Odborník upozorňuje: Stačí zmeniť túto vec a šikany by mohlo byť na školách menej!

šikana detí

Niektoré deti môžu byť vystavené vyššiemu riziku šikanovania (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Odborník na prevenciu šikany a kyberšikany Peter Lengyel tvrdí, že keby si každý učiteľ prečítal akčný plán riešenia šikanovania spolu so smernicou o prevencii šikanovania, v školách by bolo menej šikany. Taktiež dodáva, že by bolo vhodné, keby ho školy viac používali pri dennej práci a školy by tak podľa neho presne vedeli, čo majú robiť.

Niektoré akty viac podnecujú k agresii

„A nielen čo majú robiť, ale aj prečo to majú robiť. Nebolo by to síce zárukou úspechu, ale minimálne perspektívou na úspech,“ poznamenal odborník. Ak učiteľ postaví agresora a obeť proti sebe a donúti ich podať si ruky, prerastie to len do ďalšej šikany. „Naopak dobre vyriešená šikana, multidisciplinárne podchytená smerom k obeti, agresorovi aj kolektívu, znižuje výskyt šikany a tým aj potrebu času, ktorú by jej armáda odborníkov musela nanovo venovať.“

Akčné plány sú podľa odborníka užitočné vtedy, ak si ich prečítajú všetci, ktorých sa týkajú. Väčšina učiteľov či vychovávateľov a iných ľudí, ktorí pracujú s deťmi, ani len netušia, že existuje nejaký akčný plán. „Pre mňa ako preventistu je pozitívny akýkoľvek rámec, ktorý definuje ciele a oblasti a popisuje stav, z ktorého potom môžem dávať priority niektorým témam,“ vysvetlil.

Je potrebné zmeniť formu informovania

Akčný plán riešenia šikanovania v školách a školských zariadeniach na roky 2022 až 2023 podľa neho ukazuje, ktoré systémové opatrenia je potrebné vylepšiť a dotiahnuť. Ako príklad uviedol školu, na ktorú raz za rok príde policajný preventista a deti trochu postraší.

„Čo tam po nejakom akčnom pláne, hlavne, že sme si spravili ako škola čiarku, keby prišla inšpekcia,“ skonštatoval. Samotné spracovanie dokumentu je podľa neho svojím rozsahom vhodné len pre „vytrvalcov“. „Tým nechcem dehonestovať obsah, lebo pre mňa je to zaujímavý materiál, ale hlavné časti môžu byť spracované aj inak,“ poznamenal. Navrhuje akčný plán spracovať vo forme videa, podcastu či infografiky, aby sa dostal k väčšiemu počtu odborníkov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Potrebujete účtovný audit? Pozor na túto podvodnú internetovú stránku, môže vás pripraviť o peniaze!

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame