Slzia vám neustále oči a soplíte? Možno ste alergik, hoci o tom ešte neviete

Fúkanie nosa

thinkstockphotos.com

Ochorenie, akým je alergická nádcha sa stáva z roka na rok čoraz častejším. Možno ním trpíte aj vy, len o tom neviete. Ide pritom o chronický problém, ktorý sa môže pri dlhodobo neliečenom stave zhoršiť natoľko, že vám hrozia vážne zdravotné komplikácie. Ako zistiť, či ňou náhodou netrpíte aj vy a čo robiť?

Dlhodobý zápal

Alergická nádcha je v podstate chronicky – dlhodobo trvajúci neliečený zápalový stav, ktorý nie je infekčného charakteru. Spôsobuje ho najmä neadekvátna reakcia imunitného systému. Vaše telo prehnane reaguje na bežné podnety z okolitého prostredia, pričom telo zdravých jedincov na tieto podnety nereaguje vôbec.

Ako zistím, či mám alergickú nádchu?

Alergická nádcha má svoje typické prejavy, podľa ktorých je možné rozpoznať, či ňou trpíte, alebo nie:

  • časté kýchanie
  • časté svrbenie v nose
  • dlhodobý výtok z nosa
  • zhoršenie čuchu
  • pocit upchatého nosa, resp. opuchnutej sliznice v ňom
  • slzenie a svrbenie očí, opuchy v očnom okolí
  • bolesti hlavy
  • neprestávajúce zatekajúce hlieny
  • únava, malátnosť, zhoršená koncentrácia

Mohlo by vás zaujať: Nástraha leta v podobe alergie na slnko: Ako sa zbaviť nevábnych pupencov?


Kedy navštíviť lekára?

Ak ste na sebe spozorovali aspoň jeden z uvedených príznakov typických pre alergickú nádchu, mali by ste sa zamyslieť nad tým, ako dlho a ako často sa u vás dané príznaky vyskytujú. Keď pretrvávajú dlhšiu dobu, trvajú celoročne, alebo sa pravidelne opakujú v nejakom časovom horizonte (napríklad vždy od marca do júla), mali by ste určite navštíviť najbližšiu alergologickú ambulanciu. S najväčšou pravdepodobnosťou ste aj vy jedným z tých, ktorých postihla táto civilizačná choroba. Nespoliehajte sa na to, že ste doteraz alergickou nádchou netrpeli, neraz sa vyvinie napríklad v strednom veku.

Pozor, hrozia aj komplikácie

V prípade chronicky trvajúceho neliečeného stavu sa môže aj taká, pre niekoho banálna, choroba akou je alergická nádcha, rozšíriť a spôsobiť omnoho vážnejšie zdravotné komplikácie. Prerásť môže do bolestivého zápalu prínosových dutín, uší, či dokonca do nebezpečnej astmy. A to je už potom o niečo vážnejší problém, s ktorým sa len tak jednoducho nepopasujete. Preto je vždy lepšie začať liečiť alergiu ešte v počiatočných štádiách.


Mohlo by vás zaujať: Máte ráno plný nos, ale nie ste chorí? Zatočte s roztočmi raz a navždy


Môžu za ňu roztoče, zvieratá, ale aj peľ

Spúšťačov alergickej nádchy je celý rad. Zatiaľ čo niektorých alergikov trápi nádcha len niekoľko mesiacov v roku, iní ňou trpia celoročne. Prečo? Pretože tí „šťastnejší“, ktorí majú alergiu na niektorý druh peľu, pociťujú zhoršenie len počas toho obdobia, kedy je aktívny ich alergén. Môže to byť len pár týždňov, ale aj niekoľko mesiacov. Naproti tomu alergici, ktorí trpia alergiou na celoročné druhy alergénov (zvieratá, roztoče) si od svojej alergie neoddýchnu vôbec.

Možno budete musieť vymeniť nábytok

Pár mesiacov sa možno dá nejako pretrpieť, no celoroční alergici si už musia upraviť životné podmienky tak, aby na maximum obmedzili svoj kontakt s daným alergénom. Často krát je to však veľmi ťažké, pretože je potrebné zmeniť nábytok a zariadenie svojho domova, odstrániť z bytu koberce či záclony, alebo sa rozlúčiť s obľúbeným domácim miláčikom. Pre vlastné zdravie je však niekedy potrebné obetovať aj to. Dôležité je nepodceňovať závažnosť alergickej nádchy, navštíviť odborného lekára a v čo možno najväčšej možnej miere obmedziť kontakt s alergénom.


Aké skúsenosti s alergickou nádchou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame