?

Pravá príčina vzniku šedého zákalu doposiaľ nie je úplne jasná. Faktom ale je, že súvisí s prirodzeným starnutím oka a zmenou vnútornej štruktúry šošovky.  Katarakta najčastejšie postihuje ľudí medzi 50 a 60 rokom života. Okrem starnutia môže šedý zákal spôsobovať aj cukrovka, zápal oka, úrazy oka a urýchľujú ho aj vyššie refrakčné, teda dioptrické chyby. Svoju úlohu zohráva aj dedičnosť, pohlavie a rasa. Ochorením trpia častejšie ženy a pokiaľ ide o rasu postihuje najviac černochov. Negatívny vplyv má aj užívanie niektorých liekov a dlhodobejšie používanie očných kvapiek. Náchylnejší na ochorenie sú a fajčiari, užívatelia drog, osoby, ktoré sa vystavujú nadmernému pôsobeniu ultrafialového a infračerveného žiarenia, ale aj nesprávna životospráva. Postihnuté môže byť jedno, ale aj obidve oči. Pri šedom zákale nie sú známe žiadne účinné preventívne opatrenia.


Mohlo by vás zaujať: Dobrý zrak až do vysokého veku? Odborník vám poradí, ako na to


Keď zrak slabne…

Ak trpíte zastreným videním, zhoršením zrakovej ostrosti alebo stavu krátkozrakosti, citlivosťou na svetlo a znížením sýtosti farieb, je možné, že ide o šedý zákal. Ten sa prejavuje aj zakalením očnej šošovky, ktorý sa postupne zväčšuje. Rýchlosť, ktorou sa ochorenie rozvíja je veľmi individuálna. Môže trvať zopár mesiacov alebo rokov. V počiatočných štádiách zákal nemusí spôsobovať problémy, nie je bolestivý a tak ani nemusíte vedieť, že ho máte. Šedý zákal ale môže viesť až k úplnej slepote,  preto by ste nemali podceniť spomínané symptómy. Ak ste u seba spozorovali prvé príznaky, mali by ste navštíviť očného lekára.

Operácii sa asi nevyhnete

Šedý zákal sa nedá liečiť ani udržiavať. Neexistujú žiadne lieky ani iné medikamenty, ktoré by postup choroby spomalili alebo zastavili. Jediný spôsob, ako sa ho zbaviť je operačný zákrok. Operácia je vhodná pre pacientov, ktorým zákal spôsobuje problémy a obmedzuje ich pri každodennom živote. Zákrok sa odporúča vykonať čo najskôr. Rozhodne ho zbytočne neodkladajte na neskôr. Dôležité je operáciu vykonať, kým je ešte čas a neskončí to úplným oslepnutím.


Mohlo by vás zaujať: Rozmýšľate nad laserovou operáciou očí? Toto všetko by ste mali vedieť


Čo vás čaká pri operácii

Operácia šedého zákalu je pomerne rýchla a bezbolestná záležitosť, ktorá vás nemusí desiť. Zákrok trvá asi pol hodinu a spočíva v tom, že chirurg nahradí zakalenú šošovku umelým implantátom. Nová šošovka vám bude slúžiť už natrvalo a nie je potrebné ju vymieňať. Operáciou môžete zabiť dve muchy jednou ranou – umelá šošovka môže definitívne vyriešiť aj krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť.

Pri klasickom operačnom zákroku sa na oku urobí rez s veľkosťou 2,2 – 2,4 mm. Na prednom púzdre šošovky sa urobí kruhový otvor, obsah šošovky sa rozpustí a následne sa odsaje. Púzdro sa vyčistí a vloží sa doň umelý implantát. Pacient môže ísť domov asi hodinu po zákroku.

Ak by ste sa radšej podrobili operácií modernejšou metódou, je tu možnosť operácie laserom. Laser je niekoľkonásobne presnejší ako ľudská ruka a dokáže nahradiť všetky ostré nástroje. Zákrok je vykonávaný laserovým robotom pod dohľadom chirurga. Proces trvá približne 40 – 50 sekúnd, vylučuje komplikácie a chyby spôsobené rezom skalpelom, ihiel a iných nástrojov. Zákrok je vykonaný bezdotykovo a dosiahne sa tak presnosť, ktorá je pri manuálnej operácií nemožná. Laser je šetrnejší a jemnejší ako skalpel, čím sa urýchľuje hojenie a návrat normálneho videnia.


Aké skúsenosti máte so šedým zákalom vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame