Stop dobiedzavým muchám: Takto s letnou háveďou raz-dva zatočíte!

mucha

sxc.hu

Príjemné letné teploty nám síce každoročne dotvoria chvíle pohody, prinášajú so sebou však aj isté negatíva. Jedným z nich sú otravné muchy prenášajúce choroboplodné zárodky. Nielenže nám od nich hrozí kontaminácia nezakrytej potravy, no navyše nám dokážu poriadne strpčiť raňajší spánok. Máte aj vy tejto hávede plné zuby? Vyskúšajte niektorý z nasledovných trikov, ako sa ich definitívne zbaviť.

Jednou ranou 200 múch

Ak sa vám v začiatkoch letnej sezóny podarí zneškodniť samičku muchy domácej, ľudstvo ušetríte o minimálne dve stovky jej dobiedzavých potomkov. Presne toľko vajíčok totiž tento najbežnejší druh muchy v našich domácnostiach nakladie len v jedinej znáške. Tak ako väčšina hmyzu, aj muchy si v procese vzniku prechádzajú viacerými štádiami vrátane larvy a kukly. Pri teplote okolo 20 – 25°C však celý vývoj môže prebehnúť už v priebehu siedmich dní. V závislosti od počasia a predátorov v okolí sa muchy dožívajú 2 – 13 týždňov. V priemere je to však jeden mesiac, počas ktorého môžu podľa vedcov vyprodukovať od 500 do 2000 vajíčok.


Mohlo by vás zaujímať: Pijú vám krv komáre? S týmito trikmi nebudú mať u vás šancu!


Prevencia na nezaplatenie

Aby vás muchy počas letnej sezóny neotravovali, je vhodné osvojiť si zopár návykov, vďaka ktorým ich do svojej domácnosti nebudete priťahovať:

  • sieťky na oknách – stopercentne účinný spôsob, ako nielen muchám znemožniť prístup do vášho príbytku. Nie všetkým však takáto forma boja proti hávedi vyhovuje najmä z estetického hľadiska. Ďalším negatívom je číhajúce nebezpečenstvo, ak sa v domácnosti nachádzajú aj malé deti. Nedávno medializované prípady pádov ratolestí v plienkach z okien sú dôkazom, že častokrát naozaj stačí málo – oprieť sa detskou rúčkou – a nešťastie je na svete.
  • smetné koše – tie by mali byť vždy zakryté vekom a nemali by sa nachádzať v blízkosti okien. Samozrejmosťou by malo byť tiež časté vynášanie odpadkov. V opačnom prípade táto aróma priláka muchy dnu.
  • zakryté potraviny – pokrievky na hrncoch, všetko jedlé starostlivo zabalené, prípadne uložené v dóze. Platí to nielen o varených pokrmoch, ale tiež o pečive, ovocí a zelenine. Zakrývaním sa najlepšie ochránite pred prenesením infekčných ochorení na tele muchy. Zároveň docielite to, aby vôňa a farba jedla hmyz nepriťahovala.
  • prírodné odpudzovače – veľkú službu vám na vonkajšej parapete urobí kvetináč s rajčiakom, bazalkou alebo ricínom, ktoré muchy prirodzene odpudzujú. Pomôcť však môže tiež mäta prieporna alebo zväzky levandule. Možno ste to doteraz netušili, no repelentné účinky majú i obľúbené pelargónie.

Mohlo by vás zaujímať: Obdobie štipancov je tu: Poraďte si s nimi rýchlo a účinne!


Účinný boj s istou investíciou

Ak vám za dvere domova muchy predsa len prekĺzli, najlepšie urobíte, ak ich vykynožíte. Môžete tak urobiť za pomoci jedného z viac či menej finančne náročných prostriedkov:

1. elektrický odparovač – pomocník, ktorí po zasunutí do elektrickej zásuvky začne do okolia uvoľňovať insekticídnu látku. Tá sa nachádza v malom zásobníku, ktorý možno bez problémov vymeniť.

2. elektrický odpudzovač – bojovník, ktorý na uvedenie do prevádzky treba opäť pripojiť k elektrickej zásuvke. Háveď odpudzuje šíriaci sa vysofrekvenčný zvuk, ktorý však ľudské ucho nezachytí. Pre človeka tak odpudzovač rušivo nepôsobí. Bohužiaľ, podľa skúseností niektorých zákazníkov neruší ani samotný hmyz.

3. elektronický lapač – hmyz priláka svetlo UV žiarivky. Po priblížení sa však háveď narazí na kovovú mriežku pod elektrickým napätím, ktoré ju okamžite usmrtí. Nevýhodou je, že lapač usmrtí všetok hmyz bez výnimky – aj ten neškodný.

4. mucholapky – v rôznej forme. Medzi tie najmenej estetické patria papierové prúžky s lepidlom. Potom existuje tiež klasická umelohmotná mucholapka, s ktorou muchy zlikvidujete len svojou šikovnosťou a úderom. Tento prežitok však má už aj svoju elektronickú podobu.

5. chemický insekticíd – jed pre muchy vo forme spreju. Po kontakte s touto látkou hmyz okamžite hynie. Treba však dodržiavať bezpečnostné zásady uvedené na obale.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame