Vedci o znížení nákazy koronavírusom: Stačí správne nosiť rúško

seniorka s rúškom

Rúško by malo dobre priliehať k tvári a kompletne zakrývať nos a ústa. (Zdroj: Freepik/stockprovider)

Vedci z Veľkej Británie a Austrálie zverejnili výsledky štúdie, podľa ktorej správne nosenie rúška znižuje riziko nákazy novým typom infekcie koronavírusu až o 53%. Informuje o tom portál The Guardian. Odborníci z Edinburskej univerzity v Škótsku a Monašskej univerzity v Austrálii tiež dospeli k záveru, že udržiavanie sociálneho odstupu a pravidelné umývanie rúk zmenšuje riziko infekcie o štvrtinu. Správne nosenie rúška je teda kľúčové.

„Systematické preskúmanie a metaanalýza nefarmaceutických zásahov po prvýkrát ukázala, že nosenie rúšok, sociálny odstup a umývanie rúk sú účinnými opatreniami na zníženie šírenia choroby COVID-19, pričom najúčinnejšie je nosenie rúšok,“ uvádza sa v správe. Vedci tiež dodali, že výsledky výskumu boli stanovené na základe analýz tridsiatich štúdií z celého sveta. Pokiaľ ide o štáty Európskej únie, holandská vláda tento mesiac rozhodla o opätovnom zavedení povinného nosenia rúšok v snahe spomaliť novú pandemickú vlnu.

Vzhľadom na štáty Vyšehradskej štvorky, Česká republika, Poľsko a takisto aj Slovensko sprísnili pravidlá nosenia rúšok. Občania by teda mali od pätnásteho novembra nosiť respirátory. Južný sused Slovenska, Maďarsko, tento mesiac taktiež zaznamenalo prudký nárast prípadov ochorenia COVID-19. Aj napriek tomu však tak odmieta a nerešpektuje povinné nosenie respirátorov v uzavretých priestoroch.

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Yatskovyi Vladyslav
Odporúčame