Slováci nakupujú slnečné okuliare: Tieto modely sú dnes u nás hitom

žena a muž v slnečných okuliaroch

Ženy obľubujú cat eye okuliare, muži hranatejšie tvary (Zdroj: Lentiamo)

S blížiacou sa letnou sezónou Slováci vo zvýšenej miere nakupujú aj slnečné okuliare. Aké sú tohtoročné trendy a ktoré značky sa predávajú najviac?

Slnečné okuliare chránia zrak pred škodlivým UV žiarením, zároveň však plnia funkciu módneho doplnku. Zatiaľ čo u pánov sú obľúbené hranaté tvary, dámy sú viac naklonené štýlu mačacích očí. „Muži uprednostňujú štvorcové alebo obdĺžnikové okuliare, ženy volia mačacie modely ‚cat-eye‘ alebo oversize,“ vysvetľuje Jakub Odcházel, vedúci optík Lentiamo, ktoré ponúkajú online aj v kamenných predajniach vyše 2 500 modelov slnečných okuliarov.

žena v slnečných okuliaroch
Veľa žien si dnes vyberá oversize okuliare (Zdroj: Lentiamo)

Ako ďalej dodáva, u oboch pohlaví sa stále tešia veľkej popularite aj takzvané letecké okuliare: „Aviatory sú dnes veľmi obľúbeným tvarom u mužov aj žien, momentálne je to najviac unisexový tvar.“

žena v slnečných okuliaroch
Aviatory sú unisex modelom (Zdroj: Lentiamo)

Pri výbere slnečných okuliarov zákazníci takisto prihliadajú na farbu skiel. Tá u nás trendom nepodlieha. Dlhodobo sa najviac predávajú sivé sklá, potom hnedé a za nimi nasledujú zelené.

muž v slnečných okuliaroch
Obľúbená farba skiel je stále sivá (Zdroj: Lentiamo)

Slováci veria najmä značke Polaroid

Sieť optík Lentiamo pôsobí na českom aj slovenskom trhu, preto vie nákupné správanie oboch národov dobre porovnať. Skladba jednotlivých výrobcov aj štýlov je veľmi podobná. „Na Slovensku je na Lentiamo.sk najobľúbenejšia značka Polaroid, ktorá predstavuje vhodnú kombináciu kvality a ceny. Nasledujú značky Ray-Ban, Meller, Izipizi, Oakley, Hawkers, Michael Kors, Vogue, Carrera, Emporio Armani,“ vymenúva Jakub Odcházel.

V porovnaní s našimi západnými susedmi ľudia u nás vo väčšej miere dbajú na ochranu očí a zraku aj u tých najmenších. „U Slovákov je zaujímavé, že nakupujú niekoľkonásobne viac slnečné okuliare pre deti ako Česi,“ oceňuje odborník starostlivosť Slovákov o zrak tých najmenších.

Novodobým trendom sa stáva udržateľnosť

Téma prírodných a ekologickejších materiálov sa preniesla aj do oblasti výroby slnečných okuliarov. V súčasnosti už nie je ničím výnimočným, že tieto doplnky sa vyrábajú napríklad z recyklovaných fliaš.

„Meller bola prvá značka, ktorá u nás niečo také priniesla, ale už sú aj ďalšie značky, ktoré majú nové ‚eko‘ modely – napríklad Polaroid, Tommy Jeans a najnovšie aj Ray-Ban. Očakávame, že toto bude čoskoro štandard každej veľkej značky,“ približuje Jakub Odcházel.

Tipy odborníka

Vedúci optík Lentiamo má pre zákazníkov viacero zaujímavých tipov. Napríklad športovci si dnes môžu vybrať okuliare prispôsobené na rybárčenie, bicyklovanie či beh – a to tak tvarom, ako aj farbou skiel. „Ľudia nosiaci dioptrické okuliare zas radi využívajú takzvané slnečné okuliare na okuliare. Sú ideálne napríklad pri bicyklovaní či jazde na motorke, ale aj na bežné nosenie.“

Pre milovníkov limitovaných edícií sú tu v podstate investičné kúsky, ktorých hodnota sa časom môže zvyšovať. ,,Najzaujímavejšou limitkou bol v poslednom čase David Bowie od Etnia Barcelona. Limitovanú edíciu má aj David Beckham alebo napríklad značka Oakley.“


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame