Zvierací „seniori“ si vyžadujú špeciálnu starostlivosť: Pri ktorých príznakoch treba byť ostražitý?

Starší domáci miláčikovia si vyžadujú viac starostlivosti (Zdroj: Unsplash/Linoleum Creative Collective)

Ak sa o vášho domáceho miláčika dobre staráte, je vysoká pravdepodobnosť, že zostarne. Staršie zvieratá si však vyžadujú špeciálnu starostlivosť a pozornosť. Vyvinúť sa u nich môžu problémy súvisiace s vekom. Pomôžte preto vášmu psíkovi alebo mačičke prežiť aj toto obdobie v zdraví a primeranej aktivite.

Kedy sa zviera stáva „seniorom“?

Odpoveď na túto otázku sa líši. Mačky sú vo všeobecnosti považované za staršie keď dosiahnu vek 10 rokov. U psov sa prihliada na veľkosť psa, pretože väčšie plemená zvyknú žiť kratšie. Podľa expertov je pes starý vtedy, keď dovŕši vek predstavujúci posledných 25 % predpokladanej dĺžky života daného plemena.

Na základe dát z American Kennel Club sú priemerné dĺžky života psov nasledujúce:

  • Malé plemená (do 5 kg): 8 – 11 rokov
  • Stredne veľké plemená (5 – 23 kg): 8 – 10 rokov
  • Veľké plemená (23 – 41 kg): 8 – 9 rokov
  • Veľmi veľké plemená (viac ako 41 kg): 6 – 7 rokov

Na čo všetko dbať, aby zostali zvieratá ešte dlho zdravé?

Častejšie návštevy u veterinára: Keď zviera dosiahne vyšší vek, stane sa náchylnejším na určité choroby a problémy súvisiace s vekom. Je preto potrebné s ním častejšie chodiť k veterinárovi, ktorý zakaždým psíka či mačičku dôkladne skontroluje. Prípadné zdravotné ťažkosti dokáže určiť už v skorom štádiu a môžu sa začať riešiť. Prehliadky by ste mali absolvovať dvakrát ročne.

Vhodná strava a výživa: Zvierací seniori potrebujú stravu, ktorá sa dá ľahšie stráviť a poskytuje im dostatočnú energiu a vitamíny.

Kontrola váhy: Obezita zvyšuje u starších psov a mačiek riziko vzniku artritídy, dýchacích ťažkostí, inzulínovej rezistencie a cukrovky, srdcových ochorení, vysokého krvného tlaku, kožných ochorení, rakoviny, no aj iných stavov. Naopak, výrazné zníženie hmotnosti býva varovným signálom, že sa niečo s vašim chlpáčom deje. Môže ísť napríklad o zvýšenú činnosť štítnej žľazy, cukrovku, ochorenie obličiek alebo rakovinu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trápi vás hluk v byte či dome? Riskujete zdravie, takto ho eliminujete!

Pozor na parazity: Imunitný systém starších zvierat už nie je taký silný. Kvôli tomu nedokáže ich organizmus bojovať s parazitmi alebo sa po nich zotaviť tak rýchlo ako predtým.

Zabezpečte potrebnú vakcinácia: Zvieratá môžu potrebovať iné druhy vakcinácie ako keď boli mladšie, pretože majú slabší imunitný systém.

Zviera musí zostať aktívne: Staršie psy a mačky uprednostňujú oddych pred pohybom. Mali by ste však dbať o to, aby zostali aj naďalej aktívne. Vďaka tomu budú zdravšie a viac čulé.

Udržujte ich mentálne zdravie: S vekom sa môžu u zvierat objaviť znaky senility alebo kognitívnej dysfunkcie. Zahrajte sa s nimi rôzne hry alebo vymyslite nejaké nové aktivity, čím pomôžete zlepšiť ich mentálnu aktivitu.

Pokojné prostredie: Zvieracím seniorom by ste mali poskytnúť pokojnejšie miesta na spanie, ku ktorým sa môže ľahko dostať, čiže napríklad nemusí ísť po schodoch. Poskytnite im aj viac času vo vnútri.

Choroby u nesterilizovaných zvierat: Nesterilizované zvieratá majú vyššie riziko vzniku nádorov na mliečnych žľazách, semenníkoch a prostate.

Zvieratá sú vo vyššom veku menej aktívne (Zdroj: Unsplash/Eric Han)

Aké zdravotné problémy sú najčastejšie?

Starnutie sa na domácom miláčikovi prejavuje nielen zvonka (šedivejúca srsť, pomalšie pohyby), ale aj zvnútra. Starnúce zvieratá sú totiž náchylnejšie na vznik zdravotných problémov. Takmer polovica psov a asi tretina mačiek, starších ako desať rokov, zomrie na rakovinu.

Príznaky rakoviny zahŕňajú:

  • opuch brucha
  • krvácanie z úst, nosa, alebo iných otvorov
  • ťažkosti s prijímaním potravy, prehĺtaním alebo dýchaním
  • hrudky, hrčky alebo zmena farby srsti
  • ťažko sa hojace rany
  • dlhotrvajúcu hnačku alebo zvracanie
  • zníženú chuť do jedla a stratu hmotnosti
  • zvláštne opuchy, horúčku, bolesti alebo krívanie

Medzi ďalšie časté zdravotné problémy patria aj ochorenia srdca, pľúc, močového traktu, obličiek, kĺbov alebo kostí. Zviera môže byť tiež obézne a dostať cukrovku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Karanténna stanica hodnotí uplynulý rok: Táto akcia potvrdila, že pomôcť sa dá aj málom

Nie je nezvyčajné, že sa staršiemu zvieraťu zhorší alebo úplne stratí sluch alebo zrak. Videnie ovplyvňuje aj vznik kataraktov. Aby sa slabo vidiace zviera lepšie orientovalo, vyhnite sa presúvaniu nábytku. V mladšom veku je tiež vhodné naučiť zviera povely pomocou vašich rúk. Zareaguje na ne aj keď časom prestane dobre počuť.

Poraďte sa s veterinárom (Zdroj: Freepik/freepik)

Zmeny v správaní zvieraťa

Znakmi starnutia bývajú aj zmeny v správaní zvieraťa. Tie môžu nastať kvôli nepohodliu alebo bolesti (napríklad pri artritíde), zhoršenému sluchu a zraku, chorobám, no často len jednoducho súvisia s vekom.

Dôvodom ale býva aj kognitívna dysfunkcia, ktorá je podobná ľudskej senilite. Jej príznaky zahŕňajú napríklad prehnané reakcie na neznáme a hlučné zvuky, bezdôvodné štekanie či mňaukanie, agresívnejšie a obranné správanie, zmätenosť a dezorientáciu, vykonávanie potreby mimo naučené stanovisko, zmeny v spánkovom režime, no tiež zhoršenú schopnosť reagovať na povely a učiť sa.

Ak zvieratko trpí artritídou, začne sa vyhýbať pohybovým aktivitám, ako sú behanie, skákanie či chodenie po schodoch. Medzi ďalšie príznaky patria: uprednostňovanie jednej nohy, strnulá chôdza, ťažkosti so sadaním si a vstávaním, častejší spánok, vyhýbanie sa pohladeniu, nechuť k hrám, neobvyklá agresivita voči ľuďom alebo iným zvieratám.

O všetkých pochybnostiach, ktoré sa týkajú nielen nezvyčajného správania, je preto najlepšie poradiť sa s veterinárom. Ten nasadí vhodnú liečbu a dá vám rady, ako život starnúceho huňatého kamaráta spríjemniť a uľahčiť.


Máte aj vy doma staršie domáce zvieratko?

Zdroj: plnielanu.sk, avma.org
Odporúčame