Trápi vás hluk v byte či dome? Riskujete zdravie, takto ho eliminujete!

Nadmerný hluk

Nadmerný hluk môže mať za následok rôzne zdravotné problémy (Zdroj: GettyImages)

Ľudia sú obdarení piatimi zmyslami – zrak a sluch pritom využívajú najviac. Neželaný, nepríjemný a rušivý zvuk nazývame hlukom. Zaťaženie hlukom predstavuje vážny problém pre ľudské zdravie i životné prostredie. V Európe znepríjemňuje životy približne 20 miliónom obyvateľov, pričom takmer každý druhý kvôli nemu trpí aj poruchami spánku. Patríte medzi nich?

V článku sa dočítate:

Kedy je zvuk hlukom?

Každý z nás môže určitý zvuk považovať za hluk pri inej hladine. Niekomu vadí už bežná dopravná premávka, inému nevadí ani pravidelné fénovanie s otvorenými dverami. Každý vnímame hluk trošku inak. Za hluk sa dá považovať zvuk, ktorý prekračuje hranicu 55 decibelov. Počas spánku by však človek nemal byť vystavovaný vyššej hlasitosti ako 30 decibelov. Ako sa vlastne zvuk ráta a čo tieto decibely znamenajú?

Rátanie decibelov

Na úvod treba povedať, že decibely sa nerátajú ako centimetre. Sú jednotkou zvuku so skratkou dB. Rátajú sa tak, že každých 10 decibelov je raz tak hlasnejší zvuk oproti predchádzajúcim 10 decibelom. Napríklad 70 decibelov je raz tak hlasnejších ako 60 decibelov, ktoré sú raz tak hlasnejšie ako 50 decibelov a podobne. Tieto hodnoty vyjadrujú nasledovné:

  • 0 dB: úplné ticho
  • 10 dB: dýchanie
  • 20 dB: padanie lístia (prah počuteľnosti)
  • 30 dB: šepot v bežnej vzdialenosti od človeka (cca 140 centimetrov)
  • 40 dB: zvuk pracujúcej chladničky
  • 50 dB: bežný mierny dážď
  • 60 dB: konverzácia dvoch ľudí z bežnej vzdelanosti (cca 140 centimetrov)
  • 70 dB: cestná premávka alebo splachovanie toalety
  • 80 dB: kamión alebo hluk v reštaurácii
  • 90 dB: fén v plnej prevádzke (v prípade, že vy sami sa fénujete)
  • 100 dB: helikoptéra alebo mechanický šmirgeľ
  • 110 dB: živá hudba na koncerte alebo vŕtačka (v prípade, že vy sami vŕtate)
  • 120 dB: policajná siréna v blízkosti
  • 130 dB: prelet stíhačky (tu už hrozí trvalé poškodenie sluchu)
  • 140 dB: ohňostroj z bezprostrednej vzdialenosti
  • 190 dB: pravidelne najvyššie nameraný hluk vytvorený človekom, ide o štart vesmírnej lode, ak by ste stáli priamo pod raketou
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zápal ďasien a parodontitída: Čo tieto ochorenia spôsobuje a ako im predísť?

Pre ľudské ucho je nepríjemná už hodnota 70 decibelov. Škodlivo pôsobí pravidelný hluk 85 decibelov. Okamžité problémy so sluchom spôsobuje 120 decibelov – mnohé ušné bubienky ho nemusia zvládnuť.

Negatívne účinky hluku na zdravie

Dlhodobé vystavovanie sa hlasnému prostrediu neostane bez odozvy. Závery správy Európskej environmentálnej agentúry (skrátene EEA) hovoria, že v Európe je hluku premávky vystavených do 100 miliónov obyvateľov. Na Slovensku sa za takých považujú obyvatelia Bratislavy, prípade väčších krajských a okresných miest žijúci v ich centre.

Ročne sa u približne 50-tisíc ľudí objaví ischemická choroba srdca. To znamená, že prítok krvi do srdcového svalu je obmedzený. Jej príčinou býva najmä pravidelný hluk. Správa hovorí, že na túto chorobu zomrie približne 12-tisíc Európanov za rok.

Trpieť môže celé telo

Vystavovanie sa hluku však nemá za následok len problémy so srdcom. V hlučnom prostredí môžete mať aj problém zaspávať či koncentrovať sa. Tieto nepríjemnosti vedú k ďalším. Ľudia vystavení hluku majú o 120 % vyššiu pravdepodobnosť nepokojného spánku a trpia nespavosťou. Tá môže vyústiť aj do zvýšeného krvného tlaku či mozgovej mŕtvice.

S telom trpí aj psychika

Hluk spôsobuje aj dočasné následky na psychickom zdraví, a to najmä depresiu a náladovosť. Takýmto ľuďom v práci hrozí nižšie sústredenie sa a vyššia chybovosť. Samotnou kapitolou je aj počúvanie hudby cez slúchadlá. Bezpečnou hladinou z hľadiska zdravia je počúvanie do 80 dB na maximálne 30 minút denne.

Problémy s hlukom v bytovke

Susedské spolužitie môže byť občas náročné. V bytoch často počuť, ako susedia prerábajú, vŕtajú novú poličku či dokonca zavčas rána klepú rezne. Môže sa vám to zdať vtipné, no pre suseda, ktorý príde z nočnej zmeny alebo má malé deti to nie je žiadna sranda.

Existujú pravidlá, ktoré je pri spolužití v bytovke nutné dodržiavať. Musíte sa riadiť schváleným domovým poriadkom, ktorý upravuje vzájomné vzťahy medzi vlastníkmi bytov v jednej bytovej jednotke. Hovorí napríklad o nočnom pokoji či čase, kedy môžete prerábať byt.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chystáte sa do prírody? Pobyt v nej má pre vaše telo mnoho benefitov

Dodržiavanie nočného pokoja

V čase nočného pokoja je potrebné udržovať hluk pod 30 decibelmi, čo sme spomínali už vyššie. Zvyčajne býva stanovený od 22:00 hodiny večernej do 6:00 hodiny rannej nasledujúceho dňa. Rovnaký interval vymedzuje aj zákon o ochrane zdravia ľudí. V tomto čase nie je povolené vykonávať žiadnu hlučnú aktivitu – napríklad hranie na hudobné nástroje, spievanie, pranie či hlučné zábavné aktivity.

Toto pravidlo sa viaže aj na činnosti, ktoré sa po 22:00 hodine bežne robia, no je potrebné ich stíšiť, ako napríklad sledovanie televízie. Nedodržiavanie nočného poriadku jednak zbytočne kazí vzťahy medzi vlastníkmi bytov, no vyústiť môže aj zavolaním polície. Kvôli zbytočným opletačkám preto odporúčame riadiť sa ním.

Kedy môžete vŕtať či pribíjať klince?

Domový poriadok tiež určuje, kedy môžete v byte robiť stavebné práce. Myslí sa tým činnosť vykonávaná prevažne technickým prostriedkom, napríklad vŕtačkou. Stavebné zásahy môžete v byte vykonávať len v pracovný deň od 8:00 hodiny rannej do 18:00 hodiny podvečernej a v sobotu od 9:00 hodiny rannej do 16:00 hodiny poobednej.

V nedeľu, či počas sviatku pokoja (myslí sa tým štátny sviatok) sú takéto práce v byte zakázané. Nezáleží dokonca ani na tom, či ste v ňokk len ako nájomník alebo ako majiteľ. Ak byt aj vlastníte, musíte sa domovým poriadkom riadiť tak či onak.

Problémy s hlukom v dome

Problémy s hlukom môžu nastať aj v prípade, že žijete v dome. Tu existujú dve alternatívy – dom má aspoň jednu stenu spoločnú so susedom (radová zástavba) alebo máte samostatne stojaci dom. V oboch prípadoch platí dodržiavanie nočného pokoja, ktorý stanovuje aj samotný zákon.

Susedom v domoch zvyčajne nevadia stavebné práce vnútri iného domu, nakoľko ich delia zväčša dve obvodové steny a priestor medzi nimi. Horšie sú práce okolo domu, tie vedia nielen znepríjemniť život, ale aj naštrbiť susedské vzťahy.

Včasné kosenie či kikiríkanie

Ak bývate v rodinnom dome, vaše ráno môže vyzerať nasledovne – susedovi už s prvými rannými lúčmi kikiríka v záhrade kohút. Prípadne sa rozhodol ráno píliť drevo, alebo chce mať kosenie čo najskôr z krku. Ak sú tieto aktivity vykonávané po 6:00 hodine rannej, zákon vám v tomto smere nepomôže, aj keď musíte dospať nočnú zmenu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Objavili sa vám na tele strie? Toto pomôže, aby zmizli!

Ideálne bude, ak sa pokúsite vyriešiť tento problém priamo so susedom. Nemusí to byť najjednoduchšie, ale vždy je kompromis najlepším riešením. Ak nenájdete spoločnú reč, polícia vám v tomto smere taktiež nemusí pomôcť, nakoľko nie je porušovaný žiadny zákon. Pri obťažovaní hlukom ju poslednou možnosťou súdna cesta, ale ani v tomto prípade nemáte zaručene vyhrané.

Ako hluk eliminovať?

Hluk nie je dobrý. Zvlášť, keď s ním musíte denne bojovať. Ponúkame vám prehľad tipov a trikov, ako sa s ním čo najefektívnejšie popasovať:

  • Ak bývate v byte v blízkosti výťahu, kúpte si kvalitné vchodové dvere.
  • Ak hluk prichádza z ulice, uvažujte nad riadením vetraním – nebudete musieť otvárať okná kvôli vetraniu a vpúšťať do bytu hluk.
  • Výborným zvukovým izolantom je minerálna vlna, ktorej pružné vlákna sa dobre prispôsobujú podkladu. Má vysokú schopnosť pohlcovať zvuk, preto sa používa pri zateplení šikmých striech, stropov alebo vnútorných stien. Ak chcete mať dobrú klímu v interiéri, môžete zvoliť ekologickú verziu minerálnej vlny so spojivom bez formaldehydu, fenolov a umelých farbív.
  • V byte pomôžu aj akustické priečky. Výsledná akustická pohoda je ovplyvnená aj tvarom izieb, stropu a použitými materiálmi.
  • Hluk z druhej strany steny pohltíte preusporiadaním nábytku, keď veľkú skriňu umiestnite k stene, odkiaľ hluk pravidelne prichádza.
  • Pri výmene okien zvoľte trojkomorové modely s protihlukovými sklami. Špeciálna akustická PVB fólia v nich tlmí vibrácie.
  • Pri prestavbe jadra myslite na to, že ťažšie tvárnice miesto sadrokartónu (napríklad na toalete či v kúpeľni) pohltia hluk oveľa lepšie.
  • Hluk v dome či byte stlmí aj koberec (najlepšie s vysokým vlasom) a iné dekorácie s drsnejším povrchom či atypickým tvarom.
  • Pomôcť vedia tiež rastliny – ich stonky, konáriky a listy pohlcujú najmä vyššie tóny. Okrem menšieho hluku budete mať aj kvalitnejší vzduch a krajší byt.

Máte v domácnosti zvýšenú hladinu hluku?

 

Zdroj: plnielanu.sk, optimalhearing.com, eea.europa.eu, npz.sk, yit.sk
Odporúčame