SND uvedie premiéru slovenskej opery: Podľa dirigenta ani nevieme, aký poklad máme v tomto známom skladateľovi

budova SND

SND uvedie slovenskú operu Svätopluk (Zdroj: sk.wikipedia.org/Wizzard)

Ak patríte medzi priaznivcov opery, nemali by ste si nechať ujsť tento skvost slovenskej tvorby. Slovenské národné divadlo (SND) uvedie v piatok 24. februára premiéru monumentálneho historického diela Svätopluk od legendárneho Eugena Suchoňa.

„Nie je len oslavou slávnej slovanskej minulosti, ale aj presvedčivou hudobnou drámou so zaujímavým vnútorným svetom hlavných postáv,“ priblížila naša prvá scéna dielo, ktoré vracia na javisko pri príležitosti osláv 30. výročia vzniku Slovenskej republiky a 30. výročia úmrtia skladateľa v „novej, vizuálne silnej a filozofickej koncepcii“. V hlavnej úlohe sa v réžii Romana Poláka predstaví Peter Mikuláš, postavu Ľutomíry naspieva Jolana Fogašová.

„Na Slovensku vôbec nevieme, čo doma máme, aký poklad. Eugen Suchoň patrí medzi ikony, ktoré by sme si mali vážiť, s úklonom vyslovovať jeho meno. Svätopluk je najkvalitnejšia operná architektúra z pera slovenského skladateľa a môže hrdo stáť medzi titulmi, ako je Salome Richarda Straussa alebo Jenufa Leoša Janáčka,“ uviedol na utorkovej tlačovej konferencii dirigent Martin Leginus, ktorý Svätopluka hudobne naštudoval.

Dirigent chválami na Suchoňa a jeho dielo nešetril: „Je to geniálna operná partitúra. Keby sa Eugen Suchoň narodil niekde inde ako na Slovensku, bol by globálnou skladateľskou hviezdou.“  Okrem toho poznamenal, že ide o historický epos „s geniálnou inštrumentáciou, so strhujúcou hudobnou matériou, ktorá si podľa neho nájde svojich obdivovateľov bez ohľadu na vek.


Patríte k fanúšikom opery?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame