Nevyhadzujte starý chlieb: Zužitkujte ho v záhrade, takto si pripravíte super hnojivo takmer zadarmo

Takáto prírodná alternatíva sa skvelo hodí najmä pre plodovú zeleninu (Zdroj: Freepik/pvproductions)

Ak ste typ, ktorý sa snaží žiť zero-waste, máme pre vás ďalší tip, ktorý sa vám možno bude hodiť. V prípade, že nemáte zvieratá, ktoré by ste nachovali starým chlebom, pozrite sa na tento spôsob využitia starého chleba – ide o veľmi účinné a jednoduché riešenie, ktoré ocení každý záhradkár.

Z kuchyne do záhrady

Vyrobiť si hnojivo zo starého chleba je veľmi lacnou a efektívnou záležitosťou. Nielen že zrecyklujete zvyšky z kuchyne, ale zároveň dodáte rastlinám potrebné živiny takmer zadarmo. Chlieb je dobrým hnojivom najmä z dôvodu obsahu kvasiniek z droždia, ktoré sú pre rastliny dôležité. Obsahujú veľké množstvo aktívnych stopových prvkov a minerálov, ako napríklad fosfor, magnézium, draslík, železo a iné.

Takáto prírodná alternatíva sa skvelo hodí najmä pre plodovú zeleninu, ako napríklad paradajky, uhorky, cukety, tekvice, papriku či ovocie ako jahody alebo maliny. Využitie chlebového hnojiva nájdu aj tí, ktorí pestujú iba okrasné kvietky – muškáty, petúnie či orchidea si na ňom „zgustnú“.

Prečo je hnojivo prospešné?

Dobrým prírodným hnojivom nemáte čo pokaziť. To, ktoré si pripravíte z chlebu, zabezpečí rastlinám imunitu, prirodzenú odolnosť voči chorobám a škodcom či nepriaznivým podmienkam. Okrem toho zvyšuje kvalitu plodov a podporuje ich chuť, ale aj podporí koreňový systém rastliny a zrýchli jej rast. Prvé výsledky spozorujete už približne o 2 až 3 týždne od aplikácie do pôdy.

Ako na to?

Pripravte si kúsky starého tvrdého chlebu (ideálne sa hodí kváskový žitný). Navrstvite ho do dvoch tretín uzatvárateľnej nádoby a zalejte ho prevarenou teplou vodou tak, aby bol všetok pod hladinou. Zmes nechajte vychladnúť a premiešajte rukami – dobré je chlieb podrviť na kúsky. Nádobu uzatvorte a nechajte týždeň až dva odstáť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Ako si vytvoriť záhradný raj v tieni? Farbami zakvitne aj pri nedostatku svetla

Náš tip je chlieb nakrájať na malé kúsky, pretože sa tým urýchli proces tvorby hnojiva. Následne skvasenú zálievku zrieďte vodou v pomere 1 diel hnojiva k 10 dielom vody a môžete ho smelo používať.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame