Spacák, ktorý zahreje podľa vašich predstáv: Na čo si pri výbere dať pozor?

Muž

freedigitalphotos.net

Spacáky, alebo spisovne spacie vaky, sa nájdu takmer v každej domácnosti. Je jedno či ste vášnivý turista, alebo ste ho potrebovali jedinýkrát v živote. Ak je čas na výmenu, určite rozmýšľate, aký bude pre vás ten najvhodnejší. Je lepší univerzálny viacsezónny spacák, či jednosezónny? Aj na toto vám dáme odpoveď.

Žiaľ, hneď na úvod musíme vyložiť všetky karty na stôl. Ideálny spacák, v ktorom by ste sa za každého počasia pri každej teplote cítili príjemne jednoducho neexistuje. Každý materiál je vhodný do inej teploty, niektoré spacáky sú mimoriadne teplé a odolávajú mrazom, iné sú vhodné počas letných horúčav. Váš výber bude určite väčším či menším kompromisom.


Mohlo by vás zaujímať: Túry vo Vysokých Tatrách: Tieto zvládnete aj po päťdesiatke!


Kedy budete spacák používať?

Možno sa na stanovačku vyberiete len v lete počas horúčav. Alebo chcete stanovať v každom počasí okrem zimy. Niektorí zas potrebujú spacák aj do tuhých mrazov zimného počasia. Každá situácia žiada iný spací vak. Na horúčavy sú vhodné letné spacie vaky, ktoré sú priedušné a dobre prepúšťajú vlhkosť. Ak chcete spací vak používať stále okrem zimy, ideálnym kompromisom bude trojsezónny spacák. Musíte počítať s tým, že v lete vám v ňom bude trochu teplo a na jar či jeseň zas mierne chladno. Je to daň za univerzálne použitie. A pokiaľ plánujete v spacáku prespávať aj v zime, majte aspoň dva vaky. Jeden univerzálny a jeden len na zimné podmienky.

  • letných spacích vakoch sa budete cítiť príjemne pri teplote okolo 13 stupňov Celzia, závisí to na výrobcovi. Ceny takýchto spacích vakov sa pohybujú okolo 25 eur pri renomovaných značkách, za menej známe zaplatíte ešte o čosi menej. Horná hranica je viac ako 100 eur.
  • trojsezónnom spacáku bude noc príjemná pri 4-9 stupňoch Celzia, pričom znova platí, že pri každom type je iná. Najčastejšie sa pohybuje v tomto rozpätí. Cenové relácie sú takmer totožné ako v prípade letných spacích vakov.
  • Zimné spacie vaky začínajú pri cene 50 eur, najväčší výber je v hladine okolo 100 eur. Najdrahšie stoja aj niekoľko stovák eur a sú využívané horolezeckými expedíciami. Väčšina z nich bude slúžiť pri teplotách okolo -2 až -5 stupňoch Celzia, najdrahšie kúsky si poriadia aj s 30 stupňovými mrazmi.

Syntetika alebo perie?

V minulosti sa verilo, že dobrý spací vak musí byť len z peria. Dnes sa však používajú syntetické materiály čoraz častejšie. Ponúkajú lepšiu cenu a veľakrát postačujú svojmu účelu. Majú duté vlákna a ako viete, vzduch je jedným z najlepších izolantov. Syntetické vlákna nie sú háklivé na vlhko, zatiaľ čo perie áno. Ak vám zmokne, či navlhne páperový spacák, nepočítajte s tým, že sa v ňom vyspíte. Bude celý mokrý a sušenie trvá veľmi dlho. Páperové spacáky sú ideálne len do extrémnych mrazov a suchého prostredia, inak voľte syntetiku.


Mohlo by vás zaujímať: Tip pre všetkých dobrodruhov: Vyskúšajte noc v ľadovom hoteli!


Sledujte tepelné určenie

Ešte sa vrátime k prvému bodu. Pri každom spacom vaku by ste mali nájsť 3 číselné údaje. Ten najvyšší hovorí o teplote, pri ktorej sa v spacáku nebudete príliš potiť. Stredný údaj udáva teplotu, v ktorej vám bude príjemne. A najnižší údaj, označovaný aj ako extrém, označuje teplotu, pri ktorej ešte v spacom vaku síce vydržíte, ale bude vám zima. Hlavne pri zimných vakoch sa neoplatí ísť až na túto hranicu, nakoľko vám hrozí podchladenie, či iné zdravotné riziká.

Priedušnosť

U predajcu si zistite, aký priedušný spacák je. Telo v noci vyprodukuje 0,5-1,5 l potu, ktorý musí von. Spací vak musí vlhkosť zvnútra prepúšťať a zvonku nepustiť dnu. Princíp je v tom, že sám o sebe vás neohreje, len zadržiava teplo v sebe. Preto dbajte aj na správnu veľkosť. Je pochopiteľné, že si nekúpite malý spacák, no nevyberajte si ani veľký. Ťažšie ho „vykúrite“. Ak sa chystáte stanovať s partnerom, vyberte si vak s protichodným zipsom, budete tak môcť spojiť dva spacáky a vyrobiť si tepla ešte viac. Akým spôsobom, to je už na vás.


Mohlo by vás zaujímať: Čím väčší, tým lepší? Nôž pre správneho dobrodruha môžete mať aj vy!


Dôležité detaily

Každý spacák má komorovú konštrukciu a to platí aj pri prešívaní. Nekupujte si taký, ktorý je celý prešitý. Ide o takzvane studené švy. Otvorený spací vak si dajte proti svetlu a pokiaľ medzerami po ihle vidíte na druhú stranu vaku, nekupujte si ho. Vyberte si spacák s kompresným obalom. Ten môžete stiahnuť a zmenšiť objem zloženého spacieho vaku takmer o polovicu. Nikdy neviete, kedy budete chcieť ušetriť cenné milimetre vo svojom batohu. Kompresný obal nepoužívajte príliš často, spací vak sa tak ničí. Keď ho natlačíte do obalu, niektoré duté vlákna sa poškodia a pri nasledujúcom rozbalení sa vak až tak „nenadýcha“. Pamätajte na to aj doma a keď prídete zo stanovačky, vyberte ho z obalu a rozprestrite ho. Dajte ho pod posteľ, zaveste do skrine, skrátka hocičo, len ho nenatlačte nazad do obalu.

Dobrý spací vak vám bude slúžiť dlhé roky a ak viete, za akých okolností budete chodiť do prírody, určite si vyberiete správne. Treba myslieť aj na starostlivosť počas používania. Ideálne bude mať spacích vakov viac pre rôzne príležitosti a pri dnešných cenách to nie je až taký problém. Avšak aj univerzálny spacák odvedie dobrú službu.


Ako často používate spacák? Ktoré typy sa vám najlepšie osvedčili? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame