Krízové centrum Slniečko, ktoré pomáha obetiam domáceho násilia, bude mať po rokoch vlastné priestory

smutný malý clapec sa pozerá cez okno

Ako zabrániť šikane na internete? (Zdroj: Freepik/freepik)

Krízové centrum Slniečko odkúpi od Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) rodinný dom, kde sídli v prenájme už od roku 2006. Riaditeľka centra Mariana Kováčová pred časom uviedla, že vďaka tomuto kroku bude možné zvýšiť kapacitu zariadenia a taktiež sa podstatne zjednoduší získavanie financií na jeho prevádzku.

Predaj budovy za cenu 135 000 eur schválili krajskí poslanci už na októbrovom rokovaní. Riaditeľka Úradu NSK Helena Psotová podotkla, že Centrum Slniečko je jedinou organizáciou na území kraja, ktorá poskytuje pomoc deťom, ktoré sa ocitli v krízovej situácii a zažívali domáce násilie a zneužívanie.

Za celú svoju existenciu investovalo Slniečko do zariadenia objektu už viac ako 90 000 eur. Vďaka jeho odkúpeniu do vlastníctva neziskovej organizácie, budú podľa Kováčovej v budúcnosti možné ďalšie investície.

„Podarilo sa nám zrenovovať vnútorné priestory, urobili sme nové kúpeľne, dali nový kotol, spravila sa prístavba, všetko s povolením NSK. Teraz bude pre nás jednoduchšie získať pomoc od dobrovoľníkov, firiem či fondov,“ ozrejmila Kováčová.

Jej slová potvrdila aj poslankyňa NSK Martina Holečková. Podľa nej je dôležité, že Slniečko bude mať po rokoch fungovania vlastné priestory.

„Ľudia si často ani nevedia predstaviť, že dvaapolročné dieťa je už týrané a zneužívané a musí byť v takomto zariadení. Vďaka tomuto kroku bude Centrum Slniečko schopné poskytovať pomoc väčšiemu počtu detí. Tie, ktoré nemajú šancu dostať sa do Slniečka, sú umiestňované do centier pre deti a rodiny, kde neodstávajú špeciálnu starostlivosť, ktorú potrebujú. Ich začleňovanie do života je potom naozaj veľmi náročné,“ uviedla Holečková.

Pomoc obetiam rodinného násilia poskytuje centrum Slniečko už viac ako 20 rokov. „Sme niečo medzi špecializovaným centrom pre deti a rodiny a psychiatrickým zariadením, kde deti môžu zo seba dostať to, ako im bolo ubližované. Máme krásne dvoj-, trojročné deti, ktoré sú zneužívané, znásilňované. Snažíme sa robiť prevenciu aj na základných a stredných školách, aby bolo čo najmenej detí týraných. Podľa výskumu z roku 2018 sa až 70 percent detí stretlo s nejakou formou násilia. Toto treba zastaviť a vďaka nášmu centru sa môžu cítiť v bezpečí,“ skonštatovala Kováčová.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ľudia trpiaci niektorými ochoreniami sú stále diskriminovaní: Kde môžu vyhľadať pomoc?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame