„Staré dievky“ sú vo výhode: Slobodný život škodí viac mužom ako im

Muž

thinkstockphotos.com

Množstvo žien túži po vydaji od malička – a veľa z nich sa do svadby hrnie s väčšou radosťou ako muži. Práve oni však majú z manželstva väčší úžitok. Zatiaľ čo zdravie žien život bez partnera veľmi negatívne neovplyvňuje, u mužov je to naopak.

Manželstvo bolo dlho považované za zväzok, ktorý pozitívny vplyv na zdravie zúčastnených s tým, že manželské páry oveľa častejšie žijú dlhšie a majú menej emocionálnych problémov, než ľudia slobodní. Nová štúdia ale ukázala, že ženám manželstvo toľko neprospieva. Britskí vedci totiž zistili, že u slobodných mužov má sloboda neblahý vplyv na ich zdravie, zatiaľ čo slobodné ženy podobnými negatívnymi dôsledkami netrpia.

Single ženy sú v pohode

U žien stredného veku, ktoré sa nikdy nevydali, existovala rovnaká pravdepodobnosť vzniku metabolického syndrómu kombinácia cukrovky, vysokého krvného tlaku a obezity ako u žien vydatých, odhalila štúdia vykonaná expertmi z prestížnej londýnskej vysokej školy University College London (UCL), Londýnskej ekonomickej školy (LSE), a Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete šťastný vzťah aj po rokoch? Ponúkame vám päť tipov, ako na to


Slobodní muži v nevýhode

A aj keď existovalo u týchto slobodných žien zvýšené riziko problémov s dýchacím ústrojenstvom, bolo oveľa nižšie ako riziko týchto chorôb u slobodných mužov. A podobné to bolo aj v prípade srdcových problémov. ,,Nevydať sa či nežiť v spoločnej domácnosti je pre ženy oveľa menej škodlivé ako pre mužov,uviedol George Ploubidis z UCL.

Rozvod nevadí – ak si nájdete novú polovičku

Prieskum tiež ukázal, že rozvod nemá škodlivý vplyv na budúce zdravie mužov i žien v prípade, že si nájdu ďalšieho partnera. ,,Množstvo štúdií zistilo, že ženatí a vydatí ľudia sú na tom zdravotne lepšie ako slobodní,doplnil Ploubidis. ,,Náš výskum však ukázal, že ľudia, ktorí zažili odlúčenie, rozvod a nový sobáš, majú v strednom veku podobný zdravotný stav ako ľudia, ktorí sú ženatí a vydatí,dodal.


Mohlo by vás zaujímať: Nevera zasiahla do mnohých vzťahov: Má zmysel spolužitie zachraňovať?


Muži v nevýhode

Predchádzajúce štúdie tiež preukázali, že zdravie sa u mužov po rozvode zhoršuje. V dlhodobom horizonte sa však všetko vracia do normálu a ich zdravotný stav je rovnaký ako pred rozvodom, uviedli teraz vedci. Pre svoju štúdiu analyzovali informácie o viac ako 10 000 ľuďoch narodených v Anglicku, Škótsku a Walese v rovnaký týždeň na jar 1958.


Ako ste na tom vy? Žijete v manželstve alebo osamote? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK,Daily Telegraph
Odporúčame