Máte aj vy problém s platením účtov? Možno nie ste sami, toto uviedli Slováci v prieskume!

Šetrenie peňazí

Máte problém splácať výdavky? (Zdroj: Freepik/senivpetro)

Približne 19 percent opýtaných Slovákov z prieskumu má problém platiť účty za energie. Zvyšných 45 percent ľudí, ktorí sa ho tiež zúčastnili, tvrdí, že zvýšené účty za energie dosť pocítia a obávajú sa, že môžu mať problém s ich platením. Tieto skutočnosti vyplynuli z prieskumu agentúry Focus pre Slovenskú klimatickú iniciatívu (SKI).

Ľudia nemajú v pláne uskutočniť zmeny či opatrenia

„Až 42 percent opýtaných neplánuje v tejto kritickej situácii urobiť žiadne opatrenia na to, aby platili menej za účty na elektrinu a teplo. Namiesto efektívnych opatrení z oblasti úspor energie, zvyšovania energetickej efektívnosti a využívania obnoviteľných zdrojov sa ľudia stále skôr spoliehajú na finančné príspevky od štátu,“ uviedla koordinátorka SKI Kateřina Chajdiaková.

Finančné kompenzácie a podporné príspevky od štátu preferuje takmer polovica opýtaných v prieskume.

Dôležité sú aj vedomosti o energetike

Výsledky prieskumu priniesli aj ďalšie zaujímavé poznatky. Podľa koordinátorky SKI a podľa iniciatívy je potrebné zlepšiť základnú energetickú gramotnosť a vedomosti z oblasti energetiky u obyvateľov Slovenskej republiky.

„Ak chceme uspieť a energetické či klimatické výzvy zvládnuť, budeme musieť zásadne zmeniť prístup,“ vyhlásila Chajdiaková. Prieskum bol realizovaný od 25. do 31. mája na reprezentatívnej vzorke 1008 respondentov.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame