Už stoštyridsať rokov vytvára Slovenská ľudová majolika nádhernú tradičnú keramiku. Toto výročie si preto pripomenie viacerými podujatiami. Ak sa chcete dozvedieť o tomto umení a jeho histórii viac, určite si naplánujte výlet do Modry.
Téme majoliky sa bude venovať napríklad májová slávnosť hliny v Modre aj septembrové výstavy v múzeu slovenskej keramickej plastiky. TASR o tom informovala Miriam Fuňová z ľudovoumeleckého výrobného družstva Slovenská ľudová majolika.
„Modranská majolika je významnou časťou slovenských tradícií, jednotlivé vzory si umelci odovzdávajú už stovky rokov. Nositeľom tejto časti našej histórie je už 140 rokov Slovenská ľudová majolika, ktorá v Modre vyrába keramiku s typickými vzormi“ priblížila. V družstve sa podľa jej slov vyučili a pracovali majstri remesla, ktorí vo svojej tvorbe zachytávali život ľudí i významné udalosti.
Modranská majolika a majoliková ornamentika sú zapísané v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Každý kus je vyrobený a maľovaný ručne, čiže ide o jedinečné umelecké diela. Okrem tradičnej ornamentiky, sa v Modre tvoria od roku 2019 aj úžitkové a dizajnové vzory. Majoliku môžete dokonca vložiť do umývačky riadov aj do mikrovlnky.
Návštevníci môžu tvorbu keramiky pozorovať, alebo si ju vlastnoručne vyskúšať, aj počas rôznych vzdelávacích exkurzií alebo na zážitkových workshopoch. Celý proces výroby majoliky nadväzuje na stáročné tradície hrnčiarskeho remesla v Modre.
Inšpiráciou pre typické motívy majoliky je hlavne príroda. Na bielej podkladovej glazúre sa vynímajú ruže, klinčeky, puky kvetov ozdobené listami, vinič alebo zvieratá Maliarsky majstri zobrazujú tiež výjavy zo života ľudí, ako sú oberačky, zabíjačky, série postupov prác, napríklad na poli.
Zdieľať na