Pozrite sa do očí svojho domáceho miláčika: Slzenie môže spôsobiť vážne problémy, ohrozené sú tieto plemená

Slzenie očí u psov

Slzenie očí u psov rozhodne nepodceňujte (Zdroj: GettyImages)

Máte domáceho miláčika? Poriadne sa mu pozrite do očí. Vďaka dôslednej prehliadke a vašej všímavosti môžete psíkovi zachrániť zrak a predísť tak mnohým komplikáciám. Aj psí pacient vyžaduje dôkladné očné vyšetrenie odborníkom a následne liečbu. Prečo aj psom slzia oči a čo s tým? Kedy je nutné ísť k veterinárovi? Na tieto aj ďalšie otázky poznáme odpoveď.

Slzenie očí u psov

Vedeli ste, že neexistujú psie slzy vyvolané emóciami? Psy nám problém so zrakom častokrát nedajú najavo kňučaním, práve naopak. Psík sa aj pri očných problémoch môže javiť šťastný a mať chuť do jedla. Netreba to však podceniť. Na pozore by sa mali mať najmä majitelia menších psích plemien ako sú buldočkovia či mopslíci.

Dôvodov je hneď niekoľko

K nadmernému slzeniu dochádza u psov, rovnako ako u ľudí. Dôvodov, prečo sa tak deje, je hneď niekoľko.

  • Unavené oči: Na rozdiel od ľudí, ktorí majú unavené oči kvôli práci či pozeraniu televízie, u psíkov je to kvôli nedostatku spánku. K jeho narušeniu dochádza najmä vtedy, ak sa nachádza v hlučnom prostredí.
  • Upchaté slzné kanáliky: aj tie bývajú častou príčinou.
  • Podráždené oči: Častokrát sú spôsobené alergiou alebo v prípade, ak sa psík stretne s dráždivou látkou.
  • Infekcie: Najbežnejšia je takzvaná konjunktivitída, čiže zápal očnej spojovky. Známa je aj blefaritída, čo je zápal okraja očného viečka. Infekcie sú sprevádzané začervenaním a zvýšenou citlivosťou oka.
  • Prítomnosť cudzieho telesa na povrchu oka: často ide o drobný chĺpok či prachovú časticu, ktorú sa oko snaží odstrániť vyplavením.
  • Riasy, ktoré majú vnútorný rast: Nie je to najbežnejšie, ale mihalnice, rovnako ako zvyšok vlasov, niekedy rastú smerom dovnútra a nie smerom von, čo môže spôsobiť nepríjemné pocity.
  • Syndróm suchého oka: Trpia ním najmä väčšie plemená ako sú nemecké dogy.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Liečba onkologických ochorení: Zefektívniť ju pomôže podpora umelej inteligencie

Možnosti liečby a prevencie

Aby sa predišlo komplikáciám, je dôležité oči pravidelne čistiť. Dobré je použiť očnú vodu určenú pre psíkov, ktorá je nedráždivá. Tá zvlhčí oko a psíkovi pomôže vyplaviť povrchné nečistoty. Rovnako podstatné je čistiť aj samotné očné okolie. Uschnuté slzy totiž vytvárajú zlepené a tmavé škvrny okolo oka. Pristupujeme opatrne, aby sme psíkovi nevytrhli srsť. Použiť môžeme tiež očnú vodou. Chvíľu ju necháme pôsobiť a následne vyčistíme kozmetickým tampónom.

Slziace oči neohrozujú priamo život psíka, avšak vo vyššom veku môže viesť k poškodeniu rohovky. Takýmto opakovaným poškodením dochádza k zákalu a to môže viesť už k hlbším a závažnejším infekciám, neraz až k strate zraku. Slzenie očí u psíkov preto nepodceňujte.

Pri problémoch však rozhodne nepoužívajte bylinky, ako sú harmanček či žihľava. Neodporúča sa podávať im ani ľudské lieky. V lekárni dostanete kúpiť voľnopredajné očné kvapky určené práve pre psov. Na druhej stane je dôležité poznamenať, že každý príznak sa lieči iným spôsobom a neraz je nutné nasadiť psíkovi antibiotiká.

Zdroj: plnielanu.sk, mundoperros.es, drmax.sk, youtube/Psie Centrum POZITIV
Odporúčame