Sezóna sennej nádchy je tu: Ubráňte sa jej pomocou domácich trikov

Muž

gettyimages

Alergická nádcha, ľudovo známa ako senná nádcha, je reakcia, ktorá v týchto týždňoch trápi mnohých z nás. Jej názov má logické vysvetlenie, prišli s ním ľudia, ktorí hrabali seno na poli. Ide však o zavádzajúci názov. Nejde o alergiu na seno, ale najčastejšie peľ, roztoče, vírusy, huby, potraviny a zvieratá.

Netreba ju podceniť

Senná nádcha postihuje z roka na rok viac ľudí. Kedysi vznikala najmä u mladých vo veku od 15 do 25 rokov. Dnes to však už neplatí a môžu ňou trpieť aj starší ľudia.

Niekedy je veľmi ťažké rozoznať ju od bežnej nádchy, keďže majú veľa spoločných prejavov. Sennú nádchu spoznáte podľa červených očí, vytekajúceho sekrétu z nosa, svrbenia nosa, kýchania, kašľu a ekzému.


Mohlo by vás zaujímať: Senná nádcha útočí: Zabojujte proti nej prírodnými zbraňami


Zmiernite jej prejavy

Najdôležitejšie je poznať príčinu alergie. To znamená, že ak je to peľ nejakého kvetu, buriny či stromu, mali by ste ho v prvom rade obchádzať.

Takisto majte na pamäti, že:

  • Najviac peľu je v ovzduší okolo obeda a počas pekných, slnečných dní. Na prechádzku si preto vyjdite ráno alebo večer a najlepšie tesne po daždi, kedy je vzduch vyčistený.
  • Vyhýbajte sa okrajom lesa a vyhľadávajte vodné plochy.
  • Na okná v byte si dajte protipeľové sieťky a snažte sa čo najmenej vetrať.
  • Nezabudnite sa vždy pred spaním osprchovať a umyť si vlasy, aby ste sa zbavili peľu.
  • Dovolenkujte v horách alebo pri mori.
  • Nesušte bielizeň vonku.
  • Nenechávajte v aute, vlaku či autobuse otvorené okno, cez ktoré sa k vám dostane peľ.

Pomôže žihľava aj pestrec

Jedným z účinných pomocníkov v boji proti alergii je čaj zo žihľavy alebo pestreca mariánskeho. Nemecký výskumný tím dokázal, že žihľava má výborné protialergické účinky. Platí to však len vtedy, ak sa pije čaj z jej listov a nie z kvetov.

Pozor aj na čaje kúpené v obchode. Môžu obsahovať peľ, ktorý by mohol ešte viac uškodiť. Najlepšie je preto žihľavu nazbierať vlastnoručne, na miestach kde sa nepráši a kde nerastie blízko cesty.

O pestreci je známe, že tlmí zápaly aj astmatické záchvaty. Pomôže teda čaj pripravený z dobre rozdrvených semien.


Mohlo by vás zaujímať: Poklad z kuchyne: S týmto liekom vás sychravé počasie nezaskočí


Skúste výplachy nosa či obklady

V boji proti sennej nádche sa osvedčili aj pravidelné výplachy nosa slanou vodou a prikladanie ľadových obkladov. Slaný výplach si pripravíte úplne jednoducho. Stačí ak tri deci vychladnutej prevarenej vody zmiešate s lyžičkou soli a nos vypláchnete pomocou kanvičky. Potom stačí už len trikrát prepláchnuť každú nosnú dierku a to aspoň dvakrát denne.

Ľadové obklady sa môžu zdať banálne, no tiež pomáhajú. Prikladať ich treba na čelo a nezabudnite ich často vymieňať.

Kedy je nutné vyhľadať alergológa?

U každého sa senná nádcha prejavuje inak. Kým niekoho potrápi len jemná sekrécia z nosa, u iných môže dôjsť k úplnému zablokovaniu a v krajných prípadoch až k strate čuchu. Takisto existujú prípady, keď senná nádcha prerástla do zápalu očných spojiviek, astmy či kožných chorôb, ako sú ekzémy či žihľavka.

Alergológa je teda nevyhnutné vyhľadať v prípadoch, keď vás tieto problémy začnú obmedzovať v bežnom živote. Tejto návštevy sa netreba báť, pretože testy nebolia a včasné odhalenie alergie môže zabrániť jej rozvoju.

Info: Pacientom, u ktorých sa alergia potvrdí, sa väčšinou predpisujú antihistaminiká. Tie blokujú histamín, ktorý sa uvoľňuje pri alergickej reakcii z buniek, prípadne lieky, ktoré zmierňujú astmatické záchvaty.


Máte skúsenosti so sennou nádchou? Napíšte ostatným čitateľom účinné tipy v boji s ňou v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lenka
Odporúčame