Ktoré typy kože sú na slnko citlivejšie? Títo ľudia by sa vôbec nemali slniť, hrozí riziko, že sa vždy spália!

žena sa natiera opaľovacím krémom

Odborníci zdôrazňujú potrebu ochrany kože počas leta (Zdroj: Freepik/sosiukin)

Niektoré typy kože sú na Slnko citlivejšie, malé deti sa však v žiadnom prípade nemajú slniť. Pri deťoch do troch rokov by sa pokožka nemala vôbec vystavovať priamemu slnečnému žiareniu. Niektoré typy kože sú zase citlivejšie na nežiadúce účinky slnečných lúčov. Upozornila na to primárka Estetique centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca, Katarína Drotárová.

Deti do troch rokov chráňte pred slnkom vždy

„Treba používať krémy špeciálne určené pre detičky, väčšinou s fyzikálnym filtrom a vysokým ochranným faktorom,“ uviedla. Zároveň myslite aj na ochranu hlavy a špeciálny odev chrániaci kožu pred ultrafialovým (UV) žiarením. Najlepšie chránia farebné odevy, pričom by sa mali deti hrať najmä v tieni.

„Tenké, biele alebo dokonca vlhké tkaniny našu pokožku chránia menej. Syntetické materiály prepúšťajú menej UV žiarenia ako bavlnené vlákna,“ dodáva odborníčka. Je bežné, že ľudská koža vykazuje určité rasové odchýlky, ktoré sa prejavujú odlišnou farbou pokožky. V našom zemepisnom pásme rozlišujeme takzvané štyri fototypy.

Typ kože sa tak rozdeľuje podľa farby pleti, očí, vlasov a toho, či sa pri opaľovaní spálime alebo opálime. Najnáchylnejším je práve prvý typ, a teda kombinácia ryšavých vlasov a modrých očí. Tento typ kože pri opálení nikdy nezhnedne, práve naopak – vždy sčervená.

Náchylnosť na pigmentové škvrny je dedičná

„Genetická predispozícia má význam pri vzniku melazmy – hnedé fľaky na tvári. Ak niekto v rodine melazmu mal, je vyšší predpoklad, že tmavé škvrny na tvári postihnú aj ďalšie generácie,“ povedala doktorka Drotárová. Melazmu môže spôsobiť slnko, ale aj hormonálne zmeny. Často sa objavuje u žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, prípadne počas tehotenstva.

„Hyperpigmentované škvrny môžu vznikať na tvári a krku aj po použití parfémov, éterických olejov v kozmetologických prípravkov s následným vystavením pokožky slnečnej radiácii,“ doplnila primárka. Škvrny však môžu vzniknúť ako dôsledok prekonaného zápalu na koži, no aj v dôsledku niektorých vnútorných ochorení, napríklad poškodenia pečene, či nezdravého životného štýlu.

„My, kožní lekári, odporúčame jednoduchú prevenciu. Vyhýbať sa slnečnému žiareniu a aplikovať opaľovacie krémy s najvyšším ochranným faktorom,“ zhrnula primárka. Už existujúce hyperpigmentové škvrny sa dajú liečiť vhodnými krémami s bieliacim účinkom, ale napríklad aj chemickým peelingom či laserom.Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame