Štíhlejší pás naozaj môžete mať v každom veku: Stačí vyskúšať naše tipy

Pás

thinkstockphotos.com

Ukladanie tuku v oblasti brucha je estetickým problémom, ktorý trápi mnohých ľudí bez ohľadu na vek. Skutočným nebezpečenstvom sa však stáva až vtedy, ak ohrozuje zdravie. Súvisí s ním napríklad zvýšené riziko vysokého krvného tlaku, cukrovky či napríklad ochorenia pečene.

Mnoho ľudí sa v snahe zbaviť sa brušného tuku rozhodne držať prísne diéty, čo však nie je práve optimálnym riešením. Ideálny spôsob, ako sa ho zbaviť, je aktívny pohyb a systémová zmena stravy. Práve pravidelná konzumácia vhodných potravín je totiž polovicou práce. Druhú tvoria cviky cielené presne na túto oblasť.

Doprajte si hrsť mandlí

Hoci mandle obsahujú veľké množstvo tukov, ide i tzv. zdravé tuky, teda o polynenasýtené a mononenasýtené mastné kyseliny. Ich konzumácia nielenže potláča pocit hladu, ale aj pomáha proti vzniku ochorení srdca. Zároveň sú pre vysoký obsah horčíka kľúčovým prvkom pre budovanie svalov. Okrem toho majú aj vysoký obsah vlákniny, takže vás na dlhší čas zasýtia. Dopriať by ste si ich mali len menšie množstvo (ideálna je jedna hrsť), pretože obsahujú veľké množstvo kalórií. Nedávna štúdia, výsledky ktorej boli uverejnené v Journal of the American Heart Association, navyše potvrdzuje, že mandle sú skvelou desiatovou voľbou. Vedci sledovali dve skupiny ľudí, z ktorých prvá po dobu 6 týždňov konzumovala na desiatu asi 42 g mandlí, kým druhá skupina jedla muffin v rovnakej kalorickej hodnote ako mandle. Po tejto dobe si skupiny desiaty vymenili. Výsledkom bolo viditeľné zníženie hladiny LDL (zlého) cholesterolu v skupine, ktorá konzumovala mandle. Zároveň došlo aj k zvýšeniu HDL (dobrého) cholesterolu. Čo je však pozoruhodnejšie, u účastníkov nedošlo k výraznejšej zmene hmotnosti, no vedci spozorovali úbytok brušného tuku a zmenšenie obvodu pása.

Zeler vhodný na všetky spôsoby

Zelená listová zelenina je v boji s nadváhou hotovým zázrakom. Stopkový zeler, ktorý k nej patrí, oceníte najmä pre extrémne nízky obsah kalórií, ale tiež vlákninu, vápnik a vitamín C. Všetky tieto zložky sa v boji s podkožným tukom uloženým v oblasti brucha, určite hodia. Zeler si môžete dopriať čerstvý, v podobe smoothie nápoja, ale aj v polievkovej variácií, či ako prílohu k chudému mäsku.


Mohlo by vás zaujať: 10 skvelých tipov na chudnutie priamo od čitateľov: Inšpirujte sa nimi aj vy


Paradajky každý deň

Jedna väčšia paradajka obsahuje len 33 kalórií. Zároveň obsahuje aj organické zlúčeniny, ktoré pomáhajú znižovať hladinu lipidov v krvi, a tak prospieva kontrolovať množstvo brušného tuku. Preto sa skvele hodí pre ľudí, ktorí bojujú s nadváhou. V paradajkách sa nachádza aj silný antioxidant zvaný lykopén, ktorý napomáha k redukcii vrások a znižovaniu hladiny zlého cholesterolu v krvi. Ten sa však najlepšie vstrebáva do organizmu z tepelne upravených paradajok. Naviac obsahujú železo a draslík a sú bohaté na vitamíny A a C.

Jablká proti prejedaniu

Ukladanie tuku je vo všeobecnosti dôsledkom menšej fyzickej aktivity kombinovanej s prejedaním sa. Ak denne prijmete v jedle viac energie než spotrebujete, automaticky sa prijaté cukry ukladajú v podobe tuku. Aby ste sa ale neustálemu hladu vyhli, jedzte potraviny bohaté na vlákninu. Bude vďaka nej sýti dlhšie. K znižovaniu hmotnosti prispieva práve vláknina v jablku zvaná pektín, ktorá sa v žalúdku rozpúšťa a tvorí gélovú hmotu. Vďaka tomu sa budete cítiť sýti oveľa dlhšie a na jedlo tak skoro nepomyslíte. Navyše, toto obľúbené ovocie obsahuje aj flavonoidy, fytosteroly a beta-karotén.


Mohlo by vás zaujať: Spravte veľkému bruchu rázny koniec: S týmito radami sa vám to konečne podarí!


Pomôže aj trocha vína

Skvelá správa pre ženské fanúšičky dobrého vínka. Konzumácia vína totiž podľa odborníkov z bostonskej Brigham and Women’s Hospital môže viesť spaľovaniu brušného tuku a ukladaniu dobrého cholesterolu. Platí to však najmä pre ženy. V porovnaní s mužským organizmom totiž ten ženský neprodukuje väčšie množstvo enzýmov, ktoré by alkohol mohli odbúravať. Práve preto musí telo vynaložiť viac energie, a tým jej viac aj spáliť. Platí to však len pri menšom množstve a pravidelnej konzumácii.

Športom k odbúraniu brušného tuku

Kľúčom k redukcii brušného tuku je spaľovanie väčšieho množstva kalórií, než aké prijmete. Vhodný je preto kardio tréning, ktorý si vyžaduje neustály pohyb dlhšiu dobu pri určitej intenzite. Takým ale nemusí byť len beh a bicyklovanie. Pokojne si môžete zájsť na hodinu aerobiku, zahrať si tenis, alebo dokonca v tempe upratať celý dom. Nezabudnite na deň voľna a postupne môžete pridávať čas, intenzitu, aj obtiažnosť cvikov.


Čo pri získavaní štíhleho pásu najviac pomohlo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame