Šťastná jeseň života: 6 tipov, ako ju môžete mať aj vy

Senior

thinkstockphotos.com

Jeseň života je obdobím, keď má človek viac času na seba a svoje okolie, najmä ak už denne nechodí do práce a potomkovia sa mu už osamostatnili. To však neznamená, že jeho život by mal byť menej aktívny či v ústraní. Ako zostať aj po odchode do dôchodku činorodým, v dobrej kondícii a pozitívne naladený?

1. Stiahnite ochranné krídla

Ľudia, ktorí venovali celé roky svojej rodine, najmä ženy, majú bez každodenného odchádzania do práce viac času. Snažia sa ho vyplniť ešte väčšou starostlivosťou, napriek tomu, že deti sú dospelé, majú svoj život. Ak ste doteraz svojim deťom, súrodencom či ich deťom pomáhali, neznamená to, že celý svoj voľný čas venujete im. Snažte sa zariadiť si vlastné činnosti a vyplniť dni tým, na čo ste roky nemali čas práve kvôli náročnej dennodennej starostlivosti o domácnosť, choré deti, pomoci pri zvládaní problémov. Možno ste si vtedy hovorili, že niečo odkladáte na neskôr, jedného dňa, keď už bude viac času, to urobíte. Teraz je ten čas. Doprajte svojim blízkym voľnosť, pomôžte, ak vás požiadajú, zachovajte si však pri tom dostatočný priestor a energiu na vlastné projekty.

2. Splňte si svoje sny

Túžili ste ako dieťa jazdiť na koni, hrať na klavíri, nadchýnali ste sa v mladosti astronómiou, architektúrou, chceli ste cvičiť jogu alebo tancovať latinskoamerické tance? Konečne by ste si našli teraz čas, ale zdá sa vám to neskoro, nevhodné či bláznivé? Nevzdávajte sa svojich snov. Ak tieto túžby vo vás pretrvali roky, počúvnite svoj vnútorný hlas a zapíšte sa do základnej umeleckej školy, dnes už bežne dávajú lekcie aj pre dospelých. Vyhľadajte vo vašom okolí vhodný kurz, záujmové združenie alebo organizované vzdelávanie v rámci Univerzity tretieho veku.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tajomstvá úspešného dôchodku: Takto si jeseň života vychutnáte plnými dúškami


3. Názory iných neberte za svoje

Dvíha vaše okolie obočie nad takýmito nápadmi? Zahoďte obavy a predsudky, aktívni ľudia sú v spoločnosti zaujímavejší a cenení, možno len vaši známi nedozreli na takúto premenu. Už dávno nie je údelom zrelých ľudí sedieť na priedomí a pozorovať život vzdialene. Každý deň je tu aj pre vás, svet čaká na vaše nadšenie a elán. Pri mnohých aktivitách zistíte, že si zrazu máte čo povedať aj s vnukmi a ich rovesníkmi.

4. Venujte sa svojmu zdraviu

Žiť aktívne a byť v pohode sa dá len s fungujúcim telom. Ak ste športovali aj predtým, určite si dokážete nájsť vhodnú činnosť aj na dôchodku. Neboli ste zvyknutí pravidelne cvičiť, mali ste zamestnanie s nedostatkom pohybu,nalepili sa na vás rôzne neduhy? Začnite dlhými prechádzkami, pozorujte prírodu, vyskúšajte plávanie, jogu alebo tanec. Ak si zvyknete dodržiavať určitý pravidelný režim spojený s fyzickou aktivitou, budete sa cítiť lepšie nielen telesne, ale aj psychicky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Život na dôchodku vám akosi nesedí? Takto si ho môžete naozaj vychutnať!


5. Udržiavajte sa v dobrej mentálnej kondícii

Veľakrát ste počuli a čítali o tom, že najlepšie ako predchádzať degeneratívnym mozgovým a nervovým ochoreniam, je byť mentálne aktívny. Je to naozaj dôležité, rovnako ako dopriať si relaxáciu, meditáciu a vnútornú harmóniu. Vyčleňte si každý deň čas iba pre seba, aby ste zo svojich bohatých zážitkov a skúseností dokázali načerpať to pozitívne. Či už budete čítať, vizualizovať, doprajete si kúpeľ alebo masáž. Venujte sa rozvíjaniu partnerského vzťahu, ktorý zrazu naberá úplne iné dimenzie, keďže spolu trávite oveľa viac času. Ak ste už partnera stratili, udržiavajte kontakty s ľuďmi, ktorí sú vám blízki, ste s nimi radi a dokážete sa spolu smiať. Možno nastal čas na intenzívnejšie trávenie času so súrodencami, prešli ste spolu predsa kus života a dostali preň rovnaký základ.

6. Zahoďte predsudky

Možno by ste toto všetko chceli, len neviete nájsť silu, bojíte sa odlíšiť od susedov a známych. Aktívni seniori sú pre mladších vzorom, pretože vidia popri nekonečnom kolobehu bežných dní a povinností naplnenie spokojnosti v živote. Pubertiaci i mladé mamičky obdivujú a radi sa porozprávajú s ľuďmi, ktorí sú vitálni a optimistickí. Ktorí majú vízie a vyžaruje z nich harmónia. Pretože tak si vedia predstaviť, že bude vyzerať ich staroba a ich život sa uberá správnym smerom. Uvedomia si, že život má v každom veku aj svoje plusy a dá sa žiť naplno.


Ste na dôchodku? Akým aktivitám sa vo voľnom čase najviac venujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame