Sny sú kráľom podvedomia: Čo všetko o nás prezrádzajú?

Spánok

thinkstockphotos.com

„Sny sú kráľom nášho podvedomia,“ napísal Sigmund Freud v známej knihe Výklad snov z roku 1900. Už v tom čase tušil, že podnety a zdroje snov pochádzajú odniekiaľ z našej existencie. Tú pritom charakterizujeme časovým trvaním a jej obsah a forma sú uchovávané v našej pamäti. Z tohto prirodzeného zdroja potom pochádza aj akýkovľek náš snový materiál.

Mnohé dlhoročné výskumy jeho slová potvrdzujú a odhaľujú aj to, že sny len odrážajú to, akí sme a ako žijeme. Každý sen reflektuje stav mysle človeka v čase 24 – 48 hodín predtým, ako sa mu prisnil. Z uvedeného tak možno vyvodiť, že všetci snívajúci majú schopnosť lepšie porozumieť sebe samému a svojmu životu prostredníctvom snov. Chce to len veľa cviku a túžbu učiť sa.

Ako sme už naznačili, sny pochádzajú z nášho vnútra – podvedomia. Do tohto stavu sa dostávame každú noc a niekedy sa v ňom nachádzame aj počas meditácie, alebo keď sa na niečo veľmi sústredíme a počúvame našu intuíciu. Podvedomie používa obrázky z nášho bdelého života a komunikuje ich smerom k nám v analógiách a symboloch.


Mohlo by vás zaujímať: Spln mesiaca sa opäť blíži: Do života vám zasahuje možno viac, ako by ste si mysleli


Auto a naše zdravie

Prítomnosť automobilu v našich snoch tak napríklad prezrádza informácie o našom zdravotnom stave. Samotné vozidlo symbolizuje naše telo. Auto nás v bdelom stave vozí z jedného miesta na iné a prenášame v ňom naše telo. Je preto potrebné zamerať pozornosť na toto vozidlo. Je nové, staré, zničené? Je zaparkované, alebo ho niekam vezieme?

Dlho zaparkované auto môže znamenať, že vozidlo oddychuje, čo symbolizuje, že aj my relaxujeme. Ak auto vo sne šoférujeme, prezrádza nám to, že máme kontrolu nad sebou samým. Keď sa nám prisní sen s autom, treba zamerať pozornosť na naše telo, možno nám chce niečo povedať.

Prostredie odhalí stav mysle

Mnohé nám prezradí aj scenéria nášho sna. Účel týchto miest odhaľuje stav našej mysle z predchádzajúceho dňa. Ak sa nám prisnilo o pracovisku, náš stav mysle bol v pracovnom móde – zameraný na činnosť a jej ukončenie. Sen o škole zase poukazuje na životné lekcie, ktoré sa ešte musíme naučiť. Nový dom v našom sne symbolizuje nový spôsob myslenia. Ak sa nachádzame v rodičovskom dome, zrejme myslíme tak, ako kedysi – možno trochu staromódne, ale pohodlne a s pocitom istoty.


Mohlo by vás zaujímať: Späť do formy! 5 perfektných tipov na zvýšenie testosterónu


Oblečenie prezradí vašu pohodu – či nepohodu

Podobne o nás hovorí aj oblečenie, ktoré vo sne máme na sebe. Je voľné, pohodlné? Alebo naopak sa cítite zviazaní a tlačia vás nepohodlné topánky? Oboje reflektuje vaše pocity z predchádzajúceho dňa. Ak ste nahý a cítite sa dobre, odhaľujete svoje pravé ja, ste sám so sebou stotožnený. Keď sa však snažíte zakryť a cítite sa zle, zrejme sen naznačuje vašu zraniteľnosť v určitej oblasti. Nevadí, postavte sa problému tvárou v tvár a buďte vďační, že vás vaše podvedomie na problém upozornilo.

Umenie podporí kreativitu

Niektoré sny nám pomáhajú pri riešení problémov. Aj mnohé veľké objavy a diela sa zrodili v snoch. Elias Howe si patentoval prvý praktický šijací stroj. S jeho dokončením sa však spája zaujímavý príbeh. Vo sne sa mu totiž  zobrazil dôležitý komponent potrebný na jeho dokončenie. Známy horový román Frankenstein od Marry Shelleyovej tiež pochádza zo sna. Kreatívne symboly v našich snoch odhaľujú využívanie predstavivosti počas predchádzajúceho dňa. Hľadať by sme mali symboly ako televízia, filmy, maľby a obrázky.

Sny nám môžu prezradiť aj to, ako sa cítime vo vlastnej koži a či sme spokojní s naším životom. Odhaľujú mnohé o našej osobnosti, o tom, ako sa vyvíjame a po čom skutočne túžime. Keď sa nám podarí porozumieť týmto znameniam, porozumieme aj našim životom.


Aké sny sa najčastejšie snívajú vám? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Silvia
Odporúčame