Skvelý pomocník pri problémoch s trávením, pri bolestiach hlavy, či napätí, ale dokáže aj znižovať nevoľnosť pri cestovaní. Zázvor sa používa ako všestranný pomocník pri liečbe a prevencii radu neduhov. Málokto však o ňom vie, že má priaznivé účinky aj na pleť a vlasy.
Zázvor (ďumbier lekársky) je korenie, alebo samotný dužinatý koreň, ktorý si našiel svoje miesto nielen v medicíne, či kuchyni, ale už aj v kozmetike. Pochádza z Ázie, no do Európy bol Španielmi dovezený v 9. storočí. Odvtedy sa začal používať na väčšine starého kontinentu s takmer rovnakou intenzitou ako čierne korenie. Zázvor pomáhal v minulosti bojovať napríklad proti moru.
Dáte si čerstvý, alebo korenie?
Zázvor vyniká intenzívnou a ostrou chuťou. Majte na pamäti aj to, že v sušenom stave je intenzita chuti dvojnásobne väčšia, pričom sa stráca typická vôňa. Dopriať si ho môžete buď v sušenom stave, ako koreninu, alebo ako súčasť zmesi korení, sa nachádza napríklad v kari korení. Najlepší je ale aj tak v čerstvom stave, kedy v ňom nájdeme neporušené všetky jeho účinné látky.
Nie je problém ho kúpiť
Dnes už nie je problém zohnať ho. Dostanete ho kúpiť v bežných supermarketoch. Čerstvý koreň vám v chladničke vydrží dlho a pravidelne si z neho môžete odkrajovať kolieska, ktoré potom ponoríte napríklad do čaju. Takýto čaj priaznivo pôsobí na vaše trávenie, skvelo chutí a ak ste prechladnutí, tak vás aj zahreje a vylieči.
Tiež by vás mohlo zaujať: Liečivý zázvor: Skvelý proti nachladnutiu aj nevoľnosti
Za štípanie môže gingerol
To, že je zázvor štipľavý, je zapríčinené látkou zvanou gingerol. Tá svojimi účinkami pripomína kyselinu acetylsalicylovú (aspirín) a má veľmi silné protizápalové účinky. Aromatickými zložkami zdravého a voňavého zázvoru sú aj silice. Okrem toho obsahuje veľa draslíka, vápnika, horčíka, mangánu, železa, ale aj selénu.
Skvelý na pleť, aj vlasy – vyskúšajte naše tipy
- maska na vlasy – 3 veľké lyžice nastrúhaného zázvoru je potrebné zaliať vriacou vodou a nechať odstáť v prikrytej nádobe, kde vychladne. Keď bude mať voda teplotu vhodnú na oplachovanie, zmes scedíme a vodou si umyjeme vlasy. Necháme 10 minút pôsobiť a vlasy umyjeme.
- maska na tvár pre problematickú pleť – nastrúhame si zázvor, ktorý zmiešame s lyžicou smotany, alebo bieleho jogurtu. Nanesieme na pleť a necháme pôsobiť asi 15 minút. Potom pleť opláchneme teplou vodou.
- maska proti vráskam – zmiešajte pol lyžice na jemno nastrúhaného zázvoru a pol lyžice medu. Aplikujte na tvár a nechajte 15 minút pôsobiť. Masku si môžete dopriať tak často, ako viete, pokojne aj každé ráno.
- výživná maska – zmiešajte lyžicu čerstvo vylúhovaného zázvorového čaju s lyžicou bieleho jogurtu a v zmesi rozmačkajte vidličkou kúsok zrelého banánu. Aplikujte na tvár a keď maska zaschne, umyte ju. Zvyšok čaju prirodzene vypite, prospeje vášmu telu aj zvnútra.
- domáci píling – zmiešajte polievkovú lyžicu morskej soli, nastrúhaného zázvoru, nastrúhaného muškátového oriešku a škorice. Pridajte trochu vody, aby vznikla vhodná konzistencia. Jemne masírujte pleť a nechajte pár minút pôsobiť, táto maska je vhodná najmä pre mastnejšiu pleť.
- pre rast vlasov a pomalšie mastenie – pomáha vmasírovanie šťavy zo zázvoru do pokožky hlavy. Treba nechať pôsobiť aspoň hodinu a potom zmyť.
Tiež by vás mohlo zaujať: Päť korení pre zdravie: Majú miesto aj vo vašej kuchyni?
Na čo je ešte zázvor účinný?
- vynikajúci na imunitu
- znižuje nevoľnosti pri cestovaní (kinetóza)
- znižuje riziko infarktu
- uvoľňuje črevné kŕče a plyny
- tlmí bolesti hlavy aj migrénu
- znižuje riziko arteriosklerózy
- významne vplýva na tráviaci systém
- zabraňuje vzniku rakovinových ochorení
- tlmí zrážanlivosť krvi
- stimuluje cirkuláciu krvi
- zahrieva organizmus
- znižuje cholesterol
- pôsobí antisepticky a protizápalovo.