Šetrenie energií podľa odborníkov: Toto by malo byť prvým krokom

kasička prasiatko na radiatore

Ušetrite na energiách podľa rád odborníkov (Zdroj: Freepik/atlascompany)

Prvým krokom k šetreniu energií by malo byť zamedzenie úniku tepla z obydlia. Upozornil na to odborník na sanácie zo spoločnosti Sika Branislav Augustín.

Podľa neho môžu za únik tepla takzvané tepelné mosty. Ide o spoje obvodových múrov, strechy, podlahy, okolo okien, vstupných dverí a okolo iných telies zabudovaných do strechy alebo obvodového plášťa budovy.

Najlepším spôsobom, ako zistiť, kde je problém, je využiť termovízne meranie. „Na základe rôznych farieb je zrejmé, či ide iba o malý alebo zásadný únik, ktorý treba riešiť v období, keď je možné robiť na dome sanácie a opravy,“ ozrejmil odborník. Údaje, ktoré získate z merania by mali potom slúžiť ako podklad na projekt opravy, sanácie či zateplenia.

„Materiály v nich navzájom dobre spolupracujú a dopĺňajú sa. Vďaka tomu sa šetria financie, predlžuje sa životnosť stavby a znižujú sa náklady na kúrenie a chladenie,“ spresnil Augustín.

Niektoré úniky sa však dajú zachytiť aj bez prístroja, napríklad okolo okenných rámov a dverí, prípadne popod prah. Stačí, keď počas chladných dní priložíte k týmto miestam ruku. Ak cítite prievan, je potrebná výmena tesnení. Okrem toho odborník odporúča dokúpiť aj klapku na vonkajší vývod digestora, čím tiež prispejete k tepelnému pohodliu v domácnosti.

Výdavky vám pomôže skrotiť aj častejšie nárazové vetranie prievanom, tri- až päťkrát denne, neprekurovanie miestností a udržiavanie správnej vlhkosti vzduchu. Tá totiž dokáže zvýšiť pocitovú teplotu aj pri nižšom stupni kúrenia.

Augustín na záver dodal, že pri odchode z domu by ste kúrenie rozhodne nemali vypínať. Opätovné zohriatie vychladnutých miestností a stien totiž spotrebuje viac energie než ich priebežné temperovanie.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame