So zimnými reťazami viac nezapadnete: Ako vybrať správnu veľkosť?

Snežné reťaze

amazon.com

Chystáte sa na lyžovačku do hôr a stále nemáte snehové reťaze? Uvažujete o ich kúpe, ale neviete, ktoré sú tie správne? Pri ich výbere by ste mali zohľadniť podmienky, v ktorých budete jazdiť, a treba si aj uvedomiť, že nie vždy je najlacnejšia voľba tým správnym riešením.

Dôležitý je účel

Ak ste sa rozhodli pre snehové reťaze, musíte si najprv povedať, pre aký účel a v akých podmienkach ich budete používať. Keď ich máte v kufri len pre prípad, že by vás na ceste zaskočil sneh, postačí vám aj lacnejšia verzia. Buďte však opatrní a vyhýbajte sa ich nakupovaniu v hypermarketoch, aby vás nesklamali v nesprávnej chvíli. Profesionálni šoféri, ktorí jazdia do severských štátov, dávajú prednosť takzvaným nórskym severným reťaziam. Práve tento typ je vďaka zosilnenému prevedeniu odolný voči oderu a vodiči ho ocenia najmä pri odpratávaní snehu.

Rokmi overená klasika

Motoristi majú niekoľko možností, ako si poradiť so zasneženými alebo zľadovatenými cestami. Najlepšiu trakciu autu na snehu a ľade poskytnú kovové reťaze a modernejšou verziou sú textilné pásy. Unikátne autoponožky sa vyrábajú v tvare návleku na koleso a s ich montážou nemajú problém ani ženy. V autosalónoch si môžete kúpiť tiež špeciálne spreje, ktoré zlepšujú priľnavosť pneumatiky k zimnej vozovke a pôsobia protišmykovo. Všetky tieto modely porovnali v teste nemeckí experti a výsledok bol prekvapujúci – vodičom poskytne najlepšie služby stará dobrá klasika v podobe kovových reťazí.


Mohlo by vás zaujať: Jazda autom v zime: Pred týmito nástrahami sa majte na pozore!


Vyberajte podľa rozmeru pneumatík

V súčasnosti sa snehové reťaze nevyrábajú iba podľa veľkosti kolies, ale hlavne podľa typu vozidla a jeho využitia v teréne. Pre správny výber by ste mali najprv zistiť rozmer pneumatík a overiť si, či danú značku podporuje vaše auto. Najistejší spôsob, ako si overiť veľkosť gumy, je priamo opísať dve čísla zapísane v tvare xxx/xx Rxx (napríklad 205/55 R16), ktoré nájdete na kolese vozidla. Nespoliehajte sa vždy na údaje, ktoré sú zapísané v technickom preukaze, pretože sa môžete stretnúť s komplikáciami. Významnú úlohu zohráva aj to, či vám montáž ide ako po masle, alebo je nahadzovanie kŕčovitým bojom s veternými mlynmi. Ak nie ste rodený automechanik, zabudnite na ručné doťahovanie a vyskúšajte reťaze so špeciálnym mechanizmom, ktoré sa vycentrujú a dotiahnu pri jazde samy.

Ako na montáž?

Pri inštalácii je dôležité si uvedomiť, že snehové reťaze nie sú náhradou zimných pneumatík a pokiaľ auto prezúvame na letných gumách, vozidlo môže pri brzdení a v zákrutách vybočovať. Reťaz by mala na pneumatike dobre sedieť a nepresahovať do priestoru ráfika, pretože pri hliníkových diskoch môže dôjsť k nechcenému poškrabaniu. Vo väčšine prípadov montáže sa cez koleso preťahuje oceľové lanko alebo pružinový oceľový strmeň. Aby bolo reťaz možné napnúť, koleso treba v niektorých prípadoch po nahadzovaní pootočiť o štvrť otáčky. Životnosť reťazí môžete zvýšiť obracaním alebo údržbou. Po použití ich vždy opláchnite vodou, nechajte vysušiť a schovajte späť do obalu, čím predídete hrdzaveniu.


Všetko o autách nájdete na www.podkapotou.sk


Užitočné rady na záver

  • pilotnú montáž si vyskúšajte na vozidle v garáži alebo na parkovisku
  • reťaze montujte včas, pretože pri v snehu uviaznutom automobile to je spravidla veľmi namáhavé
  • používajte pri nahadzovaní rukavice a označte úsek za vozidlom výstražným trojuholníkom
  • montujte vždy na hnaciu nápravu!
  • ak nemáte samonapínacie reťaze, dotiahnite ich vždy po prvých päťdesiatich metroch jazdy
  • s reťazami jazdite rýchlosťou do 50 km/h
  • reťaze používajte aj vtedy, keď je vozovka zdanlivo zjazdná, napríklad pri slabej námraze, aby ste stihli s predstihom zabrzdiť.


Máte skúsenosti s používaním zimných reťazí na aute? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: amazon.com, amazon.com, youtube.com, Viera
Odporúčame