Stmieva sa čím ďalej tým skôr: Šoférujte bezpečne aj za tmy!

jazda

sxc.hu

S príchodom jesene sa dni postupne skracujú. Do práce mnohí z nás odchádzajú ešte pred rozvidnením a vracajú sa až po západe slnka. Ak aj vy túto cestu musíte zvládnuť za volantom, mali by ste zvýšiť pozornosť. Zhoršené svetelné podmienky vám totiž predovšetkým mimo miest môžu pripraviť nepríjemné prekvapenia. Zistite, čoho sa vyvarovať, aby ste si jazdu potme vychutnali v maximálnej pohode a bez zbytočných zastávok.

Navštívte očného lekára

Ak pri šoférovaní bežne nosíte okuliare, pred jesenným a zimným ročným obdobím vám určite neuškodí preventívna prehliadka u oftalmológa. Dioptrie, ktoré vám za volantom pomáhajú počas dňa, totiž v šere stačiť nemusia. Rozhodne sa nespoliehajte na okuliare z pumpy alebo drogérie, ktoré vám pomáhajú pri čítaní. Dobrý zrak a jasné videnie je pri šoférovaní v šere absolútnou nevyhnutnosťou.

Spomaľte

Jazda za tmy si vyžaduje zvýšenú ostražitosť. Za znížených svetelných podmienok sa totiž ťažšie odhaduje rýchlosť protiidúcich áut a dokonca aj vzdialenosť medzi vozidlami. Ak sa chystáte na dlhšiu trasu, vyhraďte si na ňu viac času ako v letných mesiacoch. Budete sa totiž musieť spoľahnúť len na diaľkové svetlá – prekážky na ceste z väčšej vzdialenosti nemusíte zbadať. Rýchlosť jazdy preto prispôsobte svojim zručnostiam a nepreceňujte sa.


Mohlo by vás zaujímať: Čakajú vás dlhé hodiny za volantom? Zvládnite ich bezpečne a v pohode


Dodržujte vzdialenosť

Jesenné obdobie sa nevyznačuje len skracujúcimi sa dňami, ale tiež sychravejším počasím. Aby ste v prípade potreby stihli zareagovať a dobrzdiť, dodržujte dostatočnú vzdialenosť za vozidlom pred vami. Držíte sa zvyčajne pravidla dvoch sekúnd? Určite ho predĺžte aspoň na tri sekundy.

Čistite to, vďaka čomu máte dobrý výhľad

Svetlá, zrkadlá, čelné sklo, okná – všetky tieto súčasti vášho štvorkolesového tátoša udržiavajte v maximálnej čistote a umyte ich aspoň raz do týždňa. Práve ony vám totiž pod rúškom tmy zabezpečia, aby bolo prostredie dobre osvetlené a aby ste mali na cestu odvšadiaľ dobrý výhľad.

Buďte ohľaduplní

Ak sa vám zdá, že vodič pred vami jazdí príliš pomaly, nelepte sa naňho a nesvieťte mu diaľkovými svetlami do spätných zrkadiel. Nikdy totiž neviete, ako zareaguje – môže z ničoho nič dupnúť na brzdu a vy na to doplatíte. To isté platí aj o oproti idúcim vozidlám. Len čo zbadáte, že sa spoza zákruty blíži auto, prepnite diaľkové svetlá na stretávacie. Ak je na ceste prekážka a musíte zabrzdiť, nikdy nezabudnite na výstražné svetlá.


Mohlo by vás zaujímať: Už žiadne blúdenie: Navigácia vám spríjemní jazdu v aute aj výlety po horách


Počítajte so zvieratami

V týchto dňoch vládne v jelenej ríši ruja, čo má za následok ich zvýšené množstvo v okolí ciest. Ak teda jazdíte v severnejších regiónoch alebo v horských oblastiach, majte sa na pozore a nikam sa neponáhľajte. Okolo vysokej zveri sú popri cestách absolútnou samozrejmosťou líšky, natrafiť však môžete aj na diviaka. Zrážka s veľkým zvieraťom vám nielen zdemoluje auto, ale vás tiež môže ohroziť na živote.

Únava za volant nepatrí

Potrebujete sa niekam dostať uprostred noci? Rozhodne si do auta nesadajte, ak sa vám drieme. Skúste si predtým pospať aspoň 20 minút a dobre sa ponaťahovať. Káva a energetický nápoj vás síce posilní, ale len dočasne. Po istom intervale na vás doľahne ešte väčšia únava, ktorá môže mať veľmi rýchly priebeh. Ten nezriedka vyústi až do mikrospánku.


Aký máte vzťah k šoférovaniu v šere a za tmy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame