Doprajte si počas horúcich dní zdravé osvieženie: Tieto nápoje zasýtia a sú plné vitamínov

Smoothie

Doprajte si zdravé letné osvieženie (Zdroj: PR článok)

Leto je za dverami a s ním, dúfajme, aj kopec slnečných dní. Po upršanom období môžeme zase trocha podporiť svoje zdravie pobytom na vzduchu a pohybom – a nezabúdajme ani na pestrú stravu. Keďže v teplejších mesiacoch nám veľmi nechutí jesť ani vyvárať a ponúka sa množstvo nezdravých rýchlych alternatív, máme pre Vás zaujímavé tipy, ako si spestriť jedálniček a osviežiť sa lepším spôsobom.

Pojem „smoothies” sa u nás udomácnil už pred pár rokmi, takže určite viete, že ide o zdravé nápoje vyrobené zo zeleniny, ovocia a všakovakých prísad. Nielenže výborne chutia, ale sú aj skvelou posilou pre Vaše zdravie a výborným osviežením. Okrem antioxidantov, enzýmov, proteínov a minerálov obsahujú v neposlednom rade aj množstvo cennej vlákniny a majú blahodarný účinok na imunitu, ktorá dostala v posledných mesiacoch naozaj zabrať.

Smoothie
Doprajte si zdravé letné osvieženie (Zdroj: PR článok)

Nenáročná príprava

Ich výroba je pomerne jednoduchá, ale nie každý vie správne skombinovať ingrediencie tak, aby smoothie dobre chutilo, a zároveň vyťažiť maximum zo sezónneho ovocia a zeleniny, ktoré prinášajú najviac vitamínov.

Ideálne vyvážené smoothie by malo obsahovať 3 zložky: zelenú, ovocnú a chrumkavú. Stačí si vybrať listovú zeleninu podľa vlastnej chuti. Vyskúšať môžete špenát, rímsky šalát, kel, šalát polníček či rukolu, alebo vybehnite na lúku a nazbierajte si listy púpavy a žihľavy. Ak máte vybrané, získali ste zelený základ, ktorý by mal tvoriť aspoň 50 % ingrediencií receptu.

Aké ovocie máte radi? Presne to si zoberte a pridajte k zelenému smoothie základu. Ideálne jeden až dva druhy. Na zjemnenie chuti môžete použiť banán, ktorý smoothie dosladí. Nie je potrebné pridávať cukor. Bobule patria k nutrične najbohatším druhom ovocia a v lete sa ponúka množstvo druhov, kombinujte ich vždy navzájom.

Smoothie
Doprajte si zdravé letné osvieženie (Zdroj: PR článok)

Pomôžete aj svojmu zdraviu

Pokiaľ sa chcete okrem osvieženia zamerať aj na zlepšenie zdravia, odporúčame smoothie obmieňať a využívať celú škálu farieb, ktorú ponúka príroda. Napríklad MODRÉ a FIALOVÉ potraviny (černice, čučoriedky, figy, slivky a hrozno) sú bojovníci proti zápalom aj rakovine. ZELENÉ (avokádo, brokolica, uhorky, medový melón, hrozno, kivi, limetka a špenát) podporia imunitu a kosti. BIELE (banány, zázvor, paštrnák a biela repa) znižujú cholesterol. ŽLTÉ a ORANŽOVÉ (marhule, tekvica, mrkva, grep, citrusy, mango, broskyne a ananás) podporujú zrak a čistia pleť. ČERVENÉ a RUŽOVÉ potraviny (jablká, cvikla, čerešne, brusnice, reďkovky, maliny, jahody a paradajky) podporujú močové cesty a zdravý mozog. Nezabúdajte, že prevencia je oveľa jednoduchšia, menej stojí a – pokiaľ zahŕňa smoothies – je aj oveľa príjemnejšia než liečenie samotnej choroby. Bonusom navyše budú tiež kilá, ktoré vďaka lepšej strave zhodíte, najmä ak máte problém schudnúť.

Nutrične vyvážené smoothie by malo obsahovať aj chrumkavú časť ako posýpku. Pokiaľ ide o oriešky a semienka, ktoré sú cenným zdrojom omega mastných kyselín, dávajte si pozor na množstvo. Chia, ľanové semiačka aj goji bobule nechajte pred mixovaním najskôr napučať vo vode. Vždy je potrebné smoothie doliať vodou, prípadne ľadom. Môžete použiť aj mlieko alebo zmrzlinu, ale takáto kombinácia je ťažšia na trávenie.

Smoothie
Doprajte si zdravé letné osvieženie (Zdroj: PR článok)

Pozor na veľa kombinácií

Základom je neprehnať to s kombinovaním 10 druhov ingrediencií, zbytočne nedosládzať a hlavne, použiť vhodný mixér. Pravé smoothie má byť krémové a jemné. Nič Vám nesmie škrípať medzi zubami. Väčšina bežných ručných mixérov má slabý výkon, preto nezvládnu rozmixovať šupky, orechy a hrubšie časti zeleniny či rozdrviť ľad. Pokiaľ chcete smoothie skutočne zdravé, obstarajte si radšej extraktor, ako je napríklad NutriBullet.

Postará sa o správnu konzistenciu a rozmixuje aj tie najtvrdšie časti ovocia a zeleniny, v ktorých sa ukrýva najviac vitamínov. Napríklad zrniečka v hrozne alebo tvrdá časť brokolice sú veľmi prospešné pre zdravie, no pritom sa bežne vypľúvajú alebo odkrajujú. Väčšina z nás ani nemá také dobré trávenie, aby tieto časti dokázala spracovať v tuhom stave. S tým vie kvalitný extraktor pomôcť.

Smoothie
Doprajte si zdravé letné osvieženie (Zdroj: PR článok)

Na čo sa teda môžete tešiť, ak sa zveziete na zdravej vlne smoothies? Viac energie, lepšia nálada, vyrovnané vnútorné pH, znížené riziko chronických chorôb, nižšia hladina cholesterolu, nižší krvný tlak, nižšia hladina cukru v krvi, lepšie trávenie, úbytok hmotnosti, lepší spánok, krásne vlasy, pokožka a nechty a mladší vzhľad.

Na zdravie!

Vyskúšajte extraktor NutriBullet v akciovej cene!

Zdroj: PR článok
Odporúčame