Aj vy si často hovoríte, že od zajtra začnete športovať, jesť zdravšie a žiť tak, ako ste vždy chceli? Zoznámte sa so seniormi, pre ktorých je to realita. Mnohí z nich sa vďaka svojim výkonom zapísali do Guinessovej knihy rekordov a stali sa tak inšpiráciou pre všetky generácie.
Trikrát na Evereste
Dobrodruh Yuichiro Miura má 89 rokov a nevšedné záľuby: najvyšší bod sveta dosiahol rovno trikrát za desaťročie! Yuichiro je profesionálny lyžiar, doma v Japonsku ho poznajú ako krstného otca extrémneho lyžovania. Ako 37-ročný sa stal prvým človekom na svete, ktorý na Evereste aj lyžoval. Z Južného sedla absolvoval zostup zo 1 280 vertikálnych metrov v sklone 40 až 45 stupňov.
Na horu sa potom vrátil po 33 rokoch a úspešne ju zdolal opäť, tentokrát ako horolezec. Ďalšie výstupy absolvoval ako 75- a 80-ročný, a to aj napriek cukrovke, početným operáciám srdca či vážnej zlomenine panvy. Ako hovorí, na Everest by si aj napriek deväťdesiatke za rohom trúfol aj po štvrtýkrát!
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
82-ročný fitnes maniak
Portoričan Jacinto Bonilla priznáva, že je závislý na športe. Napriek pokročilému veku trénuje každý jeden deň v posilňovni blízko svojho bytu v Brooklyne. Fitnessu sa začal venovať ešte ako tínedžer, v súčasnosti cvičí hlavne crossfit. Ako tvrdí, vek je len číslo a dodáva, že jeho tajomstvom sú hlavne dobrý spánok a poriadne jedlo. „Moje jediné tajomstvo je zdravá strava. Jedzte skutočné jedlo, ktoré pochádza zo zeme. A podvádzajte iba raz za mesiac,“ povedal osemdesiatnik, ktorý by svojou silou (či svalnatým výzorom) zahanbil nejedného oveľa mladšieho muža.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Mohlo by vás zaujať: Knižný tip: Blázon z ľadu alebo génius? Wim Hof vám odhalí tajomstvá svojho úspechu
Ľadový muž
O 62-ročnom Holanďanovi Wimovi Hofovi ste už možno počuli. Na Kilimandžáro vybehol len v šortkách za 31 hodín a v Guinessovej knihe rekordov má už 26 zápisov. Jeden napríklad za najdlhší ľadový kúpeľ (1 hodina, 52 minút a 42 sekúnd). V roku 2007 zabehol za Arktickým kruhom za 2 hodiny, 16 minút a 34 sekúnd polmaratón — naboso, na ľade a snehu. V rovnaký rok sa pokúsil pokoriť Mount Everest iba v šortkách a obuvi, avšak vo výške 7 400 metrov ho zabrzdilo zranenie nohy.
Wim tvrdí, že pozná tajomstvo zdravého života, ktoré raz zmení svet. Volá ho „Metóda Wima Hofa“ a tvrdí, že môže vyliečiť strach, úzkosť, bolesť, cukrovku, bipolárnu poruchu či rakovinu. Ide o kombináciu jednoduchého pravidelného dychového cvičenia, kontrolovaného vystavovania sa chladu (otužovaním či ľadovým kúpeľom) a schopnosti koncentrovať psychiku. Wimovu metódu môžete vyskúšať aj vy, návod nájdete na internete či v jeho knihe.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Babičky na maratóne
Marie Dorothy Buderová je rehoľná sestra, ktorej doma v Amerike inak ako „Železná sestra“ nepovedia. K behu sa dostala tesne pred svojou päťdesiatkou, dnes má 91 rokov a na konte účasť na takmer 400 maratónoch či triatlonoch.
Obdivuhodný je aj výkon Američanky Harrietty Thompsonovej, ktorá po svojej deväťdesiatke posunula hranice možného a dokončila náročný maratón v rekordnom čase. Harriette sa začala venovať behu po dovŕšení 76 rokov a keď sa v roku 2015 postavila na štart už po šestnástykrát, netušila, že pokorí svetový rekord. Takmer 42-kilometrový pretek dokončila za 7 hodín, 24 minút a 36 sekúnd a stala sa tak najstaršou ženou na svete, ktorá dokončila maratón.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame